Dawne plakaty promujące szlachetne trunki charakteryzowały się niezwykłym szarmem i oryginalnością. Reklamy czasów secesji wyróżniały się wyjątkową stylistyką, której do minimalizmu raczej daleko. Ciekawe jest to, że ich projektowaniem zajmowali się najlepsi graficy i malarze. Jak w epoce secesji wyglądały reklamy szampana?

Porośnięte winem zbocza prezentują się ciekawie o każdej porze roku. Choć najbardziej zachęcają do wizyt jesienią, kiedy natura zdobi je kolorami w różnych odcieniach oranżu i czerwieni, to kuszą również w innych porach roku. Winorośl w barwie świeżej zieleni zdobi latem zbocza szwajcarskiej gminy Hallau, znanej z uprawy szczepu Pinot noir.

O winie można mówić nie tylko poważnie i z atencją należną temu wykwintnemu trunkowi, ale także w żartobliwy i swobodny sposób. Napisanie dobrej anegdoty nie jest jednak takie proste. Z wyjątkowo trafnych fraszek o winie zasłynął Ignacy Krasicki, który wykazał się niezwykłym zmysłem obserwacyjnym.

Twierdza Munot góruje nad Szafuzą: okazały obiekt widoczny jest już z oddali. Piękny obraz uzupełnia porosłe winoroślą malownicze oraz nasłonecznione wzgórze. Uprawia się tu dwa jej gatunki: Pinot gris oraz Pinot noir. Co roku część wyprodukowanego w Szafuzie trunku przeznacza się na specjalne miejskie wino.

Wino ma osobowość. Można z nim nawet rozmawiać – widziałem to parę razy. Wino przypomina dziecko. Jego charakter zależy po części od środowiska, w którym wyrosło – to rocznik i terroir. Wiele jednak dziedziczy po rodzicu – winiarzu. Zawsze preferowałem wina, które mają coś do powiedzenia, coś głębszego. Wiele ma do zaproponowania rzeczy, które zmuszają mnie do konfrontacji.

Zmienia się kultura picia i postrzegania alkoholu w Polsce. Polacy coraz częściej wybierają ekskluzywne gatunki alkoholi (w ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano dwudziestoprocentowy wzrost sprzedaży whisky i koniaków). Rezygnują także z mocnych trunków na rzecz niskoprocentowych alkoholi: wina, piwa i niezwykle popularnego w ostatnich latach cydru.

Wydaje się, że wygłoszenie toastu nie jest niczym trudnym: wystarczy przecież powiedzieć kilka zdań, a następnie zachęcić biesiadników do wniesienia kieliszków i wypicia ich zawartości np. za zdrowie, powodzenie czy sukces. Okazuje się jednak, że im krótsza wypowiedź, tym trudniej tak ją ułożyć, aby była ciekawa i skupiła uwagę słuchaczy.

Oba elementy zalicza się do grupy najwykwintniejszych artykułów spożywczych. Są wysoko cenione przez koneserów. Ostrygi, uznawane za afrodyzjaki, wymagają świetnego towarzystwa: bez wątpienia jest nim dobre wino oraz wyśmienite owoce o wytrawnym smaku. Urodę kompozycji złożonych z wymienionych elementów dostrzegli artyści.

Dopasowanie wina do potrawy wcale nie jest łatwe – stworzenie harmonijnej kompozycji jest wręcz sztuką. Tym trudniejszą, iż obecnie mamy do wyboru ogromny wachlarz trunków i jeszcze więcej różnych dań. Ambasador win z portugalskiego regionu Tejo pomaga poznać podstawowe reguły ich  łączenia z potrawami.

Region Tejo, leżący w samym sercu Portugalii wzdłuż brzegów słynnej rzeki Tag (z portugalskiego Tejo) niedaleko Lizbony, może pochwalić się tradycjami produkcji wina sięgającymi aż XII wieku. W 1170 roku tereny wokół miasta Santarem uzyskały od ówczesnego króla Portugalii – Alfonsa I Zdobywcy, pierwsze oficjalne zezwolenia na produkcję tego szlachetnego trunku.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.