Kończącym się wakacjom, urlopom i wolnym dniom towarzyszą zazwyczaj podobne uczucia: po prostu jest nam żal, że mijają. Co zrobić, aby powrót do codzienności nie był trudny? Jak po przyjeździe z urlopu przedłużyć atmosferę beztroski? Dziesięć sposobów, dzięki którym zatrzymamy odchodzące wakacje i dłużej będziemy cieszyć się wspomnieniami.

Powroty z wakacji czy urlopów nie należą do najłatwiejszych: rozleniwieni beztroską i czasem spędzonym w urokliwych miejscach (nad morzem, jeziorem, w leśnej głuszy, w pięknym kraju lub w niezwykłym mieście) z trudem wracamy do tzw. szarej codzienności. A poza tym jest nam po prostu żal, że wolne dni mijają, a wraz z nimi lato – jedna z bardziej lubianych pór roku. Tuż po urlopie warto ponownie przeżyć to, co zapisało się w naszej pamięci i dzięki temu dłużej pozostać w wakacyjnym nastroju. Co zrobić, aby powrót do codzienności nie był trudny? W jaki sposób po przyjeździe do domu przedłużyć beztroską atmosferę wakacji? Prezentujemy nasz poradnik, składający się z dziesięciu punktów.

1. Zadbaj o fazę przejściową. Nie rzucaj się od razu w rytm codziennych obowiązków – pozwól sobie na tzw. fazę przejściową. Nie przystępuj tuż po powrocie z urlopu do generalnych porządków, nie staraj się nadrobić w ciągu jednego dnia wszelkich zaległości – również w sferze zawodowej. Ułóż plan na najbliższy tydzień z czynnościami, jakie należy wykonać: zadania realizuj starannie, ale bez pośpiechu. Jeżeli od razu rzucisz się w wir zajęć, chcąc jak najszybciej nadrobić wszelkie zaległości, atmosfera wakacji pryśnie jak bańka mydlana w ciągu kilku godzin.

2. Ciesz się naturą. Po powrocie z wakacji staraj się spędzać czas na wolnym powietrzu – póki aura na to pozwoli. Ciesz się ładną pogodą, pójdź na spacer, wybierz się na przejażdżkę rowerem, umów się z przyjaciółmi na piknik, zorganizuj weekendowy wypad w jakieś piękne miejsce (np. na łonie natury). Taka krótka wycieczka pozwoli tobie cieszyć się atmosferą wakacji nawet wtedy, kiedy twój urlop już się skończył. Ciesz się słońcem i sprzyjająca temperaturą powietrza – tak długo, jak to możliwe.

3. Pielęgnuj wspomnienia. Zarezerwuj czas na spokojne obejrzenie wszystkich wykonanych przez ciebie podczas wakacji filmów i fotografii. Nie rób tego w żadnym wypadku w pośpiechu albo przy okazji innych czynności! Na przeglądanie urlopowych pamiątek zarezerwuj np. leniwe popołudnie czy spokojny wieczór. Amatorzy fotografowania i filmowania będą potrzebować przynajmniej kilku godzin – nie powinni przy tym odczuwać wyrzutów sumienia. Każdy z nas ma przecież nie tylko prawo do swojej pasji, ale także do cieszenia się jej efektami!

4. Otocz się obrazami wakacji. Przeglądając wykonane przez ciebie podczas wakacji fotografie, wybierz te najpiękniejsze i opraw je w ramki, a następnie powieś na ścianie albo ustaw na stoliku nocnym lub biurku (również w pracy – o ile to oczywiście możliwe). Jedno z ulubionych zdjęć możesz wykorzystać jako tapetę pulpitu twojego komputera. Dzięki otoczeniu się obrazami z wakacji, będziesz mieć najpiękniejsze wspomnienia w zasięgu wzroku.

