Zapraszając gości, organizując przyjęcia oraz przygotowując biesiady często zastanawiamy się nad trunkami, jakie planujemy podać. Decydując się na różne gatunki wina, stajemy m.in. przed dylematem, które z nich serwować w pierwszej kolejności. Pojawiają się również inne pytania, dotyczące m.in. kieliszków, a także nalewania i częstowania trunkami.
Jak nie popełnić błędów przy kompletowaniu kieliszków na przyjęcie? W jakiej kolejności serwować trunki – jeżeli mamy zamiar podać gościom więcej niż jeden gatunek? Jakie wino najlepiej uzupełni smak danej potrawy? W jaki sposób nalewać trunki, a także w jakiej kolejności częstować nimi gości? Wystarczy poznać kilka prostych zasad, które sprawdzają się w wielu różnych towarzyskich sytuacjach. Przygotowaliśmy zestawienie nieskomplikowanych reguł, które będą pomocne tuż przed przyjściem gości.
Po pierwsze: kieliszki
Planując przyjęcie warto odpowiednio wcześniej przygotować kieliszki. Kształt naczynia, w jakim pijemy ten szlachetny trunek, nie jest wynikiem kaprysu czy mody. Żeby w pełni delektować się smakiem oraz zapachem wina, należy wybrać odpowiedni kieliszek. Trunki bardziej wyraziste, intensywniejsze oraz o bogatszym aromacie serwuje się w naczyniach dużych – o pełnych czaszach i większej powierzchni otwarcia. Wina lżejsze, łagodniejsze oraz subtelniejsze w smaku podaje się w kieliszkach mniejszych i węższych.
Po drugie: kolejność serwowania
Przygotowując na przyjęcie więcej niż jeden gatunek wina, pamiętajmy o kolejności podawania. W tej kwestii panują trzy istotne zasady. Najważniejsza z nich mówi, że najpierw sięgamy po lżejsze i łagodniejsze trunki, a na koniec zostawiamy te ciężkie i wyraziste (również słodkie). Zgodnie z drugą zasadą w pierwszej kolejności serwuje się wina białe, potem – różowe, a na końcu czerwone (taki układ odzwierciedla intensywność aromatów trunków). Trzecia reguła mówi, że trunki młodsze podaje się przed starszymi. Warto również pamiętać o tym, że do kawy serwuje się koniak lub likier, a do deserów – wina słodkie albo musujące (im słodszy jest deser, tym mniej słodki powinien być trunek).
Po trzecie: wino a potrawy
Jeżeli wino nie będzie dostosowane do potrawy, to stracą na tym smakowo oba elementy. Zbyt mocne w wyrazie trunki zabijają aromat dań – ta zasada działa również w drugą stronę. Łagodne i lekkie potrawy, do których należą m.in. ryby, owoce morza oraz warzywa, najlepiej zgrają się przy stole w łagodnymi i subtelnymi winami (głównie białymi). Cięższe dania, do jakich zaliczyć możemy ciemne mięso (np. wołowinę, wieprzowinę, dziczyzną), najlepiej skomponują się smakowo z trunkami, które są bardziej wyraziste i intensywne w smaku (taki charakter mają najczęściej wina czerwone).Ten prosty podział nie zawsze się jednak sprawdzi: otóż w wypadku pewnych potraw mniej liczy się kolor trunku, a bardziej jego moc i bogactwo aromatu. Tak może być np. w przypadku dań kuchni fusion, drobiu czy mięsa w różnych sosach.
Po czwarte: nalewanie oraz częstowanie
Częstując gości winem, należy pamiętać o tym, aby nie napełniać kieliszków do pełna: wystarczy do ok. 1/3 wysokości naczynia – do miejsca, gdzie jest ono najszersze. Dlaczego nie należy nalewać więcej trunku? Otóż jest to nie tylko nieeleganckie, ale także – co ważne – uniemożliwia delektowanie się pełnym bogactwem zapachów wina. W jakiej kolejności należy częstować gości? Gospodarz spotkania najpierw napełnia swój kieliszek (w pierwszych kroplach wina mogą przecież pływać kawałki korka). Następnie częstuje on gości, rozpoczynając od osoby najważniejszej lub najstarszej (albo tej, która siedzi po jego prawej stronie). Pamiętajmy, że najpierw napełnia się winem kieliszki pań, a potem panów.
Goście i wino
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura wina