Pierwsze spotkanie z kimś, kto wpadł nam w oko, bywa niezwykle stresujące. Jak zaplanować randkę – szczególnie tę pierwszą, aby była udana? O czym pamiętać, umawiając się na spotkanie we dwoje? Jak nie popełnić błędów, które mogą zniechęcić drugą stronę do dalszych kontaktów? Prezentujemy receptę na udaną pierwszą randkę.
Pierwszym problemem, z którym zmierzamy się w trakcie planowania randki, jest wybór miejsca: często zadajemy sobie przecież pytanie, czy lepsze jest tradycyjne, czy może niekonwencjonalne. Drugą istotną sprawą wydaje się odpowiedni nastrój spotkania, na który – nie ulega wątpliwości – bezpośredni wpływ ma nie tylko humor obu stron, ale i otoczenie, w jakim się znajdują. Innym elementem jest tzw. randkowy savoir vivre, czyli reguły dobrego wychowania, których należy przestrzegać. W ramach owych reguł mówi się nawet o sztuce dialogu i pewnych tematach rozmów, które są mile widziane w czasie pierwszego spotkania we dwoje. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na randce?
Odpowiednie miejsce
Wybór miejsca spotkania nie jest sprawą błahą. Pamiętajmy, że istotą pierwszej randki jest rozmowa, w czasie której mamy możliwość bliżej poznać (a także poobserwować) osobę, z którą nawiązaliśmy flirt. Wybierajmy więc takie miejsca, w których można swobodnie porozmawiać. Na pierwszą randkę nie nadaje się ani dyskoteka, ani tętniący głośną muzyką klub. Miejsce spotkania powinno odpowiadać drugiej stronie, a także być dostosowane do jej zainteresowań i sposobu spędzania czasu wolnego. Osoba, którą nie fascynuje sport, nie będzie usatysfakcjonowana zaproszeniem na mecz koszykówki. Ktoś, kto nie interesuje się sztuką, będzie nudził się na wystawie obrazów. Proponując oryginalne miejsce randki, zyskujemy w oczach drugiej strony. Jednak wtedy, kiedy pragniemy spędzić z nią czas w sposób wyjątkowo niekonwencjonalny, najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie krótkiego wywiadu na ten temat.
W trosce o nastrój
W czasie randki szczególnie ważny jest nastrój – to dzięki niemu otwieramy się i jesteśmy skłonni wiele o sobie opowiedzieć. Pierwsze spotkanie powinno mieć miejsce w pogodnym i jednocześnie romantycznym otoczeniu. Odpowiedni nastrój znajdziemy więc między innymi w przytulnych kafejkach i stylowych herbaciarniach (którym klimatu dodaje dyskretne oświetlenie oraz stosowna muzyka), a także tam, skąd obserwować można naturę (np. w kawiarence z widokiem na ogród). Pamiętajmy, że piękne otoczenie wyzwala dobry nastrój.
Sztuka dialogu
W czasie każdej randki należy odpowiednio prowadzić i podtrzymywać dialog – tak, aby nie pojawiały się chwile kłopotliwej ciszy. Nie znaczy to jednak, że trzeba monologować bez chwili przerwy. Osoby, które zachowują się w taki sposób, sprawiają wrażenie egocentrycznych i zarozumiałych. W czasie randki należy wykazywać autentyczne zainteresowanie tym, o czym mówi druga strona. Można to czynić z pomocą takich fraz, jak np.: „opowiadaj dalej”, „to niezwykle interesujące”, „zgadzam się z tobą”. Pamiętajmy także o zachowaniu kontaktu wzrokowego z osobą, z którą flirtujemy – ktoś, kto jego unika, nie wzbudza zaufania.
Tematy rozmowy
Istnieją określone tematy rozmowy, których należy unikać – szczególnie na pierwszej randce. Jeżeli nie chcemy, aby osoba, z którą flirtujemy, nabrała do nas niechęci, nie zabawiajmy jej monologiem o dawnych miłościach i byłych sympatiach. Nie opowiadajmy o cechach charakteru i wyglądu poprzednich partnerek lub partnerów. Nie dyskutujmy także o problemach życiowych i dramatach. Nie inicjujmy rozmów o polityce i religii. Pamiętajmy, że do mile widzianych tematów konwersacji w czasie spotkania we dwoje należą: zainteresowania, hobby, sposoby spędzania wolnego czasu, film, literatura, sztuka, wszelkie sympatyczne wydarzenia oraz inne neutralne kwestie.
Randkowy savoir vivre
W czasie każdego spotkania warto przestrzegać reguł dobrego wychowania. Wybierając się na randkę pamiętajmy, że punktualność to obowiązek. Kobiety można całować w dłoń – ten zanikający zwyczaj jest przez wiele z nich pozytywnie odbierany (szczególnie przez panie z innych krajów). Jeżeli jednak dama wyraźnie się przed tym wzbrania, nie należy próbować łamać jej oporu. W kawiarni, restauracji lub klubie mężczyzna prowadzi partnerkę do stolika, uprzednio pytając ją o zdanie dotyczące wyboru miejsca. Należy pomóc kobiecie przy siadaniu, przysuwając jej krzesło. Mężczyzna powinien poczekać, aż wygodnie spocznie i dopiero wtedy zająć swoje miejsce. Najlepszym punktem jest ten, z którego widać innych gości oraz to, co dzieje się we wnętrzu kawiarni, restauracji lub klubu. Każdy dobrze wychowany mężczyzna powinien więc zaproponować kobiecie fotel lub krzesło usytuowane właśnie w takim miejscu.