W niektórych sytuacjach – zarówno prywatnych, jak i zawodowych – przydaje nam się umiejętność inicjowania niezobowiązujących rozmów. O zasadach prowadzenia takich kurtuazyjnych dialogów mówi nam sztuka small talk. W jaki sposób rozpoczynać rozmowy z osobami, których nie znamy? Jakie tematy będą w takich sytuacjach odpowiednie?

Sztuka small talk, którą – jak mawiają – stworzyli Amerykanie, przychodzi nam z pomocą na spotkaniach towarzyskich, przyjęciach, bankietach, a także podczas konferencji i spotkań zawodowych. Cenią ją osoby zapraszane na uroczystości, w których uczestniczą nieznane im osoby. Przydaje się ludziom biznesu – wtedy, kiedy nie wypada od razu przechodzić do spraw zawodowych. Umiejętność prowadzenia niezobowiązujących, tzw. kurtuazyjnych rozmów warta jest więc tego, aby się z nią zaprzyjaźnić.

Tematy niezobowiązujących rozmów
Sztuka small talk kojarzy się z uprzejmością – tym, którzy stosują się do jej zasad wystawia świadectwo osób dobrze wychowanych, kulturalnych i sympatycznych. Świadczy też o otwartości i naturalności. Potwierdza również tzw. towarzyskie obycie. Nie bójmy się zagadywać innych – szczególnie, jeżeli są np. nieśmiali: będą wdzięczni, że mogą z kimś porozmawiać. Dzięki temu mamy okazję poznać interesujące osoby. Nie ulega wątpliwości, że niełatwo prowadzić small talk wtedy, kiedy nie znamy rozmówcy (albo wiemy o nim bardzo niewiele). Nie każdy sposób jest dobry, aby rozpocząć rozmowę: nie bądźmy obcesowi, nie zadawajmy wścibskich pytań, nie inicjujmy dialogów na tematy trudne, kłopotliwe czy smutne. Nie próbujmy zaczynać konwersacji o polityce, katastrofach i tragediach, nie pytajmy o poglądy religijne, nie poruszajmy wątków z życia osobistego. Zainicjujmy dialog o ostatnich wydarzeniach kulturalnych, sposobach spędzania czasu wolnego, sztuce kulinarnej czy wystroju miejsca, w którym właśnie przebywamy. Wiele tematów jest dobrych – najlepsze są jednak te neutralne i wywołujące pozytywne skojarzenia.

W jaki sposób rozpocząć rozmowę z kimś, kogo nie znamy?
Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie dialogu. Choć początkowo umiejętność small talk może wydać się nam bardzo trudna, to z czasem nabiera się wprawy. Ważne jest to, aby po prostu nie bać się zagadywać innych: po pierwszych słowach dialog powinien potoczyć się płynnie. Ważne jest to, aby nauczyć się również podtrzymywać rozmowę i kontynuować rozpoczęty temat. W odpowiednim momencie można się przedstawić, a w sytuacjach zawodowych (np. na konferencji) powiedzieć, w jakiej firmie czy instytucji się pracuje. Poniżej prezentujemy kilka przykładów rozpoczynania kurtuazyjnych rozmów w różnych sytuacjach.


Przykład 1: Na przyjęciu

„Pozwolą państwo, że się przedstawię: nazywam się Jan Nowak i jestem kuzynem gospodarza. Miło mi, że mogę spędzić wieczór w tak miłym towarzystwie. Czy długo znacie państwo gospodarza?”

„Proszę popatrzyć, jak pięknie prezentuje się ta potrawa. Czy myśli pani, że to danie wegetariańskie?”


Przykład 2: Na spotkaniu towarzyskim

„Widzę, że zebrało się tu wielu gości. Ja jestem tu pierwszy raz i czuję się trochę zagubiona. Większość gości to pewnie znajomi z pracy gospodarza, prawda?”

„Gospodyni przygotowuje świetne drinki, prawda? Czy próbował pan już wcześniej podobnych?”


Przykład 3: Na przerwie podczas konferencji

„Przepraszam, czy może wie pani, kiedy będzie wykład profesora Kowalskiego? Z niecierpliwością czekam na tę prelekcję: temat jest bardzo interesujący, prawda?”

 „Przepraszam panią, czy mogłaby mi pani powiedzieć, gdzie odbywać się będą popołudniowe sesje? Obiekt jest tak duży, że zabłądziłam – będę wdzięczna za pomoc.”


Przykład 4. Na służbowym bankiecie

„Podziwiam wnętrze tej restauracji – urządzone zostało z niezwykłym smakiem. Czy lubi pani takie wnętrza?”

„Przepraszam pana, czy mógłby mi pan powiedzieć, gdzie można się tutaj napić kawy? Po pysznym deserze przydałaby się filiżanka, prawda?”


Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.