Tamte czasy zaowocowały pięknymi elementami sztuki użytkowej – dotyczy to również mody. Elegancja Belle époque jest współcześnie dla wielu osób niedoścignionym wzorem. Ubiory codzienne były niezwykle szykowne, a stroje wieczorowe nie wyłamywały się z tej reguły. Nieodłącznym elementem kreacji były starannie dobrane dodatki.
W czasach, kiedy w modzie panuje minimalizm oraz użytkowość (przejawiająca się m.in. tendencją do wybierania ubiorów praktycznych, swobodnych i niezobowiązujących), z ciekawością sięgamy po stare żurnale. Ilustracje, jakie w nich znajdujemy, kuszą strojnością, elegancją i wyszukanym stylem. Świetnym przykładem jest moda epoki Belle époque. Przyglądamy się damskim kreacjom wieczorowym tamtych lat: służą nam do tego celu pełne urody ryciny, pochodzące ze słynnego i niezwykle popularnego francuskiego magazynu "La Gazette du Bon Ton".
Elegancja i suknie wieczorowe
Tamte lata przyniosły niezwykle wypracowane kreacje. W takim samym stylu projektowano więc suknie wieczorowe. Większość z nich była dość wąska, co wymagało – jak się można domyślić – odpowiedniego sposobu poruszania się. Tylko niektóre kreacje były u dołu szersze i bardziej powiewne. Wiele sukienek miało lekko podwyższony stan. Wszystkie bogato zdobiono – kolorowymi taśmami, dżetami, piórami, tekstylnymi kwiatami i biżuteryjnymi dodatkami. Warto jednak pamiętać, że w tamtych czasach organizowano wielkie bale – kreacje miały więc wyjątkowo strojny charakter. W latach, z których pochodzą prezentowane przez nas poniżej ilustracje, panie żegnały się z gorsetami – ostatecznie zrezygnowały z ich noszenia po pierwszej wojnie światowej. W porównaniu z kreacjami z końca XIX i początku XX w., które opinały ciało i krępowały ruchy, suknie miały więc o wiele nowocześniejszy krój.
Szykowne dodatki
Modę Belle époque charakteryzowały nie tylko dopracowane do ostatniego szczegółu ubiory, ale także starannie dobrane dodatki. Kreacjom towarzyszyły więc wieczorowe rękawiczki (szyte zazwyczaj z jedwabiu albo z satyny), niewielkie wieczorowe torebki (w kolorze sukni) oraz nakrycia głowy. Tymi ostatnimi były albo niewielkie kapelusiki i turbany, albo dekoracje w formie konstrukcji z piór, taśm i biżuteryjnych dodatków. Istotny element stroju stanowiła biżuteria: naszyjniki, pierścienie, kolczyki i broszki. Ciekawym elementem kreacji były buty – zgrabne, szykowne, na niewielkim obcasie, które również ozdabiano biżuteryjnymi elementami, nawiązującymi do kreacji.
Stylowy żurnal
Ilustracje, które poniżej prezentujemy, pochodzą ze schyłkowych lat Belle époque – z lat 1913-1914. Wszystkie opublikowano we francuskim czasopiśmie "La Gazette du Bon Ton", które ukazywało się od 1912 do 1925 r. Ciekawostką jest to, że ten francuski magazyn wydawano także w Stanach Zjednoczonych. Należał on do najbardziej popularnych i znanych żurnali tamtych lat. Publikowano w nim nie tylko informacje o modzie, ale także artykuły o urodzie, stylu życia i dobrych obyczajach. Z wydawnictwem współpracowali najlepsi francuscy rysownicy tamtych lat – m.in. Georges Barbier, Pierre Brissaud, Paul Iribe, i André Edouard Marty. Ich dziełem były kolorowe ilustracje, zajmujące całe strony magazynu. W tworzeniu treści żurnala współuczestniczyły słynne paryskie domy mody (m.in. Madeleine Chéruit, Georges Doeuillet, Jacques Doucet, Jeanne Paquin, Paul Poiret).
Ilustracje: "La Gazette du Bon Ton". Źródło: Wikimedia Commons.