Jak powinni zachowywać się goście, kiedy samodzielnie sięgają po potrawy? W jaki sposób elegancko oraz zgodnie z zasadami savoir vivre’u jeść na przyjęciu na stojąco? O czym warto pamiętać, nakładając dania na talerz? Czy w czasie bankietu należy posługiwać się nożem i widelcem, czy jedynie widelcem?

Przyjęcia w formie bankietów są w ostatnim czasie niezwykle popularne. Nie są jednak lubiane przez wszystkie zapraszane na nie osoby. Powody tego braku sympatii bywają różne. Niektórzy nie przepadają za jedzeniem na stojąco, inni niechętnie samodzielnie sięgają po potrawy umieszczone na stołach bufetu, a jeszcze inni zastanawiają się, w jaki sposób podczas takich przyjęć elegancko spożywać dania oraz umiejętnie używać sztućców.

Sięganie po potrawy
W czasie bankietu lub przyjęcia na stojąco samodzielnie sięgamy po talerz, podchodzimy z nim do bufetu i nakładamy żądaną ilość jedzenia. Wszelkie przystawki spożywamy na jednym talerzu (nie ma konieczności jego wymiany po każdej z nich), jednak deser jemy na innym – nawet wtedy, kiedy naczynie nie zostało ubrudzone. Nietrudno się zorientować, do jakich potraw przeznaczono talerze: otóż te do przystawek i dań głównych są zazwyczaj większe od deserowych.

Razem czy osobno
Zasady etykiety mówią, aby nie nakładać za jednym razem na talerz wszystkiego, na co mamy ochotę. Po każdą potrawę powinniśmy podejść do bufetu osobno. Wyjątkiem są przystawki – jednocześnie możemy umieścić na talerzu kilka – oraz artykuły spożywcze, które zazwyczaj spożywa się razem. W tym przypadku nie chodzi jednak wyłącznie o estetykę jedzenia i kwestię smaku, ale także o to, aby w czasie bankietu przemieszczać się po sali i rozmawiać z wieloma gośćmi.

Sposób jedzenia
Jedząc na stojąco, nie róbmy kilku rzeczy na raz. Nie trzymajmy w dłoniach zarówno talerza z potrawą, jak i szklanki lub kieliszka. Kiedy mamy zamiar rozpocząć posiłek, napój lub wino odłóżmy na bok (np. na znajdujący się w pobliżu stolik). Pamiętajmy, aby w trakcie jedzenia trzymać talerz niedaleko ust oraz aby posilać się małymi kęsami.

Nożem i widelcem
Przy nieskomplikowanych potrawach możemy na stojąco bez trudu posługiwać się widelcem. Zadanie nie będzie łatwe wtedy, kiedy do spożycia dania będzie nam potrzebny także nóż. W takiej sytuacji poszukajmy miejsca siedzącego albo stojącego – w salach bankietowych ustawia się czasem wysokie stoliki, które świetnie nadają się do tego, aby przy nich przystanąć i zjeść posiłek. Stawiając na stole kieliszek z trunkiem lub szklankę z napojem zaznaczamy, że miejsce jest zajęte i możemy bez obaw udać się do bufetu.

Bez sztućców
Na niektórych przyjęciach w formie stojącej nie podaje się sztućców. Potrawy mają wówczas wielkość jednego kęsa. W takiej sytuacji sięgając po talerz, zaopatrujemy się również w serwetkę. Artykuły spożywcze podajemy do ust dłonią (starając się dotykać ich jak najmniejszą powierzchnią palców), odgryzamy niewielkie kęsy, trzymamy talerz blisko ust. Po jedzeniu, a także zawsze przed sięgnięciem po szklankę lub kieliszek, wycieramy ręce serwetką.

Użyte naczynia
Goście wielu bankietów i przyjęć na stojąco często zastanawiają się, co po posiłku zrobić z użytymi naczyniami i sztućcami. Na dobrze zorganizowanych oraz oficjalnych spotkaniach po sali chodzą kelnerzy, którzy zbierają od uczestników niepotrzebne elementy. W innym przypadku należy po prostu odłożyć użyte naczynia i sztućce na puste stoliki, które właśnie w tym celu ustawia się w pomieszczeniach bankietowych.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.