Należą do wyjątkowo szlachetnych i aromatycznych artykułów. Kawa to napój stworzony do tego, aby się nim delektować. Czekolada to niezwykły smakołyk, od wieków ceniony przez koneserów. Oba elementy – odpowiednio zestawione – świetnie odnajdują się w niebanalnych kompozycjach kulinarnych. W jaki sposób można je łączyć? Czym jest Foodpairing?

Czekolada z kawą, a może kawa z czekoladą? Koneserzy uwielbiają m.in. czekoladę o smaku kawy (bywa w sprzedaży), nie gardzą także napojami na bazie kawy, której towarzyszy czekolada. Nie bójmy się zestawiać obu wykwintnych elementów. Choć mają one bardzo wyraziste (i charakterystyczne) aromaty, to można je harmonijnie komponować. Gorycz kawy świetnie uzupełnia wytrawną słodycz czekolady. Zestawienie obu artykułów potwierdza regułę, że we wszelkich kompozycjach ważny jest balans: gdyby oba elementy były intensywnie słodkie albo wytrawne, to razem pewnie nie smakowałyby tak dobrze.

Foodpairing – sztuka zestawiania smaków
Na arenie kulinarnej pojawiła się nowa dziedzina, którą jest Foodpairing. To sztuka innowacyjnego i (często niebanalnego) łączenia smaków. Dyscyplina, która robi ostatnio ogromną karierę, zachęca do eksperymentowania i sięgania po  nietypowe rozwiązania – m.in. do zestawiania wytrawnych warzyw ze słodkimi owocami (oraz dodawania do nich ostrych przypraw). Czy jednak połączenie kawy z czekoladą jest innowacyjne? Naszym zdaniem to raczej klasyczne i konwencjonalne zestawienie. Należy również podkreślić, że jest wyjątkowo szlachetne. Smaki komponuje się i ze względu na podobieństwa, i z powodu kontrastów. Połączenie elementów słodkich zaspokoi podniebienie łasucha – może jednak zmęczyć kogoś, kto preferuje wytrawne smaki. Aby więc uniknąć takiej sytuacji, warto dodać do kompozycji odrobinę orzeźwiającej kwaskowatości albo pobudzającej goryczki. W zestawieniu kawy z czekoladą ta pierwsza nadaje całości wytrawności.

Kawa czekoladowa – przepis kuchni włoskiej
Świetnym przykładem połączenia obu wykwintnych elementów jest smakołyk wywodzący się z Włoch. Czekoladowa kawa, na którą przepis podajemy poniżej, to aromatyczny napój, serwowany z bitą śmietaną. Składniki wystarczą na przygotowanie czterech lub pięciu porcji smakołyku. Przysmak zadowoli bez wątpienia podniebienie każdego konesera i kawy, i czekolady. Amatorom wytrawnych smaków polecamy zmodyfikowanie przepisu i zrezygnowanie z występującej w oryginalnym przepisie białej czekolady, pozostawiając tylko gorzką.

Składniki:
500 ml mocnego naparu czarnej kawy
250 ml mleka
tabliczka ciemnej gorzkiej czekolady
tabliczka białej czekolady
5 łyżek stołowych bitej śmietany
2 łyżki stołowe utartej gorzkiej czekolady

Sposób przyrządzenia:
Przyrządzić mocny napar czarnej kawy. Obie tabliczki czekolady podzielić na małe kawałki, umieścić w niewielkim rondlu i rozpuścić nad parą. Podgrzać mleko, dodać do niego rozpuszczoną czekoladę, gorącą kawę i wymieszać. Rozlać do filiżanek albo szklanek z uszkiem. Powierzchnię napoju przyozdobić kleksami bitej śmietany. Całość oprószyć wiórkami gorzkiej czekolady i podawać.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.