Koneserzy dekoracji z naturalnych elementów sięgają po przyprawy i owoce, znajdując dla nich oryginalne zastosowanie. W jaki sposób wykorzystać gwiazdki anyżu, korę cynamonu, laski wanilii, a także suszone plastry jabłek i cytrusów? Jak wykonać dekorację z migdałów, ziaren kawy, orzechów, gałki muszkatołowej, goździków oraz z owoców jałowca?

W naturalnych dekoracjach coraz szersze zastosowanie znajdują przyprawy i owoce. Przy ich pomocy zdobi się pomieszczenia najczęściej podczas adwentu, jednak niekoniecznie: jeżeli nie użyjemy typowo bożonarodzeniowych elementów, to takie stroiki będą miały charakter całoroczny. Naturalne dekoracje nie tylko oryginalnie wyglądają, ale także pięknie pachną. Do ich wykonania warto wykorzystać przyprawy i owoce, które poniżej opisujemy.

Anyż
Do przygotowania niebanalnej dekoracji świetnie nadaje się anyż. Mamy oczywiście na myśli tę przyprawę nie pod postacią nasion czy proszku, ale gwiazdek. Anyż gwieździsty (stosowany powszechnie w kuchni chińskiej i wietnamskiej) wygląda niezwykle malowniczo. Ma ciekawą, słodkawą woń. Gwiazdki anyżu pięknie się prezentują w towarzystwie innych naturalnych elementów: kory cynamonu, plastrów suszonych pomarańczy, migdałów i orzechów. Można rozsypać je na tacy z dekoracją, umieścić w szklanym naczyniu albo położyć na podstawce, na której stoi świeca.

Cynamon
Należy do najbardziej lubianych przypraw. Do dekorowania wykorzystuje się korę cynamonu, która pięknie wygląda oraz ma bardzo intensywny słodki zapach. Niestety, szybko traci woń. Kawałki kory cynamonu możemy przewiązać kolorowymi wstążkami – kontrastowo: w czerwieni lub zieleni, albo w podobnej tonacji: w beżu, złocie i brązie. Tak przygotowane pakieciki możemy zawiesić na gałązkach świerku (wstawionych do wazonu), rozłożyć na półmisku z innymi elementami albo po prostu poukładać na komodzie. Ciekawym pomysłem jest również przymocowanie (przy pomocy wstążki lub ozdobnego sznurka) wiązki kory cynamonu do szerokiej prostej świecy.

Cytrusy
Suszone plastry owoców cytrusowych wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Do wykonania ozdób proponujemy pomarańcze, cytryny oraz mandarynki (duże gatunki). Owoce suszymy kilka godzin (w zależności od grubości plastrów) w piekarniku nagrzanym do ok. 100 – 120 stopni C (lekko uchylamy drzwiczki), na blasze wyłożonej folią aluminiową lub papierem do pieczenia, od czasu do czasu przewracając na drugą stronę. Tak przygotowane cytrusy wykorzystuje się do różnych stroików – świetnie prezentują się m.in. z ciemną zielenią świerkowych gałązek. W plastrach można zrobić dziurki (cerówką lub grubą igłą), przewlec przez nie nitkę, kordonek lub wstążkę, a następnie zawiesić na choice, karniszu albo na uchwycie szafy lub komody.

Gałka muszkatołowa
Owalna w kształcie gałka (która jest owocem muszkatołowca korzennego) nadaje się do wszelkich dekoracji. Charakteryzuje ją słodkawy orzechowy aromat. Pod względem wizualnym pięknie się komponuje z innymi okrągłymi bądź owalnymi elementami – m.in. z orzechami (włoskimi i laskowymi), migdałami, jałowcem oraz z ziarnami kawy. Wymienione elementy – w dowolnych proporcjach – można umieścić w przezroczystym naczyniu – np. w wysokim kieliszku lub w wąskim wazonie. Można ułożyć je warstwowo albo wymieszać. Taka dekoracja – jeżeli nie będą jej towarzyszyć dodatki typowo świąteczne – może mieć charakter całoroczny.

Goździki
Te suszone pąki kwiatów pewnego tropikalnego drzewa wyglądają bardzo dekoracyjnie. A poza tym mają intensywny, jednak przyjemny zapach, który kojarzymy m.in. z grzanym winem i piernikiem. Od wielu lat jedną z najpopularniejszych naturalnych świąteczno-noworocznych dekoracji są pomarańcze z wbitymi w nie goździkami. Pamiętajmy jednak, że woń takich elementów może drażnić – zachowajmy więc umiar. Te piękne suszone pąki wizualnie komponują się m.in. z gwiazdkami anyżu, korą cynamonu, a także z migdałami. Świetnie wyglądają także w towarzystwie suszonych plastrów pomarańczy i jabłek. Kilka lub kilkanaście goździków, ułożonych np. na podstawce, na której stoi świeca, nada otoczeniu piękny zapach.

