Herbata – jeden z naszych ulubionych ciepłych napojów – sporządzana jest oraz podawana na wiele sposobów. Czarna, czerwona, biała i zielona, ale także ziołowa czy owocowa – może być serwowana solo lub z dodatkami, dodającymi jej słodyczy lub specyficznego aromatu. Prezentujemy kilka metod przyrządzenia rozgrzewającej herbaty.

W Polsce najchętniej pijamy herbatę czarną z cukrem i cytryną. W ostatnich latach popularne stały się u nas odmiany zielone, białe i czerwone – również z dodatkami (np. z aromatem różnych owoców). Sięgamy także po mieszanki ziołowe, choć te w wielu przypadkach nadal traktowane są jako zdrowotne. Tylko niektórzy piją w Polsce herbatę na styl angielski, czyli z mlekiem, albo na sposób hinduski – z dodatkiem aromatycznych przypraw (m.in. z cynamonem, anyżem, goździkami). Trudno uwierzyć, ale jeszcze w XIX wieku najpopularniejszym gorącym napojem pijanym przez Polaków były napary z kwiatu lipy i z dziewanny. Obecnie mamy wiele możliwości. Dobra herbata, zaparzona z odpowiednimi dodatkami, posiada nie tylko doskonały smak, ale i właściwości lecznicze oraz rozgrzewające. Tę ostatnią cechę szczególnie cenimy jesienią i zimą.

Z miodem i cytryną
Najpopularniejszym dodatkiem do herbaty jest cytryna – bogata m.in. w witaminę C oraz B1. Nie bez znaczenia jest fakt, że pięknie pachnie oraz wzbogaca napój o rześki aromat. Jednak dla wielu osób czarna herbata z cytryną jest po prostu zbyt kwaśna, więc dodają do niej cukier. Zdrowiej jest jednak słodzić miodem, który jest nie tylko smaczniejszy, ale posiada również wiele substancji czynnych o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Pamiętajmy jednak, aby nie wlewać miodu do wrzącej herbaty – straci on wówczas wiele ze swoich zdrowotnych właściwości. Poczekajmy, aż napar lekko wystygnie i dopiero wtedy posłodźmy go tym składnikiem. Miód możemy również dodawać do herbaty czerwonej i zielonej oraz do mieszanek ziołowych.

Imbir do herbaty
Przygotowując jesienno-zimową herbatę, sięgnijmy po artykuły o właściwościach rozgrzewających – np. po imbir. Jego lekko piekący aromat doda napojowi charakteru i świetnie skomponuje się m.in. z miodem, którego użyjemy do słodzenia. Imbir ma właściwości lecznicze i rozgrzewające, poprawia trawienie oraz działa antybakteryjnie. Do przygotowania jednego kubka napoju wystarczy ok. dwa-trzy centymetry świeżego kłącza rośliny. Imbir możemy pokroić w plastry lub zetrzeć na grubej tarce, a następnie – wraz z listami czarnej herbaty – zalać wrzątkiem. Zostawmy napar kilka minut pod przykryciem – nabierze dzięki temu aromatu. Osobom pragnącym dodatkowo wzmocnić smak takiej herbaty proponujemy dodanie do niej szczypty cynamonu.

Z malinami – nie tylko latem
Owoce posiadają nie tylko wspaniały smak oraz zapach, ale i niezwykłe właściwości – również lecznicze. Do herbatek rozgrzewających proponujemy szczególnie maliny, ponieważ zawierają naturalne salicylany i działają przeciwzapalnie oraz napotnie. Koneserom tych owoców, którzy tęsknią za nimi jesienią, zimą i wiosną, polecamy je w formie mrożonej: zachowują swój aromat oraz właściwości. Takie maliny kupimy w wielu sklepach – w sezonie owocowym możemy jednak przygotować je sami: aby zachowały swój kształt ułóżmy je delikatnie w pudełku z tworzywa i zamroźmy. Do przygotowania rozgrzewającej herbaty potrzebujemