Ta pora roku kojarzy się z chłodem – podobnie jak kolory, które  w naturze pojawiają się wraz z nią. Sterylna biel, zimny błękit oraz surowy popiel to barwy zimy. Mają wielu miłośników, którzy cenią je za elegancję i uważają za najbardziej klasyczne, oraz przeciwników, którzy zarzucają im chłód. Kolory zimy nie tylko w naturze.

Barwy, jakie pojawiają się w naturze wraz z nastaniem zimy, wzbudzają sprzeczne uczucia. Czysta biel, zimny błękit oraz surowy popiel, kojarzące się m.in. ze śniegiem i niebem, to bowiem kolory klasyczne, uznawane przez wielu za najelegantsze. Są jednak tacy, którzy zarzucają im nieprzyjazny chłód. Czy biel, błękit oraz popiel sprawdzają się w odzieży i dodatkach do niej? W jaki sposób kolory zimy odnajdują się we wnętrzach?

Czysta biel

Biel jest symbolem czystości, świeżości oraz sterylności – takie wrażenia również wywołuje. Wydaje się być uniwersalna, ponieważ pasuje do wielu innych barw. Pod pojęciem bieli mieści się jednak wiele różnych odmian i odcieni, przełamanych innymi kolorami: m.in. błękitem, szarością, beżem. Biel nie jest więc ani nudna, ani pozbawiona wyrazu. Wiele osób uważa, że jest najbardziej uniwersalnym kolorem we wnętrzach – m.in. na ścianach, meblach, kafelkach w łazience, firanach, dodatkach. Pamiętajmy jednak, że nadmiar bieli wywołuje wrażenie sterylności i chłodu – jeżeli więc lubimy tę barwę, to ocieplmy wnętrze dodatkami w innych bardziej wyrazistych i zdecydowanych kolorach. W odzieży stanowi barwę, która podkreśla odświętność stroju – jak np. biała bluzka czy koszula. Była jednym z ulubionych kolorów Coco Chanel, która często zestawiała ją z ukochaną czernią. Biel świetnie sprawdzi się również w innych, równie klasycznych kompozycjach – np. z czerwienią i granatem. Ponieważ mamy wrażenie, że biel chłodzi, więc chętnie sięgamy po garderobę w tym kolorze właśnie latem – zimą czynimy to rzadziej, a szkoda. Choć ubiór od stóp do głów w tej barwie może być ryzykowny – szczególnie zimą, więc zdecydujmy się jedynie na dodatki, np. na czapkę, szal, rękawiczki. Zwróćmy uwagę, że biel świetnie podkreśla strukturę materiału, z którego uszyta jest garderoba.

Zimny błękit
Kolejnym zimowym kolorem jest błękit. Barwa ta ma wiele odcieni – od jasnego, tzw. rozmytego aż do nasyconego i wyrazistego. Błękit symbolizuje chłód – kojarzy się z wodą, niebem i lodem. Ma opinię koloru, który łagodzi emocje – polecany jest więc do wnętrz, w których pracujemy i skupiamy uwagę bądź szukamy odpoczynku. Jest barwą wody, więc świetnie odnajdzie się w łazience. W innych pomieszczeniach oraz na dużych powierzchniach (np. ścianach) może wywołać wrażenie braku przytulności. Błękit jest kolorem popularnym w świecie biznesu, administracji i dyplomacji: bywa tzw. barwą korporacyjną, często pojawia się w ubiorze służbowym (np. bluzki, koszule, krawaty), ponieważ wzmacnia wrażenie profesjonalizmu. Po garderobę w tej barwie – szczególnie w żywych odcieniach – sięgamy najchętniej latem (być może dlatego, że wywołuje ona poczucie chłodu). Błękit ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników: ci ostatni twierdzą, że jest mało twarzowy. Osobom, które niechętnie sięgają po odzież w różnych odcieniach tej barwy proponujemy ciekawe zestawienia: z beżem (niekonwencjonalnie), z granatem (profesjonalnie), z różem (subtelnie), z bielą (elegancko) albo z żółcią (odważnie).

Surowy popiel
Wszelkie odcienie szarości – choć z pozoru smutne i nudne – są niezwykle ciekawymi oraz szlachetnymi kolorami. Symbolizują spokój i rozwagę, przynoszą ukojenie dla oka – szczególnie tam, gdzie współistnieje wiele innych żywych barw. Różne odcienie – od jasnej do ciemnej szarości – stosowane są we wnętrzach z rozwagą: mogą bowiem przytłoczyć oraz sprawić wrażenie, że miejsce jest smutne (a nawet zaniedbane). Popiel w pomieszczeniach należy do kategorii kolorów awangardowych – podobnie, jak czerń oraz fiolet. Świetnie odnajdzie się w otoczeniu innych zdecydowanych barw. Po odzież w różnych odcieniach szarości chętnie sięgamy właśnie jesienią i zimą – być może dlatego, że podczas zimnych pór roku chętnie otulamy się ciemnymi kolorami. Nie zapominajmy jednak, że popiel ma wiele twarzy: jego najjaśniejsze odmiany wcale nie są smutne. Szarość jest jedną z wiodących barw w odzieży biznesowej. Znalazła również stałe miejsce w garderobie urzędników, polityków i dyplomatów. Jeżeli mamy obawy, że w stroju w tym kolorze wyglądamy smutno, sięgnijmy po wyraziste dodatki – np. w czerwieni, żółci, oranżu, zieleni czy fiolecie. Pamiętajmy również o klasycznych zestawieniach szarości m.in. z bielą, czernią, granatem i błękitem. 

Kolory zimy w zestawieniach
1. Zestawienia klasyczne: biel z czernią, czerwienią oraz z granatem, popiel z czerwienią, czernią lub z fioletem.
2. Zestawienia konwencjonalne: biel lub błękit z granatem, popiel z błękitem lub z granatem.
3. Zestawienia odważne: błękit z beżem lub z żółcią, popiel z oranżem lub z zielenią.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.