Prowadzenie rozmów należy bez wątpienia do najważniejszych umiejętności towarzyskich. Osoby, które chcą uchodzić za kulturalne i obyte, powinny wiedzieć, w jaki sposób rozpoczynać oraz kontynuować dialog – również w kontaktach z nowo poznanymi ludźmi. Jak umiejętnie prowadzić konwersacje oraz swobodnie rozmawiać w towarzystwie?

Umiejętność prowadzenia rozmów towarzyskich to dość ulotka sztuka – szczególnie w dobie powszechnej komunikacji z pomocą e-maili i skrótowych SMS-ów. Swobodne konwersowanie z większą łatwością przychodzi pewnie osobom śmiałym, bezpośrednim, nie mającym obaw przed nawiązywaniem kontaktów. Nie znaczy to jednak, że ludzie nieśmiali, zamknięci w sobie i mniej skłonni do udzielania się w towarzystwie są na straconej pozycji: pewnych zasad może nauczyć się każdy. Należy pamiętać, że dzięki umiejętności konwersacji poznajemy nowe osoby, a także pokazujemy, że jesteśmy uprzejmi, swobodni i sympatyczni. W życiu osobistym mamy więc szanse na nawiązanie ciekawych i cennych relacji, zaś w pracy zawodowej na kształtowanie lepszych kontaktów ze współpracownikami, przełożonymi i podwładnymi. Warto więc nie tylko znać, ale także w praktyce stosować zasady sztuki rozmowy.

Krok pierwszy: nawiązanie kontaktu
Pierwszą oraz najważniejszą zasadą sztuki konwersacji jest pozbycie się strachu przed nawiązywaniem relacji z innymi. Porzućmy więc obawy i śmiało rozpoczynajmy konwersacje. Podejdźmy do osoby, z którą chcemy porozmawiać, uśmiechnijmy się, zagajmy rozmowę – zaraz potem możemy się przedstawić. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach nie mamy przecież niczego do stracenia – możemy wiele zyskać (m.in. ciekawą znajomość). Dorothea Johnson w książce „Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt” tak pisze na ten temat: „Dobry rozmówca otwiera drzwi dialogu i zaprasza drugą osobę do środka.”* W pierwszym kontakcie ważne jest pogodne podejście do sytuacji (które sygnalizujemy nie tylko uśmiechem, ale także kontaktem wzrokowym) oraz dobry początek dialogu. Warto pamiętać, że im częściej będziemy w praktyce ćwiczyć nawiązywanie konwersacji, tym łatwiej będzie nam ono przychodzić. O tym, w jaki sposób rozpoczynać rozmowy z osobami, których nie znamy, więcej piszemy w artykule Small talk – jak prowadzić rozmowy kurtuazyjne.

Dialog, czyli pytanie oraz słuchanie
Umiejętność prowadzenia konwersacji towarzyskich nie polega jedynie na opowiadaniu, ale także (a może nawet przede wszystkim) na słuchaniu. Pamiętajmy o tym, aby nie mówić bez chwili przerwy i nie skupiać się jedynie na sobie: ciekawa rozmowa to nie monolog, a intersujący dla obu stron dialog. Od czasu do czasu przytakujmy i potwierdzajmy, że podążamy za tokiem rozumowania drugiej strony (wtrącajmy np.: „Tak, oczywiście.”, „Rozumiem.”, „To bardzo ciekawe, o czym pan/ pani mówi.”). Warto zadawać rozmówcy tzw. pytania otwarte, czyli takie, które pozwalają na rozwinięcie tematu – np.: „Jak podoba się panu przyjęcie?, „Co sądzi pani o dzisiejszym spotkaniu?”, „Jak minęła podróż?” (pytania zamknięte, na które odpowiada się „tak” lub „nie”, ucinają niestety konwersację). Jeżeli trafimy na osobę nieśmiałą, która potrzebuje więcej czasu na to, aby nabrać do nas zaufania i otworzyć się w rozmowie, najpierw opowiedzmy jej coś o sobie. Takie zachowanie pomoże zbudować klimat bezpieczeństwa. Osoby, które posiadły umiejętność konwersowania wiedzą, że warto być dobrym słuchaczem, ponieważ każdy, kto trafi na cierpliwego rozmówcę, bardzo ceni sobie kontakty z nim.

Dylemat wyboru tematu
Wydaje się, że najważniejszym elementem w sztuce rozmowy jest wybór odpowiednich wątków. Nie każdy temat jest dobry. Unikajmy zagadnień drażliwych, wywołujących negatywne skojarzenia oraz takich, które wchodzą w zbyt osobistą sferę. Osób, które widzimy po raz pierwszy, nie pytajmy więc np. o stan cywilny, rodzinę czy o poglądy polityczne lub religijne. Podczas przyjęć nie inicjujmy konwersacji o chorobach, wypadkach, smutnych wydarzeniach i przykrych doświadczeniach. Rozmowy towarzyskie powinny mieć pogodny charakter. Świetnie dyskutuje się m.in. o pasjach, podróżach, literaturze, kinie i kulinariach. O tym, jakie konwersacje inicjować przy stole, piszemy w artykule Rozmówki przy jedzeniu.

Powiedzieli o sztuce rozmowy

„O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.”
Johann Wolfgang von Goethe

„Oto sztuka rozmowy: poruszyć wiele tematów i żadnego nie zgłębić.”
Oscar Wilde

„Najważniejsze w rozmowie jest usłyszeć to, czego nie powiedziano.” 
Peter F. Drucker


Pięć zasad sztuki rozmowy, czyli to, co warto zapamiętać

Po pierwsze:
Nie bój się nawiązywać konwersacji – nie masz przecież niczego do stracenia.

Po drugie:
Pamiętaj, że ciekawa rozmowa to nie monolog, a intersujący dla obu stron dialog.

Po trzecie:
Wybierz odpowiedni temat konwersacji - taki, który wywołuje pozytywne skojarzenia.

Po czwarte:
Zadawaj rozmówcy pytania otwarte, słuchaj oraz buduj klimat bezpieczeństwa.

Po piąte:
W trakcie konwersacji pamiętaj o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z rozmówcą oraz o uśmiechaniu się do niego.



* D. Johnson, L. Tyler, Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt, przeł. D. Malina, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015, s. 42.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.