Podawane są w głębokich talerzach (te gęste, z dodatkami) albo w filiżankach (tzw. czyste lub o kremowej konsystencji). Jak elegancko oraz zgodnie z zasadami savoir vivre’u przy stole jeść zupy? Czy te serwowane w filiżance można spożywać przy pomocy łyżki? Czy pod koniec jedzenia wypada przechylić talerz? Podajemy parę wskazówek.

Zupy należą do tych potraw, po które Polacy sięgają często oraz niezwykle chętnie. Szczególnie jesienią i zimą doceniamy ich pożywność oraz rozgrzewające właściwości. Gęste zupy, którym towarzyszą dodatki (m.in. duże kawałki warzyw i mięsa oraz makaron), serwuje się w głębokich talerzach. Te o kremowej konsystencji (np. ze zmiksowanych warzyw) bądź tzw. czyste podaje się w filiżankach. Jak elegancko oraz zgodnie z zasadami savoir vivre’u przy stole jeść zupy? Czy te serwowane w filiżance można spożywać przy pomocy łyżki? Czy pod koniec jedzenia wypada przechylić talerz? Poniżej podajemy parę przydatnych wskazówek.

Zupa w filiżance
Jeżeli zupa serwowana jest w filiżankach (tak najczęściej podaje się tzw. czyste, jak np.: bulion, barszcz czerwony, rosół), to najpierw spożywamy ją w sposób tradycyjny, czyli posługując się łyżką. Pod koniec – wtedy, kiedy w naczyniu jest już niewiele płynu – odkładamy łyżkę na talerzyk, podnosimy filiżankę do ust i wypijamy resztę. Taki sposób jedzenia zup serwowanych w filiżance jest jak najbardziej elegancki oraz zgodny z zasadami etykiety przy stole.

Zupa w głębokim talerzu
Zupy gęstsze, o mniej płynnej konsystencji lub z dużą ilością warzyw i dodatków (np. z makaronem), podawane są zazwyczaj w głębokich talerzach. Spożywając potrawę z takiego naczynia pamiętajmy, aby na łyżkę nie nabierać zbyt wiele, ponieważ w ten sposób ryzykujemy poplamieniem obrusa bądź ubrania. Pod koniec jedzenia możemy lekko przechylić talerz lewą ręką, a łyżką trzymaną w prawej wybrać resztę zupy – nigdy nie róbmy jednak tego zbyt zdecydowanie, ponieważ to nieeleganckie: na talerzu może pozostać kilka jej kropel.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.