Gotowanie i podawanie ziemniaków w mundurkach to zwyczaj kuchni wiejskich – bardzo popularny m.in. w krajach skandynawskich. Pewne potrawy bez wątpienia lepiej smakują, kiedy serwuje się je w ich towarzystwie. Jak elegancko jeść ziemniaki w mundurkach? W jaki sposób przy stole obierać je ze skórki?  

W przypadku niektórych potraw nie wyobrażamy sobie ziemniaków innych niż w mundurkach – takie po prostu lepiej niż te gotowane bez skórek komponują się z pewnymi daniami. Ważne jest także to, że te przyrządzane w łupinach zachowują ciepło – mogą więc dłużej stać na stole. Gotowanie i podawanie ziemniaków w mundurkach to nie tylko polski sposób, ale i zwyczaj tzw. kuchni wiejskich, bardzo popularny m.in. w krajach skandynawskich.

Sposób podawania
Ziemniaki w mundurkach serwuje się zazwyczaj na dużym półmisku: gospodyni bądź gospodarz posiłku dzieli je wówczas pomiędzy biesiadników. Można również – jeżeli gości jest więcej – podawać sobie półmisek z rąk do rąk i obsługiwać się samodzielnie. Ważne jest, aby zadbać o dodatkowy talerz (bądź talerzyki) na odpadki – w innym przypadku biesiadnicy będą zmuszeni pozostawić nieestetyczne skórki na talerzach z jedzeniem.

Sposób jedzenia
Co mówią zasady etykiety przy stole na temat spożywania ziemniaków w mundurkach? Otóż sięgamy po nie pojedynczo (widelcem bądź dużą łyżką – jeżeli taką podano do półmiska) i nakładamy na talerz. Przystępując do jedzenia, nadziewamy każdego ziemniaka na widelec i drugą ręką – z pomocą noża – delikatnie zrywamy z niego skórkę, którą odkładamy na talerz na odpadki. Jedzenie zaczynamy wtedy, kiedy obierzemy sobie tyle ziemniaków, ile naszym zdaniem zjemy.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.