5. Wyeksponuj pamiątki. Niektórzy przywożą z wakacji wiele pamiątek – inni nie kupują ich wcale, wychodząc z założenia, że i tak po jakimś czasie się je wyrzuca. Jeżeli należysz do grupy zbieraczy takich elementów, masz również w tym względzie pole do popisu. W celu przedłużenia atmosfery urlopu, wyeksponuj swoje najnowsze nabytki: ustaw je w widocznych miejscach – np.: na komodzie w salonie, na półce z książkami, na szafce w przedpokoju, na biurku. Pamiątki z wakacji będą miały podobne działanie, jak zdjęcia z urlopu, wyeksponowane w różnych punktach mieszkania.

6. Zorganizuj wieczór wspomnień. Świetnym pomysłem na przedłużenie beztroskiej atmosfery jest zorganizowanie specjalnego wieczoru poświęconego wspomnieniom z wakacji. Zaproś więc rodzinę i przyjaciół na pourlopowe spotkanie, podczas którego opowiesz o swoich wrażeniach oraz  przeżyciach, a także pokażesz zdjęcia lub filmy z wakacji. Goście będą z pewnością zachwyceni, ponieważ wszyscy lubimy oryginalne spotkania, którym towarzyszy ciekawy temat przewodni.

7. Wspomnij smaki. Powakacyjny czas to dobry moment na to, aby nowe pomysły zrealizować również… w kuchni. Spróbuj więc swoich sił i przyrządź oryginalną potrawę. Może być to np. danie będące specjalnością w regionie, który udało się tobie zwiedzić podczas urlopu. Przepis możesz zdobyć na miejscu albo już po przyjeździe do domu znaleźć w Internecie. Przyrządzając potrawę możesz wykorzystać oryginalne przyprawy lub inne dodatki, przywiezione z danego regionu świata. Zwróć uwagę na to, że kulinarne specjały i nietypowe dania znajdziesz nie tylko w dalekich krajach, ale także w Polsce. 

8. Wspomóż się garderobą. Nie żegnaj się zbyt szybko z wakacyjną odzieżą – z tą, która towarzyszyła tobie na urlopie. Nie pakuj już na początku września do szaf i kufrów letniej garderoby – może się przecież okazać, że również w tym miesiącu będzie jeszcze piękna letnia pogoda. Nie zmieniaj od razu kolorowych wakacyjnych T-shirtów na ciemne szaro-bure koszulki: narzuć na nie sweter lub bluzę z długim rękawem i noś jeszcze do października. Szyję chroń przed chłodem kolorowymi chustkami, które pamiętają lato. Ciekawym drobiazgiem, urozmaicającym powakacyjny strój, jest etniczna biżuteria – szczególnie ta kupiona podczas dalekich wojaży. Wszystkie wymienione elementy spowodują, że również dzięki odzieży zachowany atmosferę urlopu na dłużej.

9. Opisz i zaprezentuj. Świetnym sposobem na pozostanie dłużej w beztroskiej atmosferze jest opisanie lub zaprezentowaniu światu swoich wakacji. Jeśli prowadzisz bloga lub pamiętnik, dysponujesz doskonałym miejscem do tego, aby uwiecznić urlop. Niektóre zdjęcia możesz pokazać na portalu społecznościowym, na którym masz swoje konto. Jeżeli dodasz do nich odpowiednie opisy – np. w formie ciekawych informacji o miejscach, jakie udało się tobie odwiedzić, zainteresujesz z pewnością szeroki krąg znajomych. Dzięki temu dłużej będziesz cieszyć się minionymi wakacjami.

10. Zacznij planować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tuż po przyjeździe z urlopu, zacząć planować następny. Nie trzeba oczywiście robić tego w sposób szczegółowy – wystarczy pomyśleć o ogólnych zarysach, określić interesujące nas cele lub kierunki wyjazdu. Warto również poszukać ciekawostek w Internecie, zakupić w księgarni przewodniki, zasięgnąć informacji u przyjaciół i znajomych. Planowanie następnych wakacji wprawi ciebie w dobry nastrój – pozwoli także oderwać się od codzienności oraz na dłużej zachować wspomnienia związane z minionym urlopem.   

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.