Wybierając się z wizytą warto pamiętać nie tylko o zarezerwowaniu czasu i pozytywnym nastawieniu, ale także o kilku ważnych regułach savoir-vivre’u. Pewne zachowania mogą wprowadzać w zakłopotanie – zarówno gościa, jak i gospodarza. Jeżeli chcemy świetnie wypaść w oczach osób organizujących spotkanie, pamiętajmy o paru ważnych drobiazgach.

To słowo zrobiło w ostatnich latach oszałamiającą karierę, z czego pewnie cieszą się specjaliści od marketingu. Zaopatrzyć się można przecież nie tylko w książki, ale także w przedmioty sygnowane słowem „hygge”. Czy pojęcie symbolizujące pochodzącą z Danii ideę szczęścia identyfikować należy jedynie ze stylem codzienności, czy także ze specyficznym podejściem do życia?

Barwy wywierają silny wpływ. Dotyczy to nie tylko np. wystroju wnętrz, w jakich przebywamy i potraw, po które sięgamy, ale także wybieranej przez nas odzieży. Symbolika kolorów ma ścisłe związki z kulturą i tradycją. Niektóre barwy uważane są za eleganckie, inne zalicza się do kategorii takich, po które nie powinno się sięgać m.in. w biznesie.

Choć słowo „wytworny” kojarzy nam się zazwyczaj z elegancją w wyglądzie, to można nim również określić styl zachowania. W słownikach przymiotnik opisywany jest nie tylko jako synonim szyku, ale także kurtuazji. Dobre maniery, które składają się na wytworność, potwierdzają klasę. Wymienione elementy budują wizerunek już w pierwszych minutach spotkania.

Spożywając posiłki w towarzystwie (w restauracji, na przyjęciu, podczas spotkania towarzyskiego) zdarza nam się – zazwyczaj nieświadomie – robić rzeczy, które uznawane są za nieeleganckie. Pewne zachowania związane są z nawykami z dzieciństwa, inne wynikają z negatywnych przyzwyczajeń. Siedem ważnych zasad, złe obyczaje kulinarne i savoir-vivre przy stole.

Ta pora roku kojarzy się nam zazwyczaj z nowych otwarciem: w myślach pojawiają się niebanalne idee, a w duszy – potrzeba przeprowadzenia głębokich zmian. Czy wiosna to dobra pora roku na to, aby pomyśleć o zwolnieniu tempa życia? Może bardziej pasuje do niej przyspieszenie prędkości działania?

Oliwki to malowniczy element kulinarny. Występują w różnych odmianach i wariantach smakowych: zielone i czarne, nadziewane papryką, migdałami, anchois. Mawia się, że do ich aromatu należy się przyzwyczaić (nie wszystkim smakują bowiem od pierwszego razu). W jaki sposób podawać oliwki? Jak je jeść zgodnie z zasadami dobrych obyczajów przy stole?

Prowadzenie rozmów należy bez wątpienia do najważniejszych umiejętności towarzyskich. Osoby, które chcą uchodzić za kulturalne i obyte, powinny wiedzieć, w jaki sposób rozpoczynać oraz kontynuować dialog – również w kontaktach z nowo poznanymi ludźmi. Jak umiejętnie prowadzić konwersacje oraz swobodnie rozmawiać w towarzystwie?

Drzemanie to wyjątkowo przyjemny stan. Okazuje się, że jest również bardzo zdrowe. W ostatnich latach wraca do łask – między innymi za sprawą naukowców, którzy widzą w nim wiele korzyści. Co oznacza pojęcie „power nap”? Dlaczego warto w ciągu dnia ucinać sobie regenerujące drzemki? Jak się do nich przygotować?

Dzięki podróżowaniu rozwijamy się i poszerzamy horyzonty. Pobyt w nieznanym miejscu powoduje, że odrywamy się od codzienności, odpoczywamy i kolekcjonujemy nowe przeżycia. Niestety coraz częściej i w ten fragment życia wdziera się pośpiech. W jaki sposób podróżować w powolny sposób? Kim jest niespieszny turysta?

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.