Chętnie przyjmujemy zaproszenia na wszelkie przyjęcia i imprezy – szczególnie od osób, które potrafią je urządzać i umiejętnie pełnić rolę gospodarzy. Cenimy dobrą zabawę oraz rozrywkę, jaką przynoszą świetnie zorganizowane spotkania towarzyskie. Jako goście pragniemy dobrze wypaść w oczach tych, na których nam zależy, czyli m.in. gospodarzy. 

Nikt z nas nie odmówi – jeżeli nie ma ważnego powodu – przyjścia na spotkanie towarzyskie, mając w perspektywie czas spędzony w świetnym gronie. Chętnie przyjmujemy zaproszenia na przyjęcia i imprezy – szczególnie od osób, które potrafią je urządzać i umiejętnie pełnić rolę gospodarzy. Każdy z nas ma świadomość, że sztuką jest zorganizowanie świetnego spotkania towarzyskiego, podczas którego wszyscy będą się świetnie bawić.

Określone normy obowiązują nie tylko gospodarzy przyjęcia i imprezy, ale i uczestników. Jako goście pragniemy dobrze wypaść w oczach tych, na którym nam zależy – chcemy więc zachować się nie tylko uprzejmie, ale i odpowiednio do sytuacji. Właśnie z myślą o osobach zapraszanych na różne spotkania towarzyskie przygotowaliśmy zestawienie ważnych pytań, na które poniżej odpowiadamy.

Czy można się spóźnić na przyjęcie i imprezę lub przyjść na nią wcześniej?
Raczej nie wypada się spóźniać więcej niż piętnaście minut (niektórzy uważają, że kilkuminutowe spóźnienie jest wskazane) – nie należy jednak przychodzić wcześniej niż o umówionej godzinie. Spóźniając się więcej niż piętnaście-dwadzieścia minut pozostawiamy gospodarzy oraz innych gości w oczekiwaniu – np. na potrawy, które mają być serwowane. Bądźmy więc uprzejmi i starajmy się przybyć o czasie. Przychodząc wcześniej zaskoczymy gospodarzy, którzy m.in. mogą jeszcze kończyć przygotowania, robić porządki,  zastawiać stół czy przebierać się.

Czy po wejściu do domu osób, które urządzają imprezę, należy zdjąć buty?
Zdejmowanie butów (a także wywieranie nacisku na gości, aby to robili) nie należy do dobrego tonu. Osoby w odświętnych kreacjach – tj. panie w koktajlowych sukienkach i panowie w garniturach – źle (oraz śmiesznie) wyglądają w skarpetkach czy w kapciach, szczególnie w towarzystwie wielu (również obcych) ludzi. Pojawiając się więc na imprezie nie zdejmujmy butów – nie prośmy również gospodarzy o pantofle dla gości (możemy wprawić ich tym w zakłopotanie).

Jakie prezenty można wręczyć gospodarzom przyjęcia?
Mimo, że nie wybieramy się na urodziny lub imieniny, warto pomyśleć o upominku dla gospodarzy. Nie musi być on okazały czy drogi – wystarczy drobiazg, najlepiej o uniwersalnym charakterze. Świetnie sprawdzą się kwiaty i eleganckie zestawy słodyczy – np. pralinki (dla pań), a także dobre trunki (dla panów). Mężczyzna, który przychodzi na przyjęcie sam lub z partnerką, może wręczyć pani domu bukiet kwiatów, a panu – butelkę wina. Pamiętajmy jednak, że kobiecie raczej nie wypada przekazywać gospodarzowi alkoholu – szczególnie, jeżeli przychodzi na imprezę sama.

Czy należy zmuszać się do alkoholu, jeżeli go nie lubimy lub nie pijamy?
Zdecydowanie nie. Jeżeli nie pijamy alkoholu – np. z powodów smakowych czy zdrowotnych, nie musimy spełniać nim toastów ani zmuszać się do wychylania kieliszków z trunkiem. Nikt nie może nas również do tego przymuszać, ponieważ to wyjątkowo nietaktowne. Zarówno gospodarze, jak i goście powinni uszanować naszą decyzję – nawet, jeśli pozostali piją mocne trunki. Nie należy również pytać o powody niechęci do alkoholu – to prywatna sprawa osoby, która go unika. Pamiętajmy, że nie musimy się tłumaczyć: stwierdzenie „dziękuję, nie piję” powinno wystarczyć.

Jakie tematy rozmów towarzyskich warto inicjować, a jakich lepiej unikać?
Podczas przyjęć i imprez unikajmy tematów kontrowersyjnych, mogących wywołać negatywne skojarzenia, niewygodnych. Nie inicjujmy dyskusji o polityce, chorobach, katastrofach, religii. W trakcie spotkań towarzyskich nie prowadźmy rozmów o tematach zawodowych – te kwestie zostawmy za drzwiami. Nie zanudzajmy również innych długimi wywodami o naszych sprawach osobistych – szczególnie, jeżeli są trudne czy pogmatwane. Podczas przyjęcia wszyscy powinni się dobrze bawić, więc zadajmy innym pytania i wciągajmy ich w dyskusję. Rozmawiajmy o sprawach lekkich i wesołych, opowiadajmy anegdoty i dowcipy, starajmy się zachowywać radośnie, pokazujmy dobry humor.

Kiedy należy wychodzić z przyjęcia oraz żegnać się z gospodarzami?
Nie wychodźmy z imprezy zbyt wcześnie – szczególnie, jeżeli gospodarze przygotowali dodatkowe atrakcje (choćby kulinarne), którymi mają zamiar zaskoczyć gości. Nie bądźmy również tymi, którzy wychodzą ostatni oraz zmuszają zmęczonych domowników do dotrzymywania im kroku. Najlepiej pożegnać się wtedy, kiedy do wyjścia szykują się również inni goście – taki moment jest najlepszy. Wychodząc z przyjęcia elegancko pożegnajmy się ze wszystkimi, a gospodarzom podziękujmy za spotkanie, pyszne jedzenie oraz wspaniałą atmosferę. Takim zachowaniem pokazujemy im szacunek. Nigdy nie wychodźmy po angielsku, czyli niezauważeni – nawet, jeżeli w imprezie uczestnicy wiele osób. Takim zachowaniem możemy urazić tych, którzy włożyli wysiłek w przygotowania.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.