Moda nie tylko dostosowuje się do ducha epoki, ale także odzwierciedla obyczaje. Widać to szczególnie w trendach panujących w odzieży plażowej. Stroje, w których na początku XX wieku zażywano morskich kąpieli, nie były tak praktyczne, jak współczesne. Czy dziś wyobrażamy sobie, aby pływać lub odpoczywać na plaży w butach?

W drugiej połowie XIX wieku odkryto, że kąpiele w chłodnej wodzie pozytywnie wpływają na zdrowie. Ok.1870 r. zaczęto więc wyjeżdżać nad morze na kuracje, których ważnym elementem było pluskanie się w morskiej toni. Korzystano wówczas ze specjalnych wozów kąpielowych. Osłaniały one oddających się kuracji przed spojrzeniami ciekawskich. Pojazdy zaprzężone były w konie. Przednia część wozu kąpielowego znajdowała się w morzu, a drzwi – przy brzegu. Do wody wchodzono bramką znajdującą się z przodu pojazdu. Kąpiel trwała bardzo krótko i polegała na kilkukrotnym zanurzeniu ciała w morzu. W wozie zmieniano przemoczoną bieliznę na suchą odzież. Na pierwszym zdjęciu, prezentowanym poniżej w galerii, widać takie specjalne pojazdy służące morskim kąpielom. Fotografia zrobiona została latem 1913 r. w Ostendzie. Widzimy na niej ludzi, którzy mają na sobie już o wiele nowocześniejsze stroje niż te z czasów, kiedy wozy kąpielowe pojawiły się w użytku.

Plażowe sukienki i… buty
Pod koniec XIX wieku zauważono, że tradycyjna bielizna nie jest odzieżą przystosowaną do morskich kąpieli. Nastała moda na zabudowane stroje plażowe, które więcej przykrywały niż odsłaniały. Z czasem kreacje stawały się coraz praktyczniejsze – było to wynikiem popularności różnych form aktywności fizycznej. Jak wyglądały najmodniejsze kostiumy kąpielowe, widać na reklamie nowojorskiego sklepu Bonwit Teller & CO. z 1916 r., którą prezentujemy w naszej galerii. Panie nosiły rozszerzane dołem krótkie sukienki, przepasane szarfą. Kreacje dopełniały nakrycia głowy (kapelusze lub turbany), a także… buty (zazwyczaj wiązane na łydce). Stroje plażowe szyto przede wszystkim z dżerseju, cienkiej wełny, satyny lub z tafty. Kolekcję tych eleganckich kostiumów widzimy również na trzecim zdjęciu w naszej galerii, na którym elegancko ubrane damy pozują przy aucie z tamtych lat. Fotografię wykonano ok. 1919 r. w Stanach Zjednoczonych. Jej autorem jest reżyser i producent filmowy Mack Sennett.

Gwiazdy filmowe na plaży
W eleganckich kostiumach plażowych chętnie pokazywały się gwiazdy filmowe tamtych lat. Jedną z nich była słynna amerykańska aktorka kina niemego – Gloria Swanson. Na fotografii, którą również prezentujemy poniżej, gwiazda pozuje w jasnym dżersejowym stroju, obszytym błyszczącą lamówką. Kostium uzupełniają atłasowe baletki (wiązane nad kostką), białe podkolanówki, satynowy kapelusik z pomponem oraz futrzany biały kołnierz. Za kierownicą motorówki, na której stoi gwiazda, siedzi pies Teddy. Fotografia przeszła do historii. Pochodzi z filmu „Teddy at the Throttle” z 1917 r. Gloria Swanson prezentuje się na jeszcze jednym zdjęciu, na którym towarzyszy jej inna amerykańska gwiazda kina niemego – Phyllis Haver. Uwagę przykuwają wysokie sportowe buty drugiej aktorki, a także fantazyjne nakrycia głowy obu pań. Zdjęcie, którego autorem jest również Mack Sennett, powstało w 1917 r. Ten sam autor w tym samym roku sfotografował jeszcze jedną gwiazdę kina w kostiumie kąpielowym – Marie Prevost. Aktorka, pozująca na drewnianym słupku, prezentuje czarny strój pływacki, który uzupełniają wiązane nad kostką buciki i pasiaste podkolanówki.

Stroje pływackie
Z myślą o morskich kąpielach szyto z czarnego dżerseju kostiumy z długimi nogawkami, przylegające do ciała. Takie stroje były o wiele wygodniejsze niż plażowe sukienki z tafty i satyny. Niestety, pod wpływem wody stawały się ciężkie (i długo schły) – w tamtych czasach nie znano jeszcze lekkich tkanin z tworzyw sztucznych. W takich kostiumach kąpielowych prezentuje się grupa pań, uwieczniona na siódmej fotografii w naszej galerii. Zdjęcie zrobione zostało w 1916 r. w amerykańskiej wytwórni filmowej Keystone Triangle Films. Grupę złożoną z osób zażywających kąpieli w podobnych strojach widzimy na kolejnej fotografii, wykonanej ok. 1915 r. na plaży Redcliffe Beach w Queensland w Australii. Wyszperaliśmy jeszcze jedno bardzo ciekawe zdjęcie, zrobione w Dziwnowie w 1919 r. Ta fotografia, przedstawiająca plażowiczów pozujących do wspólnego ujęcia, zamyka naszą galerię.


Źródło fotografii: Wikimedia Commons

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.