Obecne wzornictwo przyzwyczaiło nas do wyborów konwencjonalnych, często dalekich od indywidualizmu. We współczesnych wnętrzach króluje minimalizm, preferujący monochromatyczne zestawienia kolorów, wśród których dominują szarości, beże oraz czerń i biel. Doskonałym sposobem na przełamanie owej jednorodności jest element wyposażenia o zdecydowanej barwie.

Świetnym przedmiotem dekoracyjnym może być zegar ścienny – pod warunkiem, że wyróżnia go dobry design i ciekawa kolorystyka. Niestety, mimo bogatej – jak się pozornie wydaje – oferty czasomierzy na rynku, większość z nich charakteryzuje niemal identyczna stylistyka. Królują biel i czerń (niekiedy z dodatkiem szarości), standardowe kroje cyfr, niczym nie wyróżniające się formy oraz te same wzory, powtarzane od lat. Kolor stanowi istotną cechę każdego zegara ściennego: jest nie tylko przymiotem przyjemnym dla oka (czas sprawdzamy przecież dość często), ale również kształtuje styl wnętrza. Poza tym barwa, jaką wybieramy, wyraża nasze upodobania, a nawet tęsknoty. Zegar może więc podkreślać indywidualizm właściciela wnętrza.

Styl, design i zabytkowe auta
Elegancki szmaragd dla koneserów zieleni? Wysmakowana stalowa szarość dla miłośników stonowanego szyku? Marynarski granat dla tęskniących za morskimi podróżami? Kolor czerwonego wina dla amatorów wytwornej klasyki? Polsko-szwajcarska marka GEROY proponuje zegary ścienne inspirowane stylistyką lat 40. i 50. XX w. Linia CHEVETTE nawiązuje – w formie i kolorystyce – do wskaźników w kokpitach samochodów tamtej epoki. Autorem projektów zegarów jest Gerd Plange – szwajcarski designer, który od lat specjalizuje się w projektowaniu czasomierzy, prywatnie miłośnik zabytkowych samochodów.

Barwy i asocjacje
„Kolory wywołują emocje. Dlaczego więc odczytywanie czasu nie może być zmysłowym doświadczeniem? Zegar ścienny o wyrazistej barwie to element przyciągający uwagę. To wizualny wabik w każdym wnętrzu.” – mówi Gerd Plange. Indagowany o kolory, odpowiada: „Choć barwy mogą wywoływać indywidualne skojarzenia i wiele konotacji w różnych kulturach, to jednak pewne wrażenia mają uniwersalny charakter. Zieleń uspokaja. Burgund wywołuje dumę z posiadania. Granat ujawnia tęsknotę za morskimi przygodami i dalekimi podróżami. Szarość jest kolorem czasu, siły i technicznej niezawodności.”

Zegary designerskie
Butikowa kolekcja marki GEROY liczy cztery modele czasomierzy. Należą do nich: Emerald (w kolorze szmaragdowej zieleni, lansowanej przez architektów wnętrz), Maritimus (w marynarskim granacie, będący elegancką interpretacją stylu marynistycznego), Pinot Noir (o barwie burgunda, stanowiący ukłon w stronę wytwornej klasyki) oraz Steam & Smoke (w stalowym popielu, reprezentujący wytworną klasykę). Na tarczach zegarów znajdziemy dwa odcienie koloru przewodniego. Obudowa ze szczotkowanego aluminium, w którą zamknięto cyferblaty, ma barwę srebra.

Więcej informacji o zegarach: www.geroy.pl 

Ilustracje: serwis prasowy GEROY Clocks

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.