Fondue i raclette to dwie potrawy rodem ze Szwajcarii, które rozgościły się na stołach całego świata – także w Polsce. Tradycyjnie przyrządza się je i spożywa zazwyczaj w gronie rodziny lub znajomych. Mawia się, że obie potrawy stwarzają okazje do pogłębienia relacji interpersonalnych. Fondue i raclette – potrawy towarzyskie.

Fondue i raclette to potrawy o wielowiekowej tradycji, wywodzące się ze Szwajcarii. Mawia się, że są to tzw. dania towarzyskie, czyli takie, przy których można zacieśniać relacje rodzinne i przyjacielskie. Taka opinia wynika m.in. z tego, że biesiadnicy – przy wspólnym stole – biorą udział w przygotowywaniu potrawy. Odkąd w Polsce możemy kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego naczynia do ich przyrządzania, goszczą również na naszych stołach. Prawidłowe jedzenie fondue i raclette może jednak stanowić problem.

Fondue
Współcześnie Szwajcarzy przyrządzają tę potrawę z okazji świąt i ważnych uroczystości rodzinnych. Zgodnie z przepisem na fondue w garnku z żeliwa (zwanym „caquelon”) topi się ser typu gruyère, dodaje wino, a następnie – za pomocą specjalnych szpatułek – zanurza w masie kawałki pieczywa. W Szwajcarii fondue  przyrządza się w odmianie vacherin (z serem z Fryburga) albo moitié- moitié (połowę stanowi ser gruyère, a drugą połowę – ser vacherin). Do potrawy podaje się zazwyczaj białe wino.

Raclette
To inna słynna potrawa szwajcarska, która spokrewniona jest z fondue. Jej nazwa pochodzi od słowa „râcler”, czyli „skrobać”: tradycyjnie Szwajcarzy umieszczali kawałek sera np. przy ogniu i stopniowo usuwali z niego stopione warstwy. Współcześnie potrawę przyrządza się  z pomocą specjalnych zestawów do raclette. Stopiony ser spożywa się m.in. z kawałkami gotowanych ziemniaków, korniszonami i marynowanymi cebulkami. Do raclette – podobnie, jak do fondue – serwuje się białe wino.

Sposób jedzenia
Mawia się, że fondue i raclette to potrawy „towarzyskie” – ich przyrządzanie oraz spożywanie stwarza bowiem możliwości pogłębiania relacji rodzinnych i przyjacielskich. Jak odpowiednio jeść szwajcarskie potrawy? Otóż ich elementów (czyli np. kawałków pieczywa i warzyw) nie powinno się spożywać bezpośrednio z podstawek, na jakich się je przygotowuje, a także z metalowych szpatułek, które zanurza się w serowej masie. Składniki dania należy przełożyć na talerz albo zsunąć ze szpikulców z pomocą widelca – jeżeli zajdzie taka potrzeba można w czasie jedzenia wspomóc się nożem.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.