W sytuacjach kameralnych i nieoficjalnych oraz w towarzystwie najbliższych zazwyczaj jadamy owoce (np. jabłka, gruszki czy brzoskwinie) w sposób dla nas najwygodniejszy: trzymając w dłoniach i ogryzając. Nie wypada jednak tak postępować na uroczystych przyjęciach i bankietach. Jak elegancko oraz zgodnie z zasadami etykiety przy stole jeść owoce?

Jabłka, gruszki i brzoskwinie to bez wątpienia nasze ulubione owoce. W sytuacjach kameralnych i nieoficjalnych oraz w towarzystwie najbliższych możemy jeść je w sposób dla nas najwygodniejszy, czyli trzymając w dłoniach i ogryzając. Na uroczystych przyjęciach i bankietach takie zachowanie jednak nie uchodzi. Jak zgodnie z zasadami etykiety przy stole spożywać owoce?

Sposób jedzenia jabłek
W czasie spotkań, które mają mniej uroczysty, a bardziej kameralny bądź rodzinny charakter, sięgamy po deserowy talerzyk i nożyk do owoców. Jabłko kroimy na ćwiartki, wykrajamy gniazdo nasienne, a następnie zjadamy każdą z części. Jeżeli nie lubimy spożywać tego owocu ze skórką, możemy pozbyć się jej z pomocą nożyka (pozostawiamy ją wówczas na talerzu).

Spożywanie soczystych owoców
Owoce bardziej soczyste (których sok może spływać nam po palcach), czyli np. brzoskwinie i gruszki, należy w czasie oficjalnych przyjęć oraz bankietów jadać przy pomocy noża i widelca – w podobny sposób można spożywać także jabłka. Owoc przekładamy na deserowy talerzyk. Sztućców używamy tradycyjnie, czyli wbijamy w miąższ widelec i kroimy nożem owoc na kawałki – taką metodą możemy również usuwać skórkę.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.