Tak wykwintny napój, jakim jest gorąca czekolada, wymaga odpowiedniej oprawy: stosownej zastawy, eleganckich filiżanek, pięknego obrusa. Aby w pełni delektować się jej smakiem, warto zadbać nie tylko o podanie, ale także o atmosferę: piciu czekolady nie powinien towarzyszyć pośpiech. A jak widzą tę kwestię malarze?

Gorąca czekolada to napój dla koneserów, którzy uwielbiają cieszyć się nim w odpowiedni sposób, pić powoli oraz niewielkimi łykami. Delektowaniu sprzyjają elementy dodatkowe, czyli m.in. stosowana zastawa, eleganckie filiżanki, piękny obrus. Gorąca czekolada jest bardzo malownicza oraz na tyle pobudza wyobraźnię, że nie dziwi zainteresowanie nią artystów. Rytuał jej serwowania oraz smakowania zawładnął fantazją kilku z nich: genialni malarze, którzy zdobyli ważną pozycję w historii sztuki, poświęcili swoje dzieła czekoladzie. Znaleźliśmy kilka pięknych obrazów, w których ten wykwintny napój odrywa ważną rolę. Zapraszamy do naszej galerii, a także do lektury kilku informacji o każdym z dzieł.

 

1. Jean-Étienne Liotard (1702-1789) „Dziewczyna z czekoladą”
Słynny obraz z 1744 r., namalowany przez szwajcarskiego malarza i miedziorytnika. „Dziewczyna z czekoladą” to najbardziej znane dzieło Jean-Étienne’a Liotarda. Stworzone zostało techniką pastelu. Młoda dama, sportretowana przez artystę, niesie tacę, na której znajduje się elegancka porcelanowa filiżanka z czekoladą oraz szklanka z wodą. „Dziewczyna z czekoladą” stała się popularna i znana na całym świecie m.in. dzięki firmom, które umieściły słynny obraz na puszkach z kakao – m.in.: Baker's, Holland, Van Houten oraz Rowntree’s. Takiego obrotu spraw pewnie nie spodziewał się skromny szwajcarski malarz: w czasach, kiedy tworzył, nie przypuszczano nawet, jak ważną rolę będzie w przyszłości odgrywać reklama. Jej twórcy wielokrotnie sięgali po dzieła malarzy – często wiele lat po ich śmierci. Dzięki „Dziewczynie z czekoladą” Jean-Étienne Liotard zaistniał w świecie kultury popularnej.



 

2. Louis Egidio Meléndez (1716-1780) „Martwa natura z serwisem do czekolady”
Obraz hiszpańskiego twórcy, który specjalizował się w malowaniu martwych natur. Dzieło przedstawiające naczynie do przyrządzania gorącej czekolady, elegancką filiżankę oraz pieczywo, powstało w 1770 r. Dzięki malarzowi dowiadujemy się, jak w XVIII wieku wyglądały miedziane dzbanki, w których przygotowywano ten smaczny napój. Louis Egidio Meléndez był synem Hiszpana i Włoszki. Jego ojciec również był malarzem. Meléndez mieszkał i pracował w Madrycie, Rzymie i Neapolu. Na zamówienie Karola III stworzył cykl 44 martwych natur, które ozdobiły ściany królewskiego pałacu w Aranjuez. Malarz zmarł w biedzie – mimo, że obecnie zaliczany jest do grona najwybitniejszych twórców martwych natur.



 

3. Jean-Étienne Liotard (1702-1789) „Kobieta nalewająca czekoladę”
Kolejny obraz Liotarda w naszym zestawieniu – tym razem olejny – namalowany ok. 1744 r. Jak widać ten szwajcarski artysta miał słabość do czekolady. Na obrazie widzimy damę, która w niezwykłym skupieniu serwuje gorący napój. Na niewielkim stoliku spoczywają wszelkie potrzebne do tego naczynia: nie tylko dzbanek i filiżanki, ale i zgrabny dzbanuszek (prawdopodobnie na mleko) oraz cukierniczka. Jean-Étienne Liotard był artystą wszechstronnym. Malował portrety na zamówienie – głównie zamożnych mieszczan, pejzaże, martwe natury. Tworzył też miniatury na emalii, miedzioryty, a także obrazy na szkle. Najchętniej używał techniki pastelu. Namalował jedynie kilka obrazów olejnych – jednym z nich jest prezentowana tu „Kobieta nalewająca czekoladę.



 

4. Autor nieznany (XVII wiek) „Kąpiąca się”
Kolejny obraz, którego zarówno autor, jak i rok powstania nie są znane, przedstawia damę zażywającą kąpieli. Kobieta w szykownej bieliźnie trzyma elegancką filiżankę z ciemnym napojem, którym jest – jak twierdzą znawcy i historycy sztuki – czekolada. To bardzo prawdopodobne, ponieważ w Europie kawy wówczas jeszcze powszechnie nie pijano, spożywano zaś czekoladę – w formie płynnej. Obraz znajduje się w zbiorach Fragonard Musée du Parfum w Paryżu. To niewielkie muzeum, które jest własnością prywatną, polecamy koneserom pięknych zapachów: obiekt powinien znaleźć się na liście osób, których interesuje historia perfumiarstwa. W salach ekspozycyjnych można przede wszystkim podziwiać piękne szklane i kryształowe flakony oraz naczynia, w których kiedyś produkowano perfumy. Zbiory uzupełniają obrazy, a jednym z nich jest właśnie „Kąpiąca się”.



 

5. Raimundo de Madrazo y Garreta (1841-1920) „Gorąca czekolada”
Ostatni obraz w naszym zestawieniu to dzieło hiszpańskiego malarza, który specjalizował się w portretach. Ponieważ uwielbiał żywe kolory, więc i tym razem posłużył się nimi: dama popijająca czekoladę ubrana jest w rzucającą się w oczy różowo-liliową kreację. Na krześle obok znajdują się płaszcz oraz kapelusz w tych samych barwach, a po prawej stronie – stoliczek z eleganckim srebrnym serwisem do czekolady. Raimundo de Madrazo y Garreta pochodził z rodziny o artystycznych tradycjach: malarzami byli jego ojciec, brat, dwaj wujowie oraz kuzyn. Studiował w Madrycie, jednak prawdziwe uznanie znalazł w Paryżu. W stolicy Francji należał do najbardziej rozchwytywanych portrecistów: tworzył obrazy na zamówienie arystokracji, burżuazji i bogatego mieszczaństwa. Jego dzieła są pogodne, kolorowe i optymistyczne w wyrazie – podobnie, jak prezentowana w naszym zestawieniu „Gorąca czekolada”.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.