Wiosną, kiedy budzi się natura, budzi się również nasza tęsknota za kolorami. Z radością sięgamy po żywe czyste barwy – nie tylko w odzieży, ale także w dodatkach oraz w wystroju wnętrz. Inspirują nas kolory wywołujące skojarzenia z tą niezwykłą porą roku. Żółć to barwa słońca, zieleń – natury, róż – słodyczy, a fiolet – zmysłowości. Barwy wiosny.

Tęsknota za wyrazistymi kolorami objawia się wiosną ze szczególną siłą. Zmęczeni zimową szarością (i monochromatycznymi barwami natury), poszukujemy elementów odzieży oraz otoczenia o zdecydowanym wyrazie. Takiego charakteru nadają bez wątpienia żywe kolory, kojarzące się z wiosną: żółć, zieleń, róż oraz fiolet. Wszystkie wymienione barwy występują o tej porze roku w naturze: pod postacią pierwszych liści czy kwiatów.

Żółć – słońce i radość
Ten kolor kojarzy się ze słońcem i ciepłem. Żółć to barwa lekka, świeża oraz optymistyczna. Wiosną pojawia się pod postacią m.in. żonkili i krokusów. Kolor ma bez wątpienia działanie ocieplająca: nieźle czujemy się we wnętrzach o ścianach w różnych odcieniach żółci. Barwa ma wiele pięknych subtelnych odmian, do których należą np. kolor skórki banana, piasku czy wanilii. Żółć świetnie komponuje się m.in. z różnymi odcieniami niebieskiego (błękit, granat), z bielą, czernią oraz z szarością. Można ją odważnie zestawiać z oranżem, fioletem, a nawet z czerwienią. Klasyczne trio stanowi połączenie żółci z oranżem i granatem. Na poprawę nastroju proponujemy chustę, apaszkę lub krawat w deseń w tym kolorze. Takie dodatki świetnie ożywią klasyczny strój biznesowy (w granacie, graficie albo w szarości). Odważnym paniom proponujemy rozwiązanie ekstrawaganckie: żółte buty lub torebkę (dla zrównoważenia intensywności dodatków w tej barwie sugerujemy, aby reszta ubioru była stonowana). Kiedy strój będzie w ciemniejszym kolorze, wówczas tak wyraziste dodatki staną się elementami przyciągającymi wzrok.

Zieleń – natura i harmonia
To barwa natury, kojarząca się ze świeżością. Zieleń jest symbolem harmonii oraz optymizmu. Ten kolor ma wiele odmian: od żywych i czystych, po głębokie i nasycone (m.in. szmaragd i tzw. butelkowa zieleń), aż do zgaszonych (tzw. zgniła zieleń). Zieleń we wnętrzach to trudna barwa: przy tylu jej niuansach trudno tak zebrać dodatki, aby stanowiły harmonijną całość. Podobnie jest w przypadku odzieży, kiedy komponujemy strój z elementów w różnych tonacjach zieleni. Lepiej więc zdecydować się na jeden jej odcień i wzbogacić go np. beżem, brązem, żółcią lub bielą. Osobom odważnym proponujemy zestawienie zieleni z fioletem. Panie mogą powitać wiosnę bluzką w kolorze jasnej i soczystej zieleni, a panowie – krawatem w szlachetnym odcieniu butelkowym. Osoby ubierające się swobodnie sięgną zapewne po T-shirty w różnych tonacjach tej barwy: każdy odcień zieleni będzie się świetnie komponował z dżinsami – zarówno z tymi jaśniejszymi, jak i z ciemnymi.

Róż – słodycz i subtelność
Różowy to kolor wyjątkowo kobiecy: kojarzy się przecież ze słodyczą, delikatnością i subtelnością, a także z pąkami pierwszych kwiatów. Róż nie jest już jednak barwą zarezerwowaną wyłącznie dla pań: sięgnęli po niego kreatorzy mody, projektujący odzież męską. Odważni panowie zaopatrzyli się więc najpierw w T-shirty i krawaty, a potem również w koszule w tym kolorze (także ci, którzy zajmują się biznesem i polityką). We wnętrzach duże płaszczyzny tej barwy to rozwiązanie ryzykowne: trzeba uważać, aby nie przesadzić z nadmiarem słodyczy. Wielbicielom różu proponujemy więc dodatki (np. pościel) w tym kolorze. Barwa ta ma również wiele odmian, a każda z nich ma swój charakter: od niuansów delikatnych (rozmytych, pudrowych), cukierkowych (słodkich) czy mieszanych (tzw. brudny róż), po zdecydowane (żywe) i wyraziste (np. fuksja). Jasne odcienie różu świetnie komponują się z bielą, odmiany wyraziste – z granatem, a nasycone (m.in. fuksja) – z czernią. Osobom poszukującym niebanalnych rozwiązań kolorystycznych sugerujemy zestawienie garderoby w różu z kolorem wanilii, beżem czy z oranżem. Paniom, które nie boją się eksperymentować i chcą ożywić stonowany strój, proponujemy zawiązanie na szyi w fantazyjny sposób dwóch apaszek jednocześnie: różowej oraz pomarańczowej.

Fiolet – zmysłowość i tajemnica
To barwa elegancka i zmysłowa, kojarząca się z tajemniczością. Wiosną pojawia się w naturze wraz z krokusami. Fiolet występuje w wielu odcieniach: od jasnego (np. fiołkowy), po nasycony (szlachetny), aż do ciemnego, wpadającego niemal w czerń. Te ostatnie odmiany sprawdzają się szczególnie na eleganckich sukniach wieczorowych – np. w połączeniu ze złotymi dodatkami. Jaśniejsze niuanse fioletu zarezerwujmy na kreacje dzienne – wiosną sięgajmy po odcienie żywsze. Fiolet kilka lat temu wszedł triumfalnie na salony: stał się bardzo modny we wnętrzach – m.in. z powodu swojego awangardowego charakteru. Decydując się na pomalowanie nim ściany pokoju, złagodźmy resztę stonowanymi kolorystycznie dodatkami. Pamiętajmy, że uczynienie fioletu kolorem wiodącym w pomieszczeniu (np. pomalowanie nim wszystkich ścian w salonie), to rozwiązanie ryzykowne: może bowiem męczyć przebywające w nim osoby. Osobom odważnym proponujemy łączyć ten kolor z różnymi odcieniami żółci oraz oranżu – zarówno w aranżacji wnętrz, jak i w ubiorze. Fiolet to barwa lubiana przez panie. Niezwykle szykownie prezentuje się torebka w szlachetnym nasyconym tonie, skórzane rękawiczki samochodowe w żywym odcieniu oraz ciemne zamszone czółenka (lub szpilki) w tym kolorze. Panom proponujemy krawaty, T-shirty oraz klasyczne kaszmirowe lub bawełniane swetry w stonowanych odmianach tej barwy.

Kolory wiosny w zestawieniach
1.Klasycznie: żółć z granatem, zieleń z brązem, róż z bielą, fiolet z czernią.
2.Konwencjonalnie: żółć z błękitem, zieleń z beżem, róż z granatem, fiolet z bielą.
3.Odważnie: żółć z oranżem, zieleń z fioletem, róż z oranżem, fiolet z żółcią.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.