Osoby o tzw. wrażliwym nosie uważają, że powonienie to jeden z ważniejszych zmysłów. Podobnie twierdzą smakosze, dla których zapachy są równie ważne jak smaki. Uśpiony zmysł powonienia nie tylko zamyka nas na nowe doświadczenia, ale także odbiera wrażliwość na zapachy, które znamy. Niezawodne sposoby pobudzenia tego ważnego zmysłu.

Zmysły można obudzić wieloma metodami. Pierwszym warunkiem jest zerwanie z przyzwyczajeniami i otwarcie na nowe doświadczenia. Drugim krokiem jest dokonanie kilku prób i eksperymentów. Proponujemy rozpocząć od elementów, które można łatwo zmienić. Prezentujemy kilka niezawodnych sposobów na pobudzenie zmysłu powonienia.

Zapach kosmetyków
Zrezygnuj z dotychczasowych kosmetyków i zaopatrz się w zestaw nowych – o całkiem innej nucie zapachowej. Jeżeli do tej pory w twojej łazience królowały wonie łagodne (np. u pań – kwiatowe, a u panów – cytrusowe), zmień je na bardziej wyraziste: płci pięknej proponujemy pomarańczę, czarny pieprz i czekoladę, a mężczyznom – zapachy drzewne, leśne, roślinne czy cynamonowo-miodowe. Łamiąc konwencje (a także przyzwyczajenia) warto sięgnąć po zestawienia niezwykle zmysłowe – np.: wanilii z pomarańczą, czekolady z imbirem, gruszki z papają, cynamonu z pieprzem  lub mięty z cytryną. Zmysł powonienia pobudzają szczególnie takie kompozycje, które kojarzą się z dobrym smakiem. Warto więc sięgnąć po kosmetyki o zapachu naszych ulubionych owoców (wyjątkowo apetyczne są m.in. wonie truskawek, malin, pomarańczy), przypraw (np. cynamonu, wanilii, imbiru) albo innych smakołyków (np. czekolady, miodu).

Woń perfum i wód toaletowych
W kwestii wyboru perfum czy wód toaletowych często pozostajemy wierni naszym przyzwyczajeniom – niekiedy nawet wiele lat. Takie zachowanie może wynikać m.in. z niechęci do eksperymentowania czy z braku czasu na odwiedzanie perfumerii. Paniom i panom przyzwyczajonym do swoich perfum i wód toaletowych proponujemy zmianę – na początku sezonową. Wiosną i latem warto sięgnąć po zapachy lżejsze (wiele firm kosmetycznych z myślą o tych porach roku produkuje specjalne pachnidła, a nawet linie kosmetyków) – jesienią i zimą zawsze możemy powrócić do dawnych perfum i wód. W ciepłych miesiącach zmysł powonienia pobudzą zapachy lekkie, kojarzące się m.in. z naturą i wakacjami. Polecamy m.in. wonie cytrusów, traw, delikatnych kwiatów i owoców. Dobrą metodą na zerwanie z zapachową rutyną jest również zakup perfum, które stosować będziemy jedynie na wieczór: w takim przypadku sięgnijmy po wonie cięższe i bardziej wyraziste (na które nie odważylibyśmy się w ciągu dnia).

Zapachy w domu
Pobudzeniu zmysłów służą również wonie, jakimi otaczamy się w domu: świece i olejki do lamp zapachowych  (koniecznie o oryginalnym zapachu), a także zioła. Te ostatnie warto wprowadzić do pomieszczeń – m.in. w postaci suszu w miseczkach i koszyczkach lub lnianych woreczkach, umieszczanych na meblach, u wezgłowia łóżka, w szafie, na półce w łazience. Pięknie pachnie m.in. lawenda oraz mięta. Można eksperymentować z innymi ziołami – o bardziej wyrazistym charakterze. Do tej grupy należą m.in.: majeranek, tymianek, bazylia. W przypadku elementów we wnętrzach – np. świec i olejków do lamp – skorzystajmy z zasad aromaterapii: poszukując relaksu, wybierzmy zapach eukaliptusa, cyprysu lub sosny, na dobry nastrój – woń cytrusów albo cedru, a na pobudzenie – cynamonu i szałwii.

Wonie w kuchni
Świat zapachów oraz świat smaków pozostają w ścisłym związku. O tym, czy mamy apetyt na daną potrawę (i np. sięgniemy po coś, czego do tej pory nie próbowaliśmy), decyduje w wielu przypadkach również zapach. Nieprzyjemna woń dania potrafi skutecznie zniechęcić nas do jedzenia. Kuchnia – szczególnie domowa – jest dobrym miejscem na to, aby pobudzić zmysły i otworzyć się na nowe doznania. Na początek proponujemy proste rozwiązanie, jakim jest zakup oryginalnych – np. egzotycznych – przypraw. Szczególnie polecamy te wyraziste – ważne jest jednak, aby nie był to zapach, który nas odrzuca, ale taki, który zachęca do eksperymentowania w kuchni. Można ugotować całkiem nową potrawę, można także w niekonwencjonalny sposób przyprawić znane i lubiane przez nas danie. Innym sposobem na pobudzenie zmysłu powonienia jest dodanie do tradycyjnej potrawy oryginalnego dodatku, który pachnie mocno i apetycznie. Takim elementem może być owoc, warzywo bądź inny smakołyk (np. czekolada, kakao, miód).


Zestawienie sposobów na pobudzenie zmysłu powonienia:
• Zaopatrzenie się w kosmetyki o innej nucie zapachowej.
• Zakup nowych perfum lub wody toaletowej.
• Stosowanie w pomieszczeniach świec i lamp zapachowych.
• Umieszczenie we wnętrzu mieszanki suszonych ziół.
• Zakup oryginalnych przypraw (np. egzotycznych) o wyrazistym zapachu.
• Dodanie do tradycyjnej potrawy oryginalnego elementu o apetycznej woni.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.