Jedzenie pałeczkami jest głęboko osadzone w tradycji dalekowschodniej i uzasadnione z punktu widzenia filozofii panującej w tym regionie świata. Dotyczy to szczególnie filozofii jedzenia. Spożywania potraw z pomocą tych nietypowych sztućców można się nauczyć. Jak w praktyce posługiwać się pałeczkami?

Spożywanie potraw z pomocą pałeczek może początkowo wydawać nam się nienaturalne. Przyzwyczajeni bowiem do jedzenia tradycyjnymi sztućcami, sięgać będziemy po nóż i widelec, uważając, że są one wygodniejsze w użyciu. Azjaci mają jednak inne zdanie na ten temat. Jedzenia pałeczkami można się nauczyć i można się do tego przyzwyczaić – tym bardziej, jeżeli akceptujemy związaną z tym dalekowschodnią filozofię spożywania posiłków.

Filozofia jedzenia
Jedzenie pałeczkami – choć Europejczykom może wydawać się dziwne – jest głęboko osadzone w tradycji dalekowschodniej i uzasadnione z punktu widzenia filozofii panującej w tym regionie świata. Dotyczy to szczególnie filozofii jedzenia: zwróćmy bowiem uwagę na to, że używanie pałeczek powoduje, że nie możemy jeść szybko i zachłannie połykać dużych kawałków. Podane nam dania spożywamy więc wolniej i z większą uwagą.

Sposób używania pałeczek
Obie pałeczki chwytamy prawą dłonią. Jedną z nich ustawiamy w przestrzeni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym i podtrzymujemy ją palcami serdecznym i środkowym. Ta pałeczka jest w trakcie jedzenia nieruchoma. Drugą pałeczkę trzymamy kciukiem i palcem wskazującym. Ta pałeczka będzie ruchoma – nią właśnie będziemy nabierać jedzenie. Palec wskazujący pełni funkcję prowadzącego. Ważne jest, żeby tak trzymać obie pałeczki, aby ich końce były na tej samej wysokości.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.