Nie można jej odmówić tego, że jest towarzyska i stanowi świetny pretekst, aby zasiąść przy wspólnym stole i rozpocząć rozmowę. Może być również napojem indywidualnym, zachęcającym do umoszczenia się w fotelu i zatopienia w myślach. W obu przypadkach prowokuje do tego, by zwolnić tempo. Czy narodowe rytuały picia herbaty nawiązują do idei Slow life?

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej nastrojowych bożonarodzeniowych jarmarków w Szwajcarii. Co roku odwiedza go ponad 350 000 gości. Stoiska, których jest tu niemal setka, ustawiono na starym mieście przy placu Neumarkt. Historyczna zabudowa buduje atmosferę jarmarku – szczególnie, kiedy zapada zmrok, zapalają się kolorowe lampki i zaczyna padać śnieg.

Istnieją specjały, przy których zacieśnia się relacje społeczne. Podanie na stół takich potraw, które można nazwać towarzyskimi, nie tylko pogłębia porozumienie, ale także wzmacnia więzi. Można się o tym przekonać, spożywając szwajcarskie fondue. Czy potrawy towarzyskie mają wiele wspólnego z ideą Slow life?

Choć znajduje się na najbardziej uczęszczanym szlaku Wiecznego Miasta – przy Via dei Condotti 86, niedaleko słynnych Schodów Hiszpańskich, to łatwo jej nie zauważyć. Aż trudno uwierzyć, że za niepozornym wejściem w niczym nie wyróżniającej się kamienicy mieści się jedna z najsłynniejszych i najstarszych kawiarni Europy.

Kuchnia tego kraju wywołuje dość typowe skojarzenia – zazwyczaj z sałatką grecką. Osoby, które choć raz zawitały w te strony wiedzą jednak, że to tylko jeden z licznych przykładów. Do standardowego spojrzenia na grecką kuchnię przyczyniają się restauracje w Polsce, oferujące typowy wybór dań. Jak wygląda kulinarna rzeczywistość w Grecji?  

Turystom poszukującym niebanalnych przeżyć – również o charakterze kulinarnym – polecamy wizyty na miejskich targach. To doskonale miejsca do tego, aby poznać prawdziwą atmosferę odwiedzanych krajów. Zapraszamy do pięknej hali w Loulé w Portugalii, kuszącej nie tylko bogactwem lokalnych produktów, ale także niezwykłą architekturą.

Na ulicach niektórych miast Europy można natknąć się na niewielkie sklepiki i stragany, w których sprzedaje się gorące kasztany. Do takich miejsc należy Lucerna, malowniczo położona u stóp góry Pilatus. Kasztany cieszą się tu ogromnym powodzeniem. Innym wartym uwagi specjałem jest piernik, przygotowywany w Lucernie zgodnie z tradycyjnym przepisem.

Podróż po tym pięknym zakątku Europy ma nie tylko krajoznawczy, ale także kulinarny wymiar. W Alzacji spotykają się różne smaki. Podczas wędrówki po malowniczych miasteczkach w oko wpadają nam kandyzowane owoce, które spoglądają na nas z witryn niewielkich sklepików. Kuszą urodą i zachęcają do sprawdzenia, jak smakują.

Natknąć się można na nie w niemal każdej kawiarni i cukierni Portugalii. Stanowią ulubiony dodatek do aromatycznej kawy. Ponieważ są niewielkie, więc koneserzy często nie zadawalają się jedną sztuką, delektując się słodkim śmietankowo-waniliowym kremem w większych ilościach. To ulubione ciasteczka Portugalczyków.

Uwielbiają do niej wpadać i mieszkańcy, i turyści – być może powodu popularności tego miejsca dopatrywać się można w jego autentyczności oraz w nostalgicznym wystroju wnętrza. Café Odeon należy do najsłynniejszych europejskich kawiarni literackich. Istnieje od 1911 r. Mieści się w reprezentacyjnym miejscu Zurychu.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.