Jakość ponad ilością. Dokładność nad powierzchownością. Niespieszne delektowanie się zamiast pośpiechu. Skupienie na jednym zamiast rozproszenia uwagi na wielu elementach. Carl Honoré, autor „Pochwały powolności”, napisał: „Są rzeczy, które potrzebują czasu, wymagają spowolnienia.” Jak przygotować oraz spędzić urlop w stylu „slow”?

Mahatma Gandhi twierdził, że w życiu chodzi o coś więcej niż zwiększanie jego tempa. Carl Honoré, autor książki „Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem”, napisał: „Są rzeczy, które potrzebują czasu, wymagają spowolnienia. […] Życie w pośpiechu w nieunikniony sposób staje się płytkie. Kiedy pędzimy przed siebie, ślizgamy się po powierzchni i nie nawiązujemy prawdziwych relacji z ludźmi i otaczającym nas światem.” (tłum. Krzysztof Umiński). Filozofia „slow life” stawia jakość ponad ilością, a dokładność nad powierzchownością. Wskazuje, aby zarzucić pośpiech i niespiesznie delektować się wszystkim, co daje nam życie. Uczy umiejętności skupienia na jednym zamiast rozproszenia uwagi na wielu elementach.

Filozofia „slow life” to styl życia, który obejmuje również sposób spędzania czasu wolnego. Wymarzone wakacje czy długo oczekiwany urlop to świetny moment na to, aby pożyć w zwolnionym tempie. Jakie warunki powinny być spełnione, aby wakacje były w stylu „slow”? Przygotowaliśmy zestaw wskazówek, dzięki którym można przygotować oraz spędzić niespieszny urlop, pełen barw, smaków i niezapomnianych przeżyć.

Postaw na swoje upodobania, pasje i przyzwyczajenia. Jeżeli uwielbiasz wylegiwać się na plaży, wybierz się na urlop nad morze. Jeśli jesteś sportowym zapaleńcem, wyjedź tam, gdzie możesz do woli uprawiać ulubioną dyscyplinę. Nie eksperymentuj, a także nie daj się przekonać do innego sposobu spędzania urlopu. Jeżeli przypuszczasz, że wakacje w nowym stylu mogą tobie nie odpowiadać, nigdy nie zgadzaj się na nie np. pod wpływem nacisku znajomych czy rodziny. Postępuj zgodnie z twoimi upodobaniami. Pamiętaj jednak, że urlop, podczas którego będziesz bić wyniki sportowe czy rekordy w zwiedzaniu (usiłując np. zobaczyć wszystkie muzea w okolicy), niestety nie będzie „slow”.

Z rozmysłem spakuj wakacyjny ekwipunek. Nie zabieraj zbyt wiele bagażu – szczególnie takiego, który będzie tobie potem ciążyć. Spakuj rzeczy, które naprawdę są niezbędne. Zajmujące sporo miejsca kosmetyki umieść w mniejszych opakowaniach. Pamiętaj o lekach i środkach opatrunkowych (m.in. o plastrach na otarcia stóp). Zostaw w domu niewygodne buty (mimo, że nowe i modne), a także eleganckie kreacje (np. takie, które krępują ruchy bądź wymagają ciągłego prasowania). Z myślą o fotografowaniu czy filmowaniu zabierz zapasowe karty pamięci. Zaopatrz się w wygodny niewielki plecak, który będzie tobie towarzyszył w wędrówkach po nieznanych miastach i miasteczkach – w razie czego zmieścisz w nim butelkę z wodą albo coś do zjedzenia.

Unikaj miejsc masowo odwiedzanych przez turystów. Zmorą wielu osób poszukujących spokoju są zorganizowane grupy wycieczkowe. Zamiast dużych i bezosobowych hoteli, wybieraj kameralne pensjonaty i kwatery prywatne, w których nie zetkniesz się z setkami turystów. Trudno przecież o relaks wtedy, kiedy np. do hotelowej jadalni na śniadanie przychodzą jednocześnie dziesiątki gości. Niełatwo odpoczywać przy basenie okupowanym przez krzykliwych amatorów kąpieli. Podczas wakacji ograniczaj również kontakty z hałaśliwymi osobami, które koncentrują na sobie uwagę: takie towarzystwo bywa wyjątkowo męczące. Urlop w stylu „slow” to taki, podczas którego mamy możliwość spędzić czas samotnie (jeśli mamy na to ochotę) bądź jedynie w grupie bliskich nam osób.

Spróbuj, poczuj i zasmakuj. Podczas urlopu w stylu „slow” staraj się obudzić wszystkie zmysły: z uwagą obserwuj to, co nieznane, szukaj nowych smaków i zapachów, wsłuchuj się w rytm obcego języka, wystaw skórę na działanie słońca, wiatru oraz wody. Zerwij z rutyną i wybierz się tam, gdzie bywają tubylcy. Rozmawiaj z ludźmi – dzięki temu najwięcej dowiesz się o życiu codziennym w danym regionie. Wybierz się na targ z lokalnymi towarami. Przyjrzyj się także specjałom kulinarnym. Przed wyjazdem na urlop do innego kraju poczytaj np. w Internecie o kuchni regionu, a następnie skorzystaj z możliwości poznania nowych smaków. Zamiast jadać tam, gdzie inni turyści, poszukaj restauracji z kuchnią lokalną – o dobre lokale pytaj mieszkańców. Być może niektóre z nich będą wyglądały niezbyt reprezentacyjnie, ale kuchnia może być wyśmienita.

Nie spiesz się! Podczas urlopu nie rób sobie wyrzutów, że tracisz czas. Pozwól sobie na to, aby bez pośpiechu sycić się atmosferą miejsca, w którym spędzasz urlop. Chodząc pieszo, poznasz o wiele więcej ciekawych miejsc niż podróżując autokarem, a poza tym poczujesz prawdziwa atmosferę miejsca. W trakcie wędrówki po nieznanym tobie mieście znajdź czas na to, aby odpocząć w parku, wypić kawę, zjeść lody albo po prostu powłóczyć się bez celu. Niespiesznie spożywaj posiłki: delektuj się smakiem potraw już od śniadania. Nie patrz ciągle na zegarek, wyłącz komórkę, staraj się rzadziej korzystać z laptopa (na sprawdzanie poczty e-mailowej bądź informacji w Internecie zarezerwuj sobie czas tylko raz dziennie – np. wieczorem). W planie urlopu zostaw też wolne miejsca: dzięki temu będziesz mieć czas na spontaniczność oraz na to, aby robić to, na co w danym momencie masz ochotę.

Miej czas na ponowne przeżycie swojego urlopu. Po powrocie do domu postaraj się przedłużyć atmosferę wakacji. Ponownie przeżyj to, co zapisało się w twojej pamięci. Spokojnie pooglądaj wykonane przez ciebie filmy oraz zdjęcia (jedno z nich możesz wykorzystać jako tapetę pulpitu komputera). Najpiękniejsze fotografie opraw w ramki i powieś w mieszkaniu albo ustaw na biurku lub stoliku nocnym. Zaproś rodzinę i przyjaciół na pourlopowy wieczór wspomnień, podczas którego opowiesz o swoich wakacyjnych przeżyciach, a także pokażesz zdjęcia lub filmy. Możesz również spróbować swoich sił w kuchni i przyrządzić potrawę, która jest specjalnością w regionie, który udało się tobie zwiedzić. Dzięki takim zabiegom nie tylko zatrzymasz przy sobie najpiękniejsze wspomnienia, ale także dłużej pozostaniesz w urlopowym nastroju.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.