Lekkie, kwiatowe i słodkie. Orientalne, pikantne, śmiałe, a nawet niepokojące. Apetyczne, intensywne albo łagodne. Niektóre w szczególny sposób działają na zmysł powonienia. Na mapie tych, które uwodzą, znajdują się zapachy cynamonu, jaśminu, wanilii, mięty, ylang–ylang, drzewa sandałowego, lawendy, róży, majeranku i inne niezwykle zmysłowe wonie.
Zapachy mają specyficzne właściwości i działanie lecznicze, dlatego wykorzystuje się je m.in. w aromaterapii. W domu niezwykłe wonie towarzyszą nam najczęściej pod postacią olejków do aromatycznych lamp, świec, odświeżaczy powietrza. Koneserzy otaczają się suszonymi ziołami, umieszczanymi np. w lnianych woreczkach, porcelanowych misach lub w wiklinowych koszyczkach, którymi zdobią wnętrza.
Jaśmin
Roślina ta charakteryzuje się łagodną kwiatową wonią, wywołuje skojarzenia z cudownie pachnącą wiosenną łąką. Zapach jaśminu orzeźwia, a także lekko uspokaja. Oryginalną woń roztacza świeżo zaparzona jaśminowa herbata – szczególnie ta z kawałkami suszonych płatków kwiatu. Zdaniem niektórych taki napój wydziela zbyt intensywny „perfumowany” zapach, jednak w opinii koneserów właśnie na tym polega magia jego aromatu.
Lawenda
Zioło to pachnie świeżo, delikatnie i kwiatowo. Taka woń bez wątpienia odpręża i uspokaja, uwalnia od napięć i bólu. Lawenda jest jednym z podstawowych składników większości odświeżających wód kolońskich. Legenda mówi, że właśnie niezwykły zapach rośliny spowodował, że zainteresowali się nią już w średniowieczu uzdrawiacze i medycy. Ciekawym pomysłem na cieszenie się wonią lawendy (i zapewnienie sobie tym samym spokojnego snu) jest zawieszenie w sypialni – u wezgłowia łóżka – lnianego woreczka z suszem.
Róża
Zapach róży należy do najbardziej zmysłowych. Olejek uzyskiwany z tego niezwykłego kwiatu charakteryzuje się wyjątkowo intensywną wonią – jest więc produktem niezwykle cenionym przez twórców perfum. Zapach róży utrzymuje się nawet na suszonych płatkach niektórych jej gatunków: można więc ułożyć je w wiklinowym koszyczku i ustawić na komodzie lub stoliku. Główkami świeżych róż fantazyjnie dekoruje się stół przed uroczystym posiłkiem (okazuje się, że kwiaty w wazonie to tylko jedna z propozycji dekoratorów). Wyjątkowo przyjemną woń wydzielają świece z zatopionymi w wosku płatkami róży.
Cynamon
To jedna z bardziej znanych przypraw, która ceniona była już w starożytności. Występuje zarówno w postaci kory, jak i w formie sproszkowanej. Cynamon ma wyjątkowo słodki i niepokojący zapach, w którym pojawia się pikantna nuta. Ta woń, wywołując skojarzenia ze światem Orientu, pobudza wyobraźnię i fantazję. Cynamon znajduje szerokie zastosowanie kuchni – niektóre desery (np. na bazie jabłek) nabierają dzięki niemu wyrazistości. Ciekawe, że zapach tej przyprawy podobno działa jak afrodyzjak.
Wanilia
Ta bardzo często używana w kuchni przyprawa charakteryzuje się słodką i niezwykle apetyczną wonią. Zapach wanilii ma uspokajające i odprężające działania, pozytywnie nastraja, działa na wyobraźnię. Perfumy, w którym odnaleźć można jej woń, są niezwykle apetyczne. Świece o zapachu wanilii, które będą palić się w pomieszczeniu, zbudują zmysłowy nastrój wieczoru. Od lat niezwykłą popularnością cieszą się kosmetyki o tym aromacie: szczególnie płyny i olejki do kąpieli oraz emulsje do ciała.
Drzewo sandałowe
Kora tej orientalnej rośliny charakteryzuje się niepokojącą, ciepłą wonią, przypominającą palony bursztyn. Zapach drzewa sandałowego odpręża, podnosi poziom zadowolenia. Pobudza również fantazję, wywołując m.in. skojarzenia ze światem Dalekiego Wschodu. Mawia się nawet, że w tym rejonie wierzy się w magiczną moc wywoływania przez zapach drzewa sandałowego mocy i życiowej energii. Wonią tą najczęściej nasącza się kadzidełka – również te stosowane przez nas w domu.
Mięta
To niezwykle popularne zioło ma intensywną, bardzo charakterystyczną mentolową woń. Najmocniej pachną świeże liście mięty – szczególnie w trakcie energicznego pocierania w dłoniach. Równie silna woń uwalnia się w chwili zalania świeżych liści mięty wrzącą wodą (dodając do niej dużą ilość cukru przyrządzimy na sposób arabski kojącą pragnienie herbatę). Jej zapach nie tylko uspokaja, odpręża, koi, ale także orzeźwia. Suszona mięta to składnik wielu ziołowych mieszanek. Artykuły (np. kosmetyki) o odświeżającym działaniu mają często woń mięty.
Majeranek
Ta przyprawa, stosowana na co dzień w kuchni i wyjątkowo lubiana, ma niezwykle charakterystyczny i intensywny zapach. Majeranek doskonale podnosi aromat potraw, do których jest dodawany. Jego woń bez wątpienia wyostrza zmysły. Świetnie komponuje się z zapachami świeżymi i owocowymi, równoważąc ich słodycz. Dobrym pomysłem, polecanym osobom eksperymentującym z woniami, jest połączenie suszonego majeranku z innymi ziołami – np. w odświeżającej wnętrza mieszance zapachowej.
Ylang–ylang
Olejek uzyskiwany z kwiatów tego tropikalnego drzewa pachnie słodko i kwiatowo, odrobinę egzotycznie. Ta woń jest składnikiem wielu wód perfumowanych (których bez ylang-ylang nie sposób sobie wyobrazić) i kosmetyków (np. eleganckich balsamów do ciała). Ylang-ylang pobudza zmysł powonienia. Ma jednak odprężające i uspokajające działanie. Wyjątkowy nastrój uroczystego wieczoru podkreśli np. lampa zapachowa z olejkiem o tej woni, umieszczona w salonie.
Zapachy, które uwodzą
- Szczegóły
- Kategoria: Szczypta elegancji