Wino podawane do posiłków podkreśla ich wyjątkowy charakter. Podczas świąt, przyjęć sylwestrowych i noworocznych, uroczystości i szczególnych spotkań towarzyskich nie tylko chętnie spełniamy toasty, ale i dopełniamy smak dań dobrym trunkiem. Zestawienie wina z potrawą nie zawsze jest łatwym zadaniem.
Wino, które podaje się do potrawy, wzbogaca wrażenia kulinarne oraz podkreśla charakter jedzenia. Źle dobrany trunek może wprowadzić pewne zamieszanie smakowe, przytłumić aromaty dania oraz spowodować, że czegoś będzie nam w nim brakować. Warto więc z rozwagą komponować wina z potrawami – szczególnie na specjalne okazje.
Wino podawane do posiłków podkreśla ich wyjątkowy charakter. Podczas świąt, przyjęć sylwestrowych i noworocznych, uroczystości i wyjątkowych spotkań towarzyskich nie tylko chętnie spełniamy toasty, ale i dopełniamy smak dań dobrym trunkiem. Zestawienie wina z potrawą nie zawsze jest łatwym zadaniem.
Choć jeszcze do niedawna panowały w tej kwestii proste zasady (mówiące, że wina białe podaje się do dań z ryb i białych mięs, a czerwone – do ciemnego mięsa), to obecnie już powoli się od nich odchodzi. Eksperymentowanie z kuchnią oraz łączenie różnych smaków (które pozornie do siebie nie pasują) wyzwoliło nowe podejście, według którego ważniejsze od sztywnych reguł są nasze upodobania kulinarne.
Dobierając wino do potrawy warto jednak nadal kierować się pewnymi klasycznymi założeniami – tym bardziej, jeżeli na organizowaną przez nas uroczystość zapraszamy grono osób o tradycyjnym podejściu do kwestii smaku. Poniżej podajemy przykłady, które pomogą nam w doborze trunków do dań. Na końcu znajduje się zaś krótki „niezbędnik”, którym również możemy posłużyć się w trakcie przygotowań do uroczystego obiadu czy odświętnej kolacji. Zapraszamy do lektury.
Przykłady potraw oraz win, które do nich pasują
Poniżej przedstawiamy kategorie potraw – wraz z przykładami – oraz sugestie odnośnie win, które najlepiej się z nimi smakowo komponują.
Przystawki z warzyw duszonych (np.: szpinak z czosnkiem, kolorowa papryka z przyprawami): wino białe o delikatnym smaku, bardzo lekkie.
Sałatki z warzyw surowych (m.in.: kompozycja sałat z pomarańczami, surówka z selera i jabłek, surówka z papryki i gruszek): lekkie wino białe – np. o wyraźnym aromacie owoców.
Potrawy z owoców morza (m.in.: mule na winie, krewetki w różnej postaci, dania z mieszanych owoców morza): białe wino o subtelnym smaku i lekkim charakterze (np. z aromatem cytrusów).
Ryby w galarecie (np.: pstrąg z warzywami, węgorz): lekkie wino białe o łagodnym i świeżym aromacie (i np. posmaku białych owoców).
Ryby duszone, pieczone, smażone oraz w sosie (słodkowodne oraz morskie – np.: łosoś z pieca, karp smażony, dorsz w sosie): intensywniejsze wino białe – o zdecydowanym aromacie; również wino różowe.
Ryby wędzone (m.in.: łosoś, węgorz): cięższe wino białe – wyraziste w smaku, świeże, o kwaskowatym posmaku.
Potrawy z drobiu (np. kurczak, kaczka z owocami): wyraziste wino białe, różowe lub młode czerwone (w zależności od dodatków podanych do dania oraz indywidualnych upodobań smakowych).
Delikatne ciemne duszone mięso w jasnym sosie (np. cielęcina): wino białe lub różowe – o zdecydowanym smaku i wyrazistości; również niezbyt mocne wino czerwone.
Wyraziste dania z drobiu (np. gęsina po polsku z żurawiną, kaczka pieczona): cięższe wino różowe lub lżejsze wino czerwone – np. o zdecydowanej nucie owocowej (truskawki, porzeczki, owoce leśne).
Ciemne mięsa pieczone oraz smażone (np.: schab, pieczeń wieprzowa, wołowina): cięższe wina czerwone – o zdecydowanym charakterze i mocnym aromacie (m.in.: wiśni, czarnych porzeczek, śliwek).
Dziczyzna (np. dzik w sosie z borówkami): ciężkie wino czerwone – o mocnym zapachu oraz intensywnym smaku (np. z nutą suszonych śliwek oraz przypraw).
Warto zapamiętać
1. Mając zamiar podać naszym gościom kilka gatunków wina, najpierw zaczynamy od tych lżejszych i łagodniejszych, a kończymy tymi o najbardziej wyrazistym aromacie.
2. Jeżeli na naszą uroczystość przygotowaliśmy różne wina, to najpierw serwujemy białe, a potem czerwone.
3. Lekkie potrawy (m.in. warzywa, ryby, owoce morza) najlepiej komponują się z łagodnymi winami, a dania cięższe (wołowina, wieprzowina, dziczyzna) z mocnymi trunkami. Istnieją jednak takie potrawy (np. drób, dania mięsne w różnych sosach), przy których mniej liczy się kolor trunku, a bardziej moc aromatu oraz wyrazistość.
4. Wina musujące lub słodkie podajemy do deserów (im słodszy deser, tym mniej słodki trunek), a do kawy serwujemy koniak lub likier.
5. Trunek, które zostanie po obiedzie lub kolacji, warto wykorzystać w kuchni. Czerwone wino możemy dodać do bigosu, do ciemnego mięsa lub do deseru na bazie czerwonych owoców. Białym winem wzbogacimy smak zupy cebulowej, jasnego sosu (np. do ryby, drobiu lub duszonych warzyw), potraw z owoców morza lub deserów (m.in. z gruszek i jabłek).
6. Z wina, które nam nie smakuje, przygotujmy napój rozgrzewający z przyprawami: poncz lub grzaniec.
Zestawianie win z potrawami na specjalne okazje
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura wina