W tym niewielkim księstwie produkuje się niezwykle aromatyczne wino, które w Polsce nie jest niestety znane. Zapraszamy na degustację do Balzers – na wydarzenie „Erlebnis Weinberg”. Lokalne gatunki wina smakujemy na malowniczym winnym zboczu u stóp zamku Gutenberg, wśród owocującej winorośli, przy beczce zastępującej stół.

Księstwo Liechtenstein zasłynęło w świecie nie tylko ze względu na panującą rodzinę książęcą oraz świetne znaczki pocztowe, ale także z powodu aromatycznego wina. Trunki, które powstają w tym niewielkim kraju, są wyśmienite i wykwintne. W Polsce niestety nie są znane (nie sposób ich kupić nawet w sklepach o szerokim asortymencie) – a szkoda, ponieważ ich smak nie ustępuje najznakomitszym europejskim trunkom. Gratką jest więc możliwość odwiedzenia winnic w Balzers w Liechtensteinie – tym bardziej, że są one usytuowane na malowniczym zboczu, u stóp zamku wybudowanego jeszcze w XIII wieku. Piękna aura, słońce oraz ciepły letni wiatr, a także wspaniałe otoczenie (górskie szczyty, niewielkie zabudowania) wpływają na atmosferę miejsca.  Jeżeli jeszcze ma się okazję uczestniczyć w degustacji lokalnych trunków wśród owocującej winorośli, przy beczce zastępującej stół, to taka sytuacja staje się niezwykłym przeżyciem. Nie da się ukryć, że wino smakowane w takim otoczeniu, nabiera szczególnego smaku.

Liechtenstein
Księstwo Liechtenstein to niewielkie państwo, graniczące z Austrią i ze Szwajcarią. Jest monarchią konstytucyjną. Nie należy do Unii Europejskiej. Jego powierzchnia liczy zaledwie 160 km². Stolicą jest Vaduz, a najważniejszą rzeką – Ren. Góry, których szczyty dodają krajobrazowi malowniczości, to Alpy. Księstwo zamieszkuje ok. 34 000 mieszkańców, żyjących spokojnie i dostatnio, a także płacących niskie podatki. Liechtenstein odwiedzany jest przez turystów, którzy latem poszukują spokoju i kontaktu z naturą, a zimą – uprawiają m.in. narciarstwo. Kraj tworzy jedenaście gmin – Balzers (jedna z największych) leży na południu, w regionie Oberland.
 
Balzers
Główną atrakcją turystyczną tej gminy (oraz kameralnej miejscowości) jest malowniczo położony zamek Gutenberg. Stojąca na wzgórzu budowla powstała w XIII wieku. Obecnie znajduje się tu muzeum, a na zamkowym dziedzińcu organizuje się imprezy kulturalne. Rozciągający się z góry widok na okolicę zapiera dech w piersiach: w oddali widać nie tylko zabudowania (w tym szpiczastą wieżę kościoła), ale także alpejskie szczyty i winnice. Jeszcze w średniowieczu na zboczach zamkowych zasadzono winne krzewy. Winorośl ma tu świetne warunki: jest wystawiona na doskonałą ekspozycję słońca (zbocza schodzą łagodnie w dół) oraz osłonięta przed wiatrem (dzięki znajdującym się w pobliżu pasmom górskim).

Winne zbocze zamku Gutenberg
Właściciele winnic w gminie Balzers tworzą stowarzyszenie o nazwie „Winzergenossenschaft Balzers-Mäls”, w ramach którego nie tylko wspólnie promują się w kraju i na świecie, ale także organizują takie akcje, jak np. „Erlebnis Weinberg” (Przygoda Winnica) i „Weinfest Vaduz” (Święto Wina Vaduz). Organizują również tradycyjne już Święto Winiarza (czyli „Winzerfest”), któremu towarzyszą najlepsze trunki, regionalne smakołyki oraz muzyka w wykonaniu lokalnego zespołu akordeonistów „Liechtenstein Echo”. Takie wydarzenia odbywają się m.in. na winnym zboczu u stóp zamku Gutenberg – głównie latem oraz wczesną jesienią. Winiarze z Balzers zapraszają wówczas mieszkańców i turystów, aby przy beczkach po winie (zamiast stołów), ustawionych bezpośrednio między winnymi krzewami, degustować trunki, przegryzając oliwkami i pieczywem, a także lokalnymi serami i wędlinami (które okazują się równie wyśmienite, jak napoje). Opowiadają przy tym zajmująco o każdym gatunku wina, tworząc niezwykłą atmosferę nietypowego pikniku wśród winorośli. Jak na Liechtenstein przystało takie wydarzenia mają kameralny charakter: przy zaimprowizowanym na zboczu biesiadnym stole zbierają się grupki liczące od kilku do kilkunastu osób – stwarza to możliwość rozmowy i bliższego kontaktu z producentami wina, którzy z przyjemnością odpowiadają na wszelkie pytania gości.

Degustacja wśród winorośli
Wzięliśmy udział w wydarzeniu pod nazwą „Erlebnis Weinberg”  – pewnej słonecznej sierpniowej niedzieli, kiedy winogrona prezentowały się w pełnej krasie. Fotografie, które pokazujemy, zrobione zostały właśnie przy tej okazji. W Balzers uprawia się obecnie następujące gatunki winorośli: Blauburgunder, Saphira, Regent, Gamaret, Johanniter, Merlot, Malbec, Chardonney, Weissburgunder. Podczas „Erlebnis Weinberg” mieliśmy możliwość posmakować szerokiej oferty roczników od 2011 do 2013, wśród których znalazły się wina białe i różowe o subtelnym smaku oraz czerwone – o wyrazistym aromacie. Marki trunków, poddawanych degustacji, to m.in.: Balzner, Chateau Chez Point, Le Martin. Trudno o uogólnienia: sami właściciele winnic w okolicach Balzers twierdzą, że wina przez nich produkowane mają po prostu różny charakter i niekiedy zaskakują nawet ich samych. Winem zajmują się jednak z niezmienną pasją, radością oraz… z cierpliwością.


Tekst i zdjęcia: Elżbieta Żurek, konsultantka i trenerka kształtowania wizerunku, autorka trzech książek na temat wystąpień publicznych. Kolekcjonerka smaków i zapachów. Redaktor Prowadząca Koneserzy.pl.

 

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.