Historia malarstwa zna wiele pięknych dzieł, które pokazują posiłki na wolnym powietrzu. Takie sceny szczególnie upodobali sobie twórcy czasów impresjonizmu. Sielskie obrazy prezentujące osoby posilające się na łonie natury pobudzają naszą wyobraźnię do dziś – m. in. dzięki wiernemu odtworzeniu szczegółów. „Śniadanie w ogrodzie”– historia jednego obrazu.

Prezentujemy obraz „Śniadanie w ogrodzie”, którego autorem jest Giuseppe De Nittis (1846-1884) – włoski malarz impresjonista. Współcześni wyznawcy idei „slow life” powiedzieliby, że dzieło świetnie wpisuje się w nurt powolnego smakowania uroków życia. Niespieszne delektowanie się posiłkiem w otoczeniu zieleni – przy pięknie zastawionym stole – to niezwykle malowniczy motyw, któremu ulegli m.in.: Édouard Manet w „Śniadaniu na trawie” oraz Auguste Renoir w „Śniadaniu wioślarzy”. O ile dwa wymienione obrazy francuskich impresjonistów są bardzo znane, o tyle prezentowane przez nas „Śniadanie w ogrodzie" De Nittisa nie należy do dzieł wyjątkowo popularnych. Obraz jest niezwykle piękny, więc warto poświęcić mu  uwagę.

Uwiecznione śniadanie
Giuseppe De Nittis uwiecznił na obrazie swoją żonę oraz syna podczas śniadania w ogrodzie. Przy stole, nakrytym białym obrusem, stoją trzy krzesła – jedno z nich jest wolne, więc można się domyślać, że należy do kogoś, kto odszedł na chwilę, aby uwiecznić scenę. Zwraca uwagę piękna zastawa: talerze, dzbanek, cukiernica, a przede wszystkim filigranowe porcelanowe filiżanki z błękitnym wzorem. Stół zdobi wazon z bukietem kwiatów. Spożywająca śniadanie dama ma na sobie piękną białą suknię z żabotem. W szczupłej dłoni trzyma łyżeczkę, którą miesza herbatę. Chłopiec skupia uwagę na gęsiach, które podchodzą do stołu. Nastrój obrazu tworzy skupienie prezentowanych na nim postaci, a także eleganckie szczegóły aranżacji stołu. Gęsi stanowią element wprowadzający odrobinę swobody i humoru. Zwraca uwagę piękna kolorystyka: na obrazie dominują różne odcienie zieleni, błękitu i bieli.

Malarz i jego obrazy
Obraz „Śniadanie w ogrodzie” (w oryginale: „Colazione in giardino”) powstał w 1883 r. i jest jednym z ostatnich dzieł Giuseppe De Nittisa. Jego autor nie jest w Polsce tak znanym malarzem, jak np. francuscy impresjoniści. De Nittis studiowała malarstwo w Neapolu oraz w Paryżu. W 1874 r. wziął udział w pierwszej wystawie, na której swoje obrazy prezentowali impresjoniści. Do grona jego przyjaciół zaliczali się m.in.: Edgar, Degas, Édouard Manet i Henri Toulouse-Lautrec. De Nittis malował pejzaże, panoramy miast, portrety. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m.in.: Musée d'Orsay w Paryżu, British Museum w Londynie oraz Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. „Śniadanie w ogrodzie” można oglądać w Pinakotece „Giuseppe De Nittis” w Palazzo della Marra w miejscu urodzenia artysty – w miejscowości Barletta we Włoszech.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.