Barwne elementy przykuwają naszą uwagę o wiele szybciej niż czarno-białe. Kolory działają bowiem na wyobraźnię, wywołują skojarzenia, budzą emocje, a nawet wpływają na nastrój. Mają określoną symbolikę i są przez wielu z nas jednoznacznie odbierane. Niektórzy z wyjątkowym rozmysłem sięgają po odzież albo elementy wyposażenia wnętrz w pewnych barwach.

Bywa, że pewne kolory mają w różnych kulturach odmienne znaczenie. Ich symboliczna interpretacja, a także skojarzenia, jakie wywołują, są jednak podobne. Specjaliści stworzyli nawet pojęcie psychologii barw. Jakie znaczenie oraz zastosowanie mają poszczególne kolory? W jaki sposób rozbudzają wyobraźnię i wywołują emocje? Jaki wpływ mają na nasze samopoczucie i nastrój? Jak odpowiednio dobierać kolory odzieży i elementów wyposażenia wnętrz? Prezentujemy pierwszą część zestawienia barw wraz z interpretacją.

Odważna czerwień
Kolor ten najczęściej kojarzy się z aktywnością, siłą, ogniem, a także namiętnością. Przyciąga spojrzenia i wzbudza emocje – jest barwą, która w otoczeniu innych pierwsza  skupi naszą uwagę. Czerwień jest dla wielu kolorem miłości, a dla innych – wojny i rewolucji. Zdecydujmy się na element garderoby w tej barwie w sytuacji, kiedy pragniemy zwrócić uwagę otoczenia, a także dodać sobie odwagi. Z rozmysłem sięgajmy po nią w przypadku elementów wyposażenia wnętrz: czerwień na dużych płaszczyznach (np. na ścianach) może bowiem nie tylko męczyć wzrok, ale i irytować. Nie unikajmy jej jednak w dodatkach. Specjaliści twierdzą, że w połączeniu z żółcią pobudza apetyt – sprawdzi się więc w kuchni.

Wesoła żółć
Wywołuje skojarzenia ze słońcem, ciepłem, lekkością i optymizmem. Przez osoby zawodowo zajmujące się reklamą klasyfikowana jest jako kolor wspomagający komunikację. Wiele barw w sąsiedztwie żółci nabiera wyrazistości – np.: granat, popiel, błękit. Kolor ten dobrze komponuje się z szeregiem innych – m.in. z oranżem, brązem, zielenią, a także kontrastującą czernią. Element garderoby albo wyposażenia wnętrz w tej barwie doda energii w pochmurny dzień. Jej ocieplające działanie ośmiela także w kontaktach z innymi i dodaje odwagi w trudnych sytuacjach. Żółć należy jednak stosować z rozwagą – dotyczy to szczególnie jej intensywnych odmian, które na dużych płaszczyznach (we wnętrzach albo w odzieży) lepiej zastąpić subtelniejszymi odcieniami (np.: piaskowym, bananowym, waniliowym).

Chłodny błękit
Błękit, który symbolizuje zimno, orzeźwienie i spokój, potrafi „ochłodzić” sąsiadujące z nim żywe i intensywne barwy (np. pomarańcz, żółć, czerwień). Wszelkie odcienie niebieskiego dają wrażenie profesjonalizmu. Odzież w tym kolorze podkreśla rozwagę i poważne podejście do trudnych sytuacji. Granat – najciemniejsza odmiana tej barwy – symbolizuje rozwagę, rozsądek i doświadczenie; identyfikowany jest więc najczęściej ze światem biznesu i dyplomacji. Błękit wywołuje pozytywne skojarzenia – większość mężczyzn wspominając pierwsze miłości mówi o niebieskiej sukience swojej wybranki. Kolor ten „chłodzi” wnętrza: na dużej płaszczyźnie (np. na ścianie w salonie) może więc wywołać wrażenie nieprzytulności. Świetnie sprawdzi się jednak w łazience, gdzie przywoła wspomnienia z wakacji nad morzem, albo w sypialni, w której przed snem ukoi emocje.

Żywy pomarańcz
Budzi skojarzenia z ciepłem, energią, aktywnością i radością. To najbardziej „rozgrzewający” kolor, który jest w stanie ożywić każdą, nawet wyjątkowo mało wyrazistą kompozycję. Barwa ta ma charakter zbliżony do żółci. Stosowane z umiarem pomarańczowe elementy spowodują, że znajdujące się w sąsiedztwie pozornie smutne kolory (np. popiel, granat, czerń, brąz) nabiorą szlachetności. Wywołuje miłe skojarzenia, więc stanowi idealną barwę garderobianych dodatków na chłodną jesień. W lecie świetnie komponuje się z opalenizną. Barwa pomarańczy dobrze sprawdza się we wnętrzach – szczególnie tych ciemnych i niedoświetlonych, jednak ta intensywna powinna być stosowana z umiarem: wystarczą bowiem drobne elementy wyposażenia, aby pomieszczenie nabrało ciepła. Jako jeden z tzw. apetycznych kolorów sprawdzi się w kuchni i w jadalni.

Słodki róż
Różowy jest dla wielu synonimem delikatności i słodyczy. To barwa symbolizująca kobiecość. Subtelne odcienie tego koloru dodają lekkości i łagodności. Ubierające się na różowo kobiety wzbudzają zainteresowanie mężczyzn i wywołują  u nich ciepłe oraz opiekuńcze uczucia. Ta subtelna barwa wkroczyła kilka lat temu do świata mody męskiej. W odzieży tzw. biznesowej powinna być jednak stosowana z umiarem i wyczuciem (ze względu na to, że kojarzy się z łagodnością, a nawet pasywnością). Wystrój sypialni, a także pościel z różowymi akcentami (na tle błękitu lub beżu) pomoże nam zapaść w spokojny sen. Barwa ta użyta w nadmiarze (np. we wnętrzu) może jednak wywołać wrażenie tzw. przesłodzenia. 

Orzeźwiająca  zieleń
Jest symbolem wszystkiego, co związane z naturą i ekologią. Ten kolor wyraża harmonię. Jeżeli chcemy być przez otoczenie odbierani jako osoby optymistycznie nastawione do życia, wybierajmy odzież w żywych i czystych odmianach zieleni. Ciemne i nasycone odcienie należą do wyjątkowo eleganckich. Kobieta, która pragnie podkreślić strojem wyjątkowość uroczystego wieczoru, powinna wybrać suknię z lekko błyszczącej tkaniny w kolorze szmaragdowej zieleni. Barwa ta nabiera szczególnego blasku w świetle świec. We wnętrzach zieleń bywa kłopotliwa: istnieje bowiem tyle jej odcieni o tak różnym charakterze, że trudno je ze sobą zestawiać.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.