Perspektywa randki – szczególnie tej pierwszej – często wywołuje stres. Bywa, że chęć pokazania się od jak najlepszej strony paraliżuje. Podczas spotkania we dwoje nie chodzi jednak tylko o ciekawą rozmowę: na atmosferę wpływ może mieć czas, miejsce, a także otoczenie. Na randce można zaliczyć kilka wpadek i popełnić wiele nietaktów.
W jaki sposób uniknąć niezręcznych sytuacji, jakie mogą się nam przytrafić podczas randki? Jak zaprezentować się od tej najlepszej strony i nie zasłużyć na miano osoby źle wychowanej? W jaki sposób nie zburzyć pozytywnej atmosfery spotkania? Jakich sytuacji unikać, kiedy zależy nam na opinii osoby, którą zaprosiliśmy na randkę? Prezentujemy zestawienie wpadek i nietaktów, których należy się wystrzegać.
Spóźnienia i odwoływanie spotkania
Na każdą randkę – a szczególnie na tę pierwszą – należy przychodzić punktualnie. Spóźnianie się to oznaka braku szacunku do osoby, z którą się umawiamy. Lepiej pojawić się na miejscu wcześniej (i chwilę poczekać) niż ryzykować już na początku utratę dobrej opinii, jaka ma na nasz temat druga strona. Jeżeli jednak coś się nam po drodze przytrafi (np. uliczny korek), to niezwłocznie skontaktujmy się z czekającą na nas osobą telefonicznie i poinformujmy ją o spóźnieniu – w takiej sytuacji nigdy nie rezygnujmy jednak ze spotkania. Nie wypada również w innych sytuacjach odwoływać randki w ostatniej chwili – np. kilka godzin przed umówionym terminem.
Krytyka miejsca randki
Krytykując miejsce spotkania, krytykujemy w sposób pośredni osobę, która je zaproponowała lub wybrała. Nie wszystkie kawiarnie i restauracje przypadną nam do gustu. Nie każdego ucieszy perspektywa spotkania w plenerze (np. w parku) czy na imprezie o określonym charakterze (m.in. na festynie, meczu, koncercie). Takie sytuacje nie upoważniają nas jednak do tego, aby w sposób otwarty wyrażać negatywne opinie o miejscu, które wybrała towarzysząca nam osoba. Przy okazji wspomnijmy o pewnej ważnej zasadzie: otóż warto być ostrożnym proponując pierwszą randkę osobie, której upodobań jeszcze nie znamy: lepsze od niespodzianek i niekonwencjonalnych propozycji (które niekoniecznie ucieszą) są pewne i tradycyjne rozwiązania.
Miejsce, w którym nie można porozmawiać
Randkową wpadką może być również wybór miejsca, w którym nie można spokojnie porozmawiać. Hałaśliwa dyskoteka czy bar pełen głośno rozmawiających ludzi to złe miejsca na pierwsze spotkanie. Podczas randki powinniśmy mieć możliwość poznać drugą osobę – m.in. jej zainteresowania, poglądy, upodobania i np. poczucie humoru: taką możliwość stwarza jedynie rozmowa w spokojnym miejscu (w którym nie trzeba przekrzykiwać muzyki czy innych hałasów).
Niewygodne tematy
Podczas pierwszych randek nie poruszajmy tematów, które mogą wprowadzić kogoś w zakłopotanie. Nie pytajmy o byłych partnerów (oraz o przyczyny rozstania), o trudne relacje w pracy lub w rodzinie, życiowe porażki czy choroby. Pierwsza randka musi odbyć się w miłej atmosferze, a rozmowa powinna mieć charakter lekki, swobodny i wesoły. Zamiast pytać o trudne sprawy, inicjujmy konwersacje o sprawach wywołujących miłe skojarzenia: np. o pasjach i zainteresowaniach, sposobach spędzania wolnego czasu, wydarzeniach kulturalnych, kulinariach, podróżach itp.
Niestaranny ubiór
Grzechem niektórych osób wybierających się na różne spotkania (nie tylko na randki) jest brak dbałości o strój. Nawet, jeżeli mamy zamiar spędzić czas w miejscu znanym z niezobowiązującego charakteru (np. w pubie), warto zadbać o garderobę: wyczyścić buty, założyć mniej wysłużone dżinsy, a sprany T-shirt zamienić na bluzkę lub koszulę. Pamiętajmy, że ubierając się schludnie i starannie, okazujemy drugiej osobie szacunek oraz pokazujemy, że zależy nam na niej.
Odbieranie telefonu komórkowego
Używanie komórki podczas spotkania we dwoje to nietakt i niewybaczalny błąd. Na randce – szczególnie tej pierwszej – najlepiej wyciszyć albo po prostu wyłączyć telefon. Odbieranie komórki i prowadzenie rozmów za jej pośrednictwem wprawia drugą osobę w zakłopotanie i powoduje, że nie wie ona, jak się zachować: czy wyjść w tym momencie do toalety, udawać, że nie słucha, a może spoglądać gdzieś w bok. Pamiętajmy, że odbierając telefon czy wysyłając SMS-y podczas randki w nieświadomy sposób sygnalizujemy towarzyszącej nam osobie, że istnieją sprawy o wiele ważniejsze niż ona.
Mocne trunki
Podczas pierwszej randki zrezygnujmy z mocnych trunków: dobrym rozwiązaniem jest wino (np. jedna – dwie lampki na osobę). Wysokoalkoholowe napoje są w takich sytuacjach niebezpieczne: ich nadmierne spożycie najczęściej obnaża najgorsze cechy charakteru i jest przyczyną sytuacji, których potem można się wstydzić. Najtrudniej jest jednak, kiedy podczas spotkania we dwoje mocnych trunków nadużywa tylko jedna osoba: druga – ta niepijąca – może czuć się zakłopotana.
Randkowe wpadki i nietakty, czyli sytuacje, jakich należy się wystrzegać podczas spotkania we dwoje
- Szczegóły
- Kategoria: Porady bywalca