Choć artykuły spożywcze to temat lubiany przez artystów (czego potwierdzeniem są m.in. liczne martwe natury), to jednak czynność przyrządzania jedzenia pojawia się w malarstwie nieczęsto. Obraz „Pierogi z jabłkami”, którego autorem jest George Dunlop Leslie, to pełna uroku kuchenna scena z młodą kobietą, uchwyconą przy obieraniu owocu. 

Mogłyby się wydawać, że w czynności przygotowywania pierogów nie ma nic malowniczego. Jednak utalentowany artysta – o wyostrzonym zmyśle obserwacji – potrafi dostrzec wiele ciekawych szczegółów. Ta scena, uwieczniona przez angielskiego malarza, zachwyca urokiem i bezpretensjonalnością. Młoda kobieta, obierająca jabłko, przykuwa uwagę, śmiało patrząc w stronę odbiorców dzieła. Koneserów zachwyca nie tylko pomysł i kompozycja obrazu, ale także jego wysublimowana kolorystyka.

O autorze
George Dunlop Leslie (1835-1921) był malarzem i ilustratorem. Pisał również książki. Pochodził z Londynu, gdzie studiował w Akademii Królewskiej – tam w 1859 r. zorganizowano pierwszą wystawą jego dzieł. Na pierwszych obrazach i rysunkach artysty widać wpływy prerafaelitów. Dunlop tworzył jednak potem w duchu bardziej akademickim, koncentrując się na pokazywaniu scenek rodzajowych z życia angielskich domów. Ciekawe jest to, że jeden z jego obrazów, zatytułowany „To jest sposób, w jaki pierzemy odzież”, przedstawiający dziewczynkę przed miednicą, posłużył do kampanii promującej mydło. Najsłynniejszym dziełem malarza są stworzone w 1890 r. „Słoneczniki i wilce”. Pełny niezwykłego uroku obraz przedstawia dwie młode damy układające bukiet z wymienionych kwiatów.

Pierogi z jabłkami
Ten powstały w 1880 r. obraz to pełna uroku scena kuchenna, w której tytułową rolę pełnią lepione z ciasta smakołyki. Na pierwszym planie widzimy młodą kobietę, opartą o blat dużego drewnianego stołu, która zastygła w pozie podczas obierania jabłka (jego skórki spadły na biały fartuch). Patrząca śmiało w stronę odbiorców dziewczyna ma na sobie piękną długą niebieską suknię w biały rzucik oraz czepek. Na stolnicy czeka częściowo rozwałkowane ciasto, obok którego stoją duży drewniany pojemnik z mąką oraz porcelanowa cukiernica w piękny błękitny wzór. Uwagę przykuwa również wyposażenie kuchni, w jakiej rozgrywa się scena. Na ścianach wiszą duże srebrne pokrywy, poniżej stoi drewniane stylowe krzesło, a obok znajduje się pokaźnych rozmiarów kredens w groszkowym odcieniu zieleni (na którym wisi pęk suszonych ziół). Ciekawa barwa tego ostatniego mebla buduje kolorystykę obrazu, tworząc wraz z błękitem sukni kobiety piękną i niezwykle wysublimowaną kompozycję.


Autor: George Dunlop Leslie (1835–1921)
Tytuł: „Pierogi z jabłkami”
Rok powstania: 1880
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 44,4 x 60 cm

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.