Swoim pojawieniem się w naturze zwiastują lato. Należą do naszych ulubionych owoców – być może dlatego, że sezon na nie trwa tak krótko. Przyjęło się, że podaje się je na słodko: z cukrem, śmietaną, lodami. My zachęcamy jednak do eksperymentów i szukamy przepisów na truskawki w wytrawnym stylu.
Nasze ulubione owoce, zwiastujące lato, serwuje się zazwyczaj w słodkiej wersji. Podaje się je najczęściej jako deser – np. z cukrem i śmietaną. Dodaje się je także do wszelkich smakołyków na słodko – m.in. do sałatek owocowych, w których świetnie komponują się z bananami, jabłkami i jagodami. Koneserzy tradycyjnych rozwiązań cenią sobie truskawki w galaretce lub w kisielu – takie przysmaki to dla wielu osób wspomnienie dzieciństwa. Te pełne aromatu i urody owoce są świetną bazą wszelkich sosów, którymi polewa się lody i budynie. Stanowią także podstawę koktajli (na mleku i jogurcie) oraz kompotów i soków. Truskawki są genialnym dodatkiem do ciast. Stanowią także bazę dżemów i konfitur. Wszystkie wymienione przykłady potwierdzają, że truskawki najczęściej podaje się na słodko. Dlaczego jednak nie spróbować serwować ich również w wersji wytrawnej?
Z zielonym dodatkiem
Smak większości gatunków truskawek nie jest jednoznacznie słodki: możemy więc komponować je z elementami o wytrawnym aromacie – m.in. z zielonymi warzywami liściastymi. Do przyrządzenia sałatki z truskawkami wykorzystajmy szpinak, roszponkę czy pikantną w smaku rukolę. Możemy też poeksperymentować z innymi gatunkami sałaty – np. z karbowanymi odmianami lollo rosso i lollo bianco. Liście pozostawmy w całości, a truskawki podzielmy na połówki lub ćwiartki. Niebagatelne znaczenie ma apetyczna kompozycja kolorów na talerzu: żywa czerwień truskawek świetnie się prezentuje ze świeżą zielenią.
W towarzystwie sera
Połączenie truskawek z serem jest wyjątkowo wykwintne. W takich kompozycjach najlepiej sprawdzają się gatunki o łagodnym mlecznym smaku – m.in. mascarpone, mozzarella i ricotta. Można również poeksperymentować z bardziej aromatyczną fetą. Truskawki serwowane z serem można polać miodem, posypać cukrem (takie rozwiązania proponujemy amatorom słodkości) albo... pieprzem (to propozycja dla koneserów wytrawnych smaków). Zachęcamy szczególnie do wypróbowania ostatniego zestawienia. Truskawki w połączeniu z serem świetnie sprawdzą się w sałatce, do której dorzucimy jeszcze jakiś zielony element – np. rukolę, roszponkę lub szpinak. Wyśmienitym dodatkiem do takiego przysmaku będzie sos winegret.
Z przyprawami
Truskawki, których słodycz jest bardziej subtelna niż innych owoców (np. malin czy śliwek), świetnie komponują się z wytrawnymi i ostrymi dodatkami. Spróbujmy połączyć je z czarnym pieprzem, pietruszką, imbirem, cynamonem. Do przystawki z truskawek, sałaty i sera dodajmy oliwę w dobrym gatunku, sos winegret lub ocet balsamiczny. Szczególnie ten ostatni element – mimo, że ostry i wyjątkowo wyrazisty w smaku – świetnie komponuje się z aromatem owoców. Możemy również przyrządzić sos z jogurtu naturalnego i wytrawnych przypraw, którym polejemy truskawki. Choć takie zestawienia smakowe nie należą w naszym kraju do typowych, nie obawiajmy się ich: Włosi od dawna stosują takie rozwiązania, a np. Azjaci podają na deser owoce… z solą.
W stylu fusion
Koneserom oryginalnych smaków polecamy kompozycje kuchni fusion. Ten styl czerpnie z wielu tradycji kulinarnych i czasem zestawia elementy, które pozornie do siebie nie pasują. Świetnym przykładem są truskawki z wędzonym łososiem. Proponujemy przystawkę, w skład której – oprócz wymienionych artykułów – wchodzi rukola, czarny pieprz oraz sos z oliwy, miodu, octu z białego wina i musztardy. Łagodny w smaku łosoś dobrze komponuje się z subtelnymi truskawkami. Zestawienie nabiera charakteru dzięki ostremu sosowi i pieprzowi. Warto dodać, że taka kompozycja ma nie tylko interesujący smak, ale także pięknie prezentuje się na talerzu. Przepis na przystawkę znajduje się w naszym artykule: Łosoś z rukolą i truskawkami w stylu fusion.
Risotto z truskawkami z Wenecji Euganejskiej
Ciekawy sposób podania truskawek znajdujemy u Marleny de Blasi – pisarki i wybitej znawczyni kuchni włoskiej. W książce „Smaki północnej Italii. Włoskie opowieści i wspaniałe przepisy” autorka podaje oryginalny przepis na risotto z truskawkami (risotto alle fragole). Receptura pochodzi z Wenecji Euganejskiej. Marlena de Blasi tak pisze o potrawie: „Niektórzy twierdzą, że wymyślił ją świeżo upieczony szef kuchni jednego z dużych hoteli na weneckiej wysepce Lido mniej więcej dwie dekady temu; inni, że pojawiła się znacznie wcześniej. Na wiosnę jest często w menu prowincjonalnych trattorii, w pobliżu których rosną małe, dzikie truskawki.”* Do przyrządzenia potrawy potrzebne jest risotto (ugotowane w tradycyjny sposób – na bulionie), a oprócz niego masło, pieprz, ocet balsamiczny, białe wino i liście świeżej mięty. Truskawki należy obsypać pieprzem, a następnie delikatnie podsmażyć na maśle. Następnie dolewa się do nich ½ łyżeczki octu balsamicznego i 1/3 szklanki białego wina. Po ok. minucie sos gęstnieje. Autorka „Smaków północnej Italii” tak opisuje kolejne czynności: „Umieść risotto na półmisku, na wierzchu rozsyp kilka łyżek truskawek, polej całość sosem i udekoruj kilkoma liśćmi mięty. Podawaj z mocno schłodzonym winem musującym lub białym z późnych zbiorów.”*
Truskawki na wytrawnie – najlepsze kompozycje smakowe
• Z zielonymi warzywami liściastymi: z rukolą, szpinakiem, roszponką, sałatą lollo rosso lub lollo bianco.
• Z serem o łagodnym mlecznym smaku m.in. takich gatunków jak: mascarpone, ricotta i mozzarella.
• Z wyrazistymi dodatkami: z oliwą, sosem winegret lub z octem balsamicznym.
• Z przyprawami – m.in. z pieprzem, imbirem, cynamonem.
* Marlena de Blasi, Smaki północnej Italii. Włoskie opowieści i wspaniałe przepisy, Przekład: Jacek Konieczny, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011, s. 157.
Truskawki - na słodko czy na wytrawnie?
- Szczegóły
- Kategoria: Smaki konesera