Obecne wzornictwo przyzwyczaiło nas do wyborów konwencjonalnych, często dalekich od indywidualizmu. We współczesnych wnętrzach króluje minimalizm, preferujący monochromatyczne zestawienia kolorów, wśród których dominują szarości, beże oraz czerń i biel. Doskonałym sposobem na przełamanie owej jednorodności jest element wyposażenia o zdecydowanej barwie.

W epoce, w której żyła, była bez wątpienia rewolucjonistką – zarówno w garderobie, jak i w obyczajach. Choć początkowo jej projekty spotkały się z oburzeniem elit, to zostały szybko zaakceptowane przez pewne siebie nowoczesne kobiety, dla których wygodne i nieskomplikowane kreacje były metodą podkreślania niezależności.

Świat historycznych kosmetyków jest równie tajemniczy, jak nieodkryte przestrzenie wiedzy. Choć dziś już wiadomo, że w dawnych czasach używano często takich  składników, które szkodziły nie tylko urodzie, ale także zdrowiu, to mimo wszystko w poradnikach stawiano na środki naturalne. Z ciekawością zaglądamy więc do jednego z nich.

Martwe natury XVII-wiecznych holenderskich mistrzów fascynują i zachwycają urodą. Kompozycje złożone z owoców, warzyw, naczyń, kwiatów i owadów wpisują się w charakterystyczny, rozpoznawalny styl, który może inspirować współcześnie – np. przy dekorowaniu wnętrz czy przygotowywaniu stołu z myślą o eleganckim posiłku.

Pola kwitnącej lawendy to dla wielu osób nie tylko symbol Prowansji, ale także kwintesencja zmysłowego oblicza Francji. Ta pięknie pachnąca i niezwykle urodziwie prezentująca się roślina zwana jest tu „błękitnym złotem”. Choć różne gatunki lawendy kwitną o różnych porach, to szczyt przypada na tygodnie od połowy czerwca do połowy sierpnia.

Określenie „dystyngowany” pasuje do niego wyjątkowo. Mawia się, że nikt nie nosił smokingu w tak elegancki sposób, jak David Niven. Był angielskim dżentelmenem o nieskazitelnych manierach. Wytworne stroje traktował z odpowiednią dozą lekkości. Do dziś stanowi wzór ponadczasowej elegancji i angielskiego szyku.

Choć artykuły spożywcze to temat lubiany przez artystów (czego potwierdzeniem są m.in. liczne martwe natury), to jednak czynność przyrządzania jedzenia pojawia się w malarstwie nieczęsto. Obraz „Pierogi z jabłkami”, którego autorem jest George Dunlop Leslie, to pełna uroku kuchenna scena z młodą kobietą, uchwyconą przy obieraniu owocu. 

Tamte czasy zaowocowały pięknymi elementami sztuki użytkowej – dotyczy to również mody. Elegancja Belle époque jest współcześnie dla wielu osób niedoścignionym wzorem. Ubiory codzienne były niezwykle szykowne, a stroje wieczorowe nie wyłamywały się z tej reguły. Nieodłącznym elementem kreacji były starannie dobrane dodatki.

Należy do najciekawszych miast Europy – nie tylko pod względem historii i architektury, ale także atmosfery. Kojarzy się z barwnym karnawałem, który świetnie się komponuje z jego scenerią. Wenecję warto jednak odwiedzić nie tylko w tym czasie: zachwyca również w miesiącach, kiedy rzadziej zaglądają do niej turyści.

Dawnym obyczajem, kultywowanym przez podróżujących po kraju sprzedawców (zwanych komiwojażerami), było przekazywanie klientom okolicznościowych widokówek – m.in. przed świętami. Tę formę reklamy stosowała amerykańska firma Woolson Spice Company, oferująca kawę Lion. Kartki, które zebraliśmy, pochodzą z przełomu XIX i XX w.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.