Ubrana w stylowy kostium, który definiuje modę lat 50-tych XX wieku. Zapatrzona (prawdopodobnie) w odjeżdżający pociąg. Trzymająca w jednej dłoni parasol, a w drugiej – niewielką torebkę. Kim była stylowa dama uwieczniona przez słynną amerykańską fotografkę Toni Frisell? To Lisa Fonssagrives – jedna z najsłynniejszych modelek powojennej Europy.

Ta fotografia przeszła do historii: nie tylko dzięki jej autorce, ale i modelce. Oczarowuje od pierwszego spojrzenia, a dama na niej uwieczniona – oświetlona w niezwykle elegancki sposób – przykuwa uwagę. Zainteresowanie wzbudza również to, czego na zdjęciu nie widać, czyli element, w którego stronę patrzy modelka. Być może jest to odjeżdżający pociąg? Albo znajdująca się na peronie osoba? Fotografia wykonana została na dworcu Paddington w Londynie. Po raz pierwszy zaprezentowano ją światu w 1951 r. – w amerykańskim żurnalu "Harper's Bazaar", konkurującym z magazynem „Vogue”. Kim była tajemnicza dama z dworca Paddington? Dlaczego moda inspirowała słynną fotografkę – autorkę tego zdjęcia? Czym charakteryzowała się elegancja lat 50-tych XX wieku?

Elegancja lat 50-tych
Zdjęcie stanowi świetną ilustrację mody lat 50-tych XX wieku. Dwuczęściowy kostium z cienkiej wełny, składający się z prostej spódnicy kończącej się tuż za kolanem oraz z dopasowanego żakietu (odcinanego w pasie, z wysokimi niewielkimi klapkami) to manifest powojennej elegancji. Przypomnijmy, że podobny kostium nosiła główna bohaterka filmu „Zawrót głowy” (znanego również po angielskim tytułem „Vertigo”)  z 1958 r. w reżyserii Alfreda Hitchcocka, grana przez Kim Novak. Pod żakiety ubierano najczęściej golfy lub półgolfy – taki zestaw widzimy również na analizowanym zdjęciu. Moda lat 50-tych narzucała styl akcesoriom: elegantki zakładały do kostiumów rękawiczki, nakrycia głowy (w tym przypadku mamy beret), a w chłodniejsze dni – długie płaszcze. Ważnym dodatkiem była torebka: w tamtych czasach modne były niewielkie torebki, zamykane na klips, na krótkich rączkach. Na zdjęciu nie widać obuwia: można jednak przypuszczać, że modelka nosi skromne czółenka na obcasie.

Lisa Fonssagrives
Była jedną z najsłynniejszych modelek powojennej Europy. Lisa Fonssagrives (1911-1992) pochodziła ze Szwecji. Była eteryczną blondynką o subtelnych rysach twarzy. Wyjechała najpierw do Berlina, a potem do Paryża, aby uczyć się tańca. W latach trzydziestych zadebiutowała jako fotomodelka – twierdziła, że przez przypadek. Jej zdjęcia zdobiły okładki między innymi takich magazynów jak: „Life”, „Vanity Fair”, „Harper's Bazaar” czy „Vogue”. Pracowała m.in. z następującymi fotografami: Richard Avedon, Edgar de Evia, Man Ray, George Platt Lynes, Erwin Blumenfeld. Osiągała sukcesy jako modelka nawet wtedy, kiedy miała już ponad pięćdziesiąt lat. Świetnie prezentowała się w kreacjach wieczorowych, eleganckich kostiumach i w kapeluszach. Ujęcie wykonane na dworcu Paddington to jedna z najsłynniejszych fotografii Lisy Fonssagrives.

Toni Frissell
Autorką słynnego zdjęcia jest znana amerykańska artystka Toni Frisell (1907-1988). Zasłynęła jako fotografka mody – szczególne zainteresowanie wzbudzały jej czarno-białe zdjęcia. Twierdziła, że moda to sztuka – nie unikała więc jej w swoich dziełach. Współpracowała ze znanymi projektantami i wykonywała zdjęcia modelkom ubranym w najlepsze kreacje. Słynne stały się również pełne dramatyzmu fotografie Toni Frisell z czasów drugiej wojny światowej. Portretowała znanych Amerykanów i Europejczyków, dzieci, a także kobiety. Zdjęcie wykonane na dworcu Paddington, na którym tak pięknie pokazała Lisę Fonssagrives, należy do jednych z najbardziej znanych dzieł artystki.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.