Pola kwitnącej lawendy to dla wielu osób nie tylko symbol Prowansji, ale także kwintesencja zmysłowego oblicza Francji. Ta pięknie pachnąca i niezwykle urodziwie prezentująca się roślina zwana jest tu „błękitnym złotem”. Choć różne gatunki lawendy kwitną o różnych porach, to szczyt przypada na tygodnie od połowy czerwca do połowy sierpnia.
Zachwycające urodą pola, na których kwitnie ta urodziwa roślina, są częstym motywem fotografii i obrazów powstających w tym regionie Francji. Jednak nie tylko widok lawendy wart jest zainteresowania. Ponieważ ta urodziwa roślina pachnie świeżo i subtelnie, więc chętnie sięgają po nią producenci kosmetyków. Lawenda jest więc często składnikiem perfum i wód toaletowych oraz mydła i płynów do kąpieli. Wykorzystywana jest również jako przyprawa, a także znajduje zastosowanie w medycynie. Lawenda była ceniona już w średniowieczu: jej uspokajające i kojące działanie cenili dawni uzdrawiacze i medycy, a zakonnicy przygotowywali na jej bazie lecznicze mikstury. Koneserom polecamy wycieczkę do Prowansji w czasie kwitnienia lawendy. Wybierając się na południe Francji w drugiej połowie czerwca, w lipcu lub w pierwszej połowie sierpnia, mamy szansę zobaczyć zapierające dech w piersiach barwne pola w różnych odcieniach błękitu i fioletu.
Wycieczka do Prowansji
Prowansja ma niezwykły czar, przyjemny śródziemnomorski klimat i dość kameralny charakter. Ten ostatni element szczególnie ważny jest dla osób znużonych miejscami, w których pojawiają się tysiące turystów. Miłośnikom spokojnych okolic polecamy więc kameralne miasteczka regionu, charakteryzujące się niebanalnym urokiem i oryginalną starą zabudową. Na lawendowym szlaku leży jedna z najpiękniejszych francuskich wsi – Montbrun les Bains, znana m.in. z leczniczych wód termalnych.
Miasta i zabytki
Spragnionym zabytków i historii polecamy wypad do Awinionu. Znajdujący się tu Pałac Papieski, wybudowany w XIV wieku, zachwyca historyczną architekturą. Warta zwiedzenia jest również pochodząca z XIII wieku romańska katedra Notre Dame. Uwadze turystów nie umknie powstały w XII wieku most nad Rodanem. Można także wybrać się do historycznej i kulturalnej stolicy regionu Aix-en-Provence oraz do tętniącej życiem Marsylii. Koneserom zapachów polecamy wizytę w Grasse, które jest stolicą światowego perfumiarstwa. Od XVIII wieku wytwarza się tu naturalne aromaty, które potem służą do produkcji najsłynniejszych pachnideł.
Lawendowe szlaki
Prowansję można zwiedzać przemieszczając się nie tylko samochodem, ale także rowerem. Amatorom wędrówek polecamy piesze wycieczki. Warto poruszać się tzw. lawendowymi szlakami, zwanymi „Les Routes de la Lavande”. Proponowane w ich ramach trasy prowadzą przez obszary szczególnie bogate w pola, na których kwitnie roślina. Szczegółowe informacje na temat lawendowych szlaków znaleźć można w internecie pod adresem: www. moveyouralps.com/en/routes-de-la-lavande. Na tej stronie umieszczono także różne propozycje miejsc noclegowych w tych malowniczych okolicach.
Z lawendą w roli głównej
W niemal każdym miasteczku Prowansji, znajdującym się w pobliżu pól lawendy, znajdziemy stoiska z niebanalnymi artykułami na jej bazie. Można w nich zaopatrzyć się w kosmetyki (najpopularniejsze jest wyrabiane tradycyjnymi metodami mydło; uwadze polecamy również sól do kąpieli), olejki, świece albo w pachnące woreczki z suszoną rośliną, które można powiesić w sypialni u wezgłowia łóżka albo umieścić w szafie (pierwszy sposób przyniesie spokojny sen, a drugi – zapewni odzieży piękną woń). Uwadze smakoszy i koneserów niebanalnych smaków polecamy miód lawendowy, który charakteryzuje się niezwykłym aromatem. Warto również zwrócić uwagę na mieszanki przypraw, w których lawenda gra ważną rolę.
Festiwale lawendy
W czasie kwitnienia lawendy odbywa się w Prowansji wiele imprez i wydarzeń. Niezwykle chętnie organizuje się je w niewielkich miasteczkach: powodem tego jest pewnie fakt, że integrują one społeczność lokalną oraz przyciągają turystów. W Digne les Bains odbywa się „Corso de la lavande”. To wydarzenie, które organizuje się na początku sierpnia, należy do najważniejszych w regionie. Barwnym paradom towarzyszą pokazy fajerwerków. W czasie trwającego kilka dni festiwalu warto także zwiedzić destylarnie lawendy. Przy okazji można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o uprawie i właściwościach rośliny.
Muzeum lawendy
Zainteresowanym polecamy również kameralne Muzeum Lawendy (Musée la Lavande) w niewielkim Coustellet. Można w nim m.in. prześledzić historię uprawy tej rośliny oraz poznać sposoby jej destylacji. Godna uwagi jest prezentowana tu kolekcja flakonów do perfum: najstarsze pochodzą z XVI wieku. Właściciele muzeum posiadają liczące 330 hektarów pola lawendy. W znajdującym się przy placówce sklepiku można zaopatrzyć się w niebanalne wyroby, w których piękna roślina gra główną rolę. Więcej informacji o tym rodzinnym muzeum znaleźć można pod adresem internetowym: www.museedelalavande.com/en/ .
Tam, gdzie kwitnie lawenda. Prowansja na szlaku
- Szczegóły
- Kategoria: Szczypta elegancji