Jedzenie pałeczkami jest głęboko osadzone w tradycji dalekowschodniej i uzasadnione z punktu widzenia filozofii panującej w tym regionie świata. Dotyczy to szczególnie filozofii jedzenia. Spożywania potraw z pomocą tych nietypowych sztućców można się nauczyć. Jak w praktyce posługiwać się pałeczkami?
Spożywanie potraw z pomocą pałeczek może początkowo wydawać nam się nienaturalne. Przyzwyczajeni bowiem do jedzenia tradycyjnymi sztućcami, sięgać będziemy po nóż i widelec, uważając, że są one wygodniejsze w użyciu. Azjaci mają jednak inne zdanie na ten temat. Jedzenia pałeczkami można się nauczyć i można się do tego przyzwyczaić – tym bardziej, jeżeli akceptujemy związaną z tym dalekowschodnią filozofię spożywania posiłków.
Filozofia jedzenia
Jedzenie pałeczkami – choć Europejczykom może wydawać się dziwne – jest głęboko osadzone w tradycji dalekowschodniej i uzasadnione z punktu widzenia filozofii panującej w tym regionie świata. Dotyczy to szczególnie filozofii jedzenia: zwróćmy bowiem uwagę na to, że używanie pałeczek powoduje, że nie możemy jeść szybko i zachłannie połykać dużych kawałków. Podane nam dania spożywamy więc wolniej i z większą uwagą.
Sposób używania pałeczek
Obie pałeczki chwytamy prawą dłonią. Jedną z nich ustawiamy w przestrzeni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym i podtrzymujemy ją palcami serdecznym i środkowym. Ta pałeczka jest w trakcie jedzenia nieruchoma. Drugą pałeczkę trzymamy kciukiem i palcem wskazującym. Ta pałeczka będzie ruchoma – nią właśnie będziemy nabierać jedzenie. Palec wskazujący pełni funkcję prowadzącego. Ważne jest, żeby tak trzymać obie pałeczki, aby ich końce były na tej samej wysokości.
Jedzenie pałeczkami
- Szczegóły
- Kategoria: Podróże kulinarne