Jabłka
Te owoce kojarzą się z zimą, więc warto wykorzystać je w świąteczno-noworocznych dekoracjach. Do stworzenia naturalnej kompozycji w starym stylu można wykorzystać jabłka w całości. Aby miały piękny połysk, spryskuje się je… lakierem do włosów. Ciekawie wyglądają suszone kawałki owoców. Najpierw kroimy jabłka – wraz ze skórką – na plastry lub na ćwiartki (które jeszcze dzielimy na połowę). Decydując się na formę plastrów, nie usuwamy gniazd nasiennych (wyglądają dekoracyjnie). Owoce suszymy w piekarniku – tak samo, jak cytrusy (sposób opisaliśmy powyżej).

Jałowiec
Ten element nie należy do najpopularniejszych składników dekoracji świątecznych. Jagody jałowca, którymi przyprawia się przede wszystkim mięso (np. dziczyznę), wędliny oraz dania z kapusty, prezentują się jednak bardzo ciekawie. Stanowią piękny dodatek do wszelkich kompozycji z innych drobnych elementów –  np. z migdałów, ziaren kawy, orzechów laskowych. Jałowcem ozdabia się m.in. świece. Drobne jagody świetnie wypełnią wolną przestrzeń w szklanym kielichu, w którym umieścić można inne przyprawy, kawałki suszonych owoców lub niewielkie bombki.
 
Kawa
Ziarna kawy wyglądają bardzo dekoracyjnie. Mają ciekawy kształt, piękny kolor oraz niebanalny zapach. Dekoracyjny charakter kawy dostrzegli m.in. producenci świec, którzy zatapiają ją w wosku. Ciemnobrązowe ziarna stanowią element kontrastowy w zestawieniu z plastrami suszonych owoców, ułożonych fantazyjnie np. na jednobarwnym półmisku. Kawę można bez większych problemów przykleić do różnych powierzchni – np. do dużej świecy. Jeżeli taką świecę ozdobimy jeszcze plastrem suszonej pomarańczy lub korą cynamonu (te elementy można przywiązać wstążką albo przymocować z pomocą kleju), otrzymamy oryginalną dekorację.

Migdały
Do dekoracji wykorzystuje się migdały ze skórką, ponieważ w tej formie wyglądają najpiękniej – to zasługa niebanalnego kształtu oraz pięknego koloru. Ciekawie prezentują się w zestawieniu z elementami w podobnych barwach – m.in. z orzechami, gwiazdkami anyżu, korą cynamonu. Migdały oryginalnie wyglądają w kompozycjach umieszczonych w szklanych naczyniach – np. w pucharkach lub w kieliszkach, których nóżki przewiązuje się satynową wstążką w nasyconym kolorze.

Orzechy
Wszelkie orzechy świetnie sprawdzają się w różnych zimowych dekoracjach – kojarzymy je przecież ze świętami Bożego Narodzenia. Symbolizują dobrobyt, płodność i mądrość. W dawnych czasach chętnie dekorowano nimi choinki. Do strojenia wykorzystuje się orzechy w skorupkach – nie tylko włoskie, ale i laskowe. Amatorom prac ręcznych proponujemy pomalowanie ich np. na złoto lub srebrno. Szczególnie pięknie prezentują się w takiej formie orzechy włoskie – na tle dekoracji w podobnej tonacji kolorystycznej. Uroda orzechów broni się sama – wystarczy rozłożyć je na stole lub komodzie, w sąsiedztwie innych dekoracji świątecznych.

Wanilia
Należy do najbardziej lubianych przypraw, towarzyszących wielu słodkim smakołykom. Do dekoracji wykorzystuje się laski wanilii. Ich zapach jest wyjątkowy. Ciemnobrązowe laski wanilii pięknie prezentują się w pęczku przewiązanym błyszczącą wstążką w kontrastowym kolorze. W tej formie świetnie wzbogacają wszelkie dekoracje, w których główną rolę odgrywają naturalne elementy. Z gałązek świerku, plastrów suszonych owoców (pomarańczy, jabłek) oraz z wiązki wanilii zrobić można oryginalny pachnący stroik.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.