Region Tejo, leżący w samym sercu Portugalii wzdłuż brzegów słynnej rzeki Tag (z portugalskiego Tejo) niedaleko Lizbony, może pochwalić się tradycjami produkcji wina sięgającymi aż XII wieku. W 1170 roku tereny wokół miasta Santarem uzyskały od ówczesnego króla Portugalii – Alfonsa I Zdobywcy, pierwsze oficjalne zezwolenia na produkcję tego szlachetnego trunku.

Kolejni władcy, podążając tą samą drogą, wydawali następne pozwolenia, konsekwentnie dążąc do zwiększenia produkcji wina, które poza walorami smakowymi uznawane było za towar bardzo dochodowy. W średniowieczu produkcja była już na tyle rozwinięta, że duża jej część wędrowała na rynki angielskie, francuskie czy holenderskie. Eksport dodatkowo ułatwiała przepływająca przez region rzeka Tag, która stanowiła główną drogę handlową dla beczek wypełnionych popularnym gronowym trunkiem.

Wyjątkowy mikroklimat
Region Tejo znajduje się w samym sercu Portugali i jest jednym z najstarszych obszarów produkujących wina w kraju. Swoją nazwę zawdzięcza najdłuższej na Półwyspie Iberyjskim i zarazem największej w Portugalii rzece Tag (portugalska nazwa – Tejo). Jej obecność zapewnia doskonałe warunki do uprawy winorośli oraz produkcji różnych gatunków wina. Średnia temperatura waha się tutaj od 15,5°C do 16,5°C. Terroir regionu Tejo jest w dużym stopniu ukształtowane przez siłę oraz wielkość rzeki Tag. Jej oddziaływanie na glebę oraz klimat spowodowało powstanie trzech różnych stref produkcji wina: Bairro (północne wyżyny z bogatymi glinami i glebami wapiennymi), Charneca (południowe tereny z dominującymi glebami piaszczystymi) oraz Campo (leży wzdłuż brzegów rzeki Tag, charakteryzuje się umiarkowanym klimatem oraz dobrze osuszonymi glebami aluwialnymi). Ukształtowanie orograficzne obszaru Tejo sprawiło, że stał się on jednym z największych regionów produkujących wina w Portugali. Obecnie tereny winne zajmują aż 17 000 ha, produkując ponad 63 miliony litrów wina każdego roku.

Winiarskie tradycje
W regionie Tejo, gdzie istnieje ponad 80 winnic, większość to rodzinne uprawy mogące poszczycić się kilkupokoleniową historią. Wiele z nich zachowało tradycyjne metody zbioru i przetwarzania winogron. Dzięki temu w okresie zbiorów można usłyszeć pieśni ludowe, śpiewane przez kobiety z pobliskich wiosek, które ręcznie zbierają dojrzałe kiście. Można także obejrzeć „taniec w winie”, czyli tradycyjny sposób ugniatania winogron stopami. Innym elementem tradycji regionu, który jest obecny w produkcji dzisiejszych win z Tejo, jest wykorzystanie naturalnych korków do uszczelniania butelek, pochodzących z lasów porastających suche i gorące obszary Portugalii. W samym regionie Tejo rośnie ponad 30 000 ha lasów korkowych.

Różnorodność smaków i odmian
Region Tejo, dzięki odpowiedniemu klimatowi oraz przyjaznym warunkom glebowym, cechuje duża różnorodność szczepów winnych. Jedną z najpopularniejszych odmian czerwonych jest Touriga Nacional. Pozwala ona na stworzenie wina o dużej ilości garbników, pełnej strukturze oraz o smaku czarnych jagód, śliwek i fioletowych kwiatów. Trincadeira to szczep ciepłolubny, pozwalający na pełniejsze dojrzewanie winogron. Nadaje się do produkcji wina o smaku malin i ziół, z ostrymi i kwaskowatymi nutami. Castelão to odmiana dominująca na glebach piaszczystych, dająca produkt o bogatym aromacie, żywej kwasowości oraz przyjemnej rustykalnej jakości z posmakiem śliwki i czarnej porzeczki. Aragonês to kolejna popularna odmiana dająca gładkie, owocowe wina z ostrym wydźwiękiem. W regionie Tejo uprawia się również takie gatunki jak Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot i Alicante Bouschet. Wśród białych odmian znajdują się aromatyczna Fernão Pires, żywa Arinto, a także Alvarinho i Verdelh, z których produkuje się większość orzeźwiających białych win. Ciepły klimat oraz odpowiednie gleby w regionie Tejo zapewniają rodzimym gatunkom idealne warunki do rozwoju oraz dają możliwość zachowania naturalnej kwasowości, a dzięki temu produkcji zbalansowanych win z jasnym, owocowym charakterem.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Tejo Wines

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.