W jakiej temperaturze najlepiej serwować poszczególne rodzaje wina? Dlaczego trunek, który mamy zamiar podać na stół, powinien najpierw poleżeć w spokoju? W jakiej kolejności nalewać wino oraz częstować nim gości? Jakie znaczenie ma kształt kieliszka, w którym podajemy ten szlachetny trunek? Zapraszamy do lektury praktycznego przewodnika.

Koneserzy wina, którzy mają zamiar podać na stół ten szlachetny trunek, zwracają uwagę na wiele szczegółów. Te szczegóły, które innym wydają się nieistotne, składają się na tzw. kulturę wina. Jak się jednak okazuje, nie są one wymysłem osób skupionych na drobiazgach, ale podyktowane są względami praktycznymi i przede wszystkim smakowymi. Wiele rytuałów związanych z serwowaniem wina służy temu, aby z trunku wydobyć najlepszy aromat.

Temperatura wina
Odpowiednia temperatura, w jakiej serwujemy wino, powinna być dostosowana do jego rodzaju. To ważne, ponieważ w innym przypadku – kiedy będzie ono za ciepłe lub za zimne – nie ujawni w pełni swoich smaków i zapachów. Wina czerwone powinny w czasie serwowania mieć temperaturę ok. 16-18 stopni C. Wina białe muszą być chłodniejsze i mieć temperaturę ok. 8-10 stopni C (najlepiej więc lekko je schłodzić – w lodówce albo w wiaderku z zimną wodą i lodem). Wina deserowe powinny podczas serwowania mieć ok.12-16 stopni C. I jeszcze jedna ważna wskazówka, której udzielają koneserzy tego szlachetnego trunku. Pamiętajmy, że wino – zanim zostanie podane – powinno poleżeć w spokoju (najlepiej dzień lub dwa). Znawcy zwracają bowiem uwagę na to, że wzburzony i zmieszany trunek nie ujawni pełni swojego aromatu.

Rodzaje kieliszków a gatunek wina
Niezwykle ważne są odpowiednie kieliszki, w których podawać będziemy trunek. Stosowne szkło to nie fanaberia, lecz jeden z istotnych elementów wpływających na smak: kto chce w pełni rozkoszować się aromatem wina, powinien zawsze zwracać uwagę na kształt kieliszków. Zasadę można sformułować w prosty sposób. Otóż wina bogatsze, głębsze i intensywniejsze powinniśmy serwować w dużych kieliszkach (o pełniejszych czaszach i większej powierzchni otwarcia), a wina łagodniejsze, spokojniejsze i lżejsze – w mniejszych i węższych kieliszkach. Prosty podział na trunki białe i czerwone powoli odchodzi do lamusa. Czynnikiem decydującym o wyborze określonego kształtu kieliszka jest w tym przypadku charakter wina.

Kolejność i sposób serwowania
Kiedy częstujemy gości kilkoma gatunkami win, pamiętajmy, aby serwować je w odpowiedniej kolejności. Białe trunki podaje się bowiem przed czerwonymi (wino różowe podamy przed czerwonym), lżejsze przed cięższymi (podobnie jak wytrawne w smaku przed takimi, w których przeważają nuty słodyczy), zaś młodsze przed starszymi. Warto również w tym miejscu wspomnieć o sposobie nalewania wina do kieliszka. Otóż przy tej czynności powinniśmy tak trzymać butelkę, aby osoby częstowane trunkiem widziały etykietę. Takie zachowanie potwierdza otwartość gospodarza, który pokazuje w ten sposób, że nie ukrywa marki i pochodzenia wina. Przy napełnianiu kieliszka pamiętajmy, że poziom płynu powinien dochodzić do miejsca, w której naczynie jest najszersze, czyli do ok. 1/3 wysokości. Nalewanie do pełna jest nie tylko nieeleganckie, ale także uniemożliwia zapoznanie się z pełnym wachlarzem zapachów trunku.

Wino a savoir-vivre
Według wszelkich zasad etykiety picia wina osobą, której kieliszek powinien zostać napełniony w pierwszej kolejności, jest gospodarz spotkania (czyli ten, kto częstuje). Motyw takiego postępowania jest zrozumiały: otóż w pierwszych kroplach trunku mogą pływać kawałki korka. Lepiej więc, aby znalazły się one w kieliszku gospodarza, a nie gościa. Osoba częstująca powinna następnie napełnić kieliszek najważniejszego gościa spotkania lub tego, kto siedzi po jego prawej stronie. W takiej sytuacji warto jednak pamiętać o zasadach uprzejmości, które mówią, że najpierw częstuje się panie, a potem panów. Ważny jest także sposób pijania wina. Otóż kieliszek należy trzymać za nóżkę (nie za czaszę), palcem wskazującym i kciukiem. Nigdy nie obejmujmy go więc całą dłonią, ponieważ w ten sposób niepotrzebnie ogrzewamy trunek. Pijąc wino do posiłku, starajmy się nie pozostawiać na kieliszku nieestetycznych tłustych plam. Zasady elegancji wskazują, aby za każdym razem – zanim sięgniemy po naczynie z trunkiem – delikatnie przetrzeć usta serwetą.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.