Kremowy, bananowy, miętowy, a może morelowy? Barwy serwowanych nam potraw i smakołyków mają znaczenie: nie tylko pobudzają apetyt, ale mogą także zachęcić (albo zniechęcić) do jedzenia. Niektóre kolory sprawiają wrażenia orzeźwienia i lekkości, inne sycą już samym widokiem. Dlaczego sięgamy po jedzenie w pastelowych barwach?

To kolory wyjątkowo subtelne w wyrazie. Dzięki dużej zawartości bieli sprawiają wrażenie rozmytych i wyblakłych. Zwracają uwagę mimo, że nie od razu rzucają się w oczy. Kolory pastelowe są jasne i delikatne. Znajdziemy wśród nich i barwy czyste (np.: błękitny, różowy, cytrynowy), i mieszane (m.in.: seledynowy, kremowy, miętowy). W palecie pasteli są również kolory kulinarne – kojarzące się z jedzeniem. Do tej kategorii zaliczamy takie barwy, jak np.: bananowy, brzoskwiniowy, łososiowy. W tej grupie znajdują się również świeże odmiany błękitu i różu, zwane popularnie cukierkowymi (albo landrynkowymi).

Barwy a apetyt
Kolory potraw trafiających na nasze talerze mają duże znaczenie. To przecież właśnie wygląd dań i smakołyków wpływa na apetyt: rzadko sięgamy po takie artykuły spożywcze, które prezentują się mało zachęcająco. Są oczywiście wyjątki (do których należy choćby bigos, zniechęcający widokiem np. obcokrajowców), jednak są to zazwyczaj potrawy, które lubimy i znamy od lat. Barwy wywołują określone skojarzenia kulinarne. Są takie, które orzeźwiają – do tej grupy zaliczyć możemy m.in. kolor żółty i pomarańczowy. Inne stanowią kwintesencję słodyczy – tak jest w przypadku ciepłych odmian czerwieni. Wiele ciemnych i mieszanych kolorów syci już samym wyglądem – do tej kategorii należą fioletowy oraz brązowy. Więcej na ten temat piszemy w artykule Psychologia kolorów… na talerzu.

Smak i kolory pastelowe
Jasne i świeże barwy wywołują wrażenie orzeźwienia i lekkości. Najchętniej sięgamy po nie wiosną i latem. Po jesieni i zimie tęsknimy za naturalną świeżością – być może tym tłumaczyć należy popularność tych kolorów w cieplejszych porach roku. W barwach pastelowych ważne miejsce zajmuje biel, kojarząca się m.in. z mlekiem i śmietaną. To kolor chłodny (a nawet sterylny). Im więcej bieli, tym bardziej  pastelowy charakter ma dana barwa. Kolejnym kolorem w palecie jest żółć, która kojarzy się z orzeźwieniem, lekkością i ciepłem. W składzie barw pastelowych znajdziemy również oranż, który rozgrzewa i pobudza apetyt, a także związaną ze świeżością zieleń. Nie sposób nie wspomnieć o subtelnym i chłodnym błękicie oraz o kojarzącym się ze słodyczą różem.

Tradycyjne propozycje
Wiele smakołyków ma pastelowe barwy. Ich charakter związany jest z wieloletnią tradycją. Dobrym przykładem są francuskie makaroniki, które mają jasne i apetyczne kolory. Wykonuje się z ciasta o barwie wanilii, jasnego różu, subtelnej zieleni i bananowej żółci (choć bywają również takie w czekoladowym brązie). Przekłada się je pastelowym kremem. Kolory tych smakołyków mają nie tylko wyróżniać je na tle innych, ale także sugerować, że są lekkie i słodkie. Podobnie jest w przypadku landrynek, które mają zazwyczaj pastelowe kolory. Do tej kategorii zaliczyć możemy również lemoniadę, oranżadę i inne napoje o orzeźwiającym charakterze: ich kolor ma sugerować świeżość oraz kwaśny smak. Nie sposób nie wspomnieć o deserach (lodach, kremach, koktajlach), które często mają pastelowe barwy.

Kulinarne pastele
W artykule Kolory kulinarne opisaliśmy 34 barwy, które mają spożywczą specyfikę. Wśród nich znajdują się również te pastelowe. Mają one charakter orzeźwiający i pobudzający apetyt.  Niektóre należą do kategorii tzw. słodkich, a inne – kwaśnych. Do kulinarnych pasteli zaliczyć można następujące kolory: kremowy (zwany również maślanym), bananowy (w którym znajdziemy odrobinę zieleni), cytrynowy (wyjątkowo orzeźwiający), łososiowy (z domieszką i różu, i oranżu), morelowy i brzoskwiniowy (oba stanowią różne wersje rozbielonego oranżu), groszkowy i pistacjowy (bazujące na jasnej zieleni), a także miętowy (w którym znalazła się kropla błękitu).

Przykłady kulinarne
Przysmaki w kolorach pastelowych nie są rzadkie: w tych barwach znajdziemy nie tylko (jakby się mogło wydawać) desery, ale także artykuły o wytrawnym i zdecydowanym smaku. Jakie kompozycje kulinarne w pastelowych kolorach są nie tylko najciekawsze, ale także najsmaczniejsze? Oto lista zawierająca dziesięć naszych propozycji:

1. Francuskie makaroniki – w zestawie zawierającym różne wersje kolorystyczne.
2. Lemoniada cytrynowa z plasterkami cytrusów i z listkami świeżej mięty.
3. Lody waniliowe z kawałkami bananów i moreli.
4. Sorbet brzoskwiniowy z plastrami ananasów.
5. Budyń waniliowy z przecierem z moreli.
6. Koktajl bananowy z dodatkiem rozdrobnionych orzechów pistacjowych.
7. Sałatka z zielonego groszku i jajek na twardo, z dodatkiem majonezu.
8. Sałatka (lub mizeria) ze świeżych ogórków.
9. Krewetki z makaronem, mango i cukinią.
10. Łosoś wędzony w plastrach, przystrojony kawałkami cytryny lub limonki.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.