Niezwykły, wonny ser z malowniczymi żyłkami pleśni w kolorze niebiesko-zielonym, wywodzący swoją nazwę od włoskiego miasteczka, w którym był produkowany podobno już w IX wieku. Ma zarówno wiernych zwolenników, którzy się nim zajadają, jak i przeciwników, którzy nie są w stanie przekonać się do tego dojrzewającego przysmaku.

Gorgonzola to ser dojrzewający, produkowany z krowiego mleka. Porastający go grzybek to penicillium glaucum, który występuje także w innych niebieskich specjałach pleśniowych: m.in. we francuskim serze roquefort i angielskim stiltonie. Wonna i kremowa gorgonzola narodziła się w północnych Włoszech – w Lombardii. Podobno mieszkańcy innych osad tego regionu do dziś twierdzą, że ser pojawił się u nich równie wcześnie, jak w miasteczku Gorgonzola.

Charakter
Gorgonzola dojrzewa od ok. dwóch miesięcy (w takim czasie powstaje łagodniejsza odmiana, zwana „dolce” - słodka) do jednego roku (pojawia się więcej pleśni, a ser nabiera ostrości). Kawałki specjału na krawędziach są ciemniejsze, w środku białe lub żółtawe z pięknie zarysowanymi niebiesko-zielonymi niteczkami pleśni. Nie ulega wątpliwości, że takie sery, jak gorgonzola, należy po prostu lubić, aby się nimi zajadać. Ten włoski specjał ma bowiem specyficzny, zdecydowany, lekko pikantny smak. Jest także wyjątkowo tłusty. Warto się jednak z nim zaprzyjaźnić, ponieważ jest serem wyśmienitym, świetnie komponującym się z wieloma składnikami.

Przechowywanie
Gorgonzola nie należy do tych serów, których ostra woń poraża wnętrze całej lodówki – wiele osób pewnie uzna to za zaletę. Powinno się kupować mniejsze kawałki specjału, ponieważ praktycznie przez cały czas podlega on procesowi dojrzewania. Najlepiej przechowywać gorgonzolę w folii, na niższych półkach lodówki. Po wyjęciu poczekajmy, aż nabierze temperatury pokojowej – tylko wtedy ujawni w pełni bogactwo swojego aromatu. Nie powinniśmy kupować gorgonzoli, która ma brązowe przebarwienia i pachnie nietypowo (kwasem lub goryczą).

Serwowanie
Gorgonzola genialnie zaostrza apetyt. Nie zapominajmy o niej, przygotowując płytę serów. Świetnie komponuje się z oliwkami, sałatą (można dodać do niej pokruszone kawałki sera, a całość doprawić oliwą, solą i pieprzem), z pieczonymi ziemniakami, a także z niektórymi owocami (szczególnie z gruszkami) i orzechami. Gorgonzola to świetny składnik sosów do ryb, mięs i makaronów. Takie sosy przygotowuje się w nieskomplikowany sposób. Wystarczy bowiem do rozpuszczonego masła dodać śmietanę, kawałki gorgonzoli, całość potrzymać chwilę na ogniu, a potem doprawić do smaku – np. świeżo zmielonym pieprzem. Sos, który podawać będziemy z makaronem typu np. penne rigate, można wzbogacić zielonym elementem: brokułami albo szpinakiem.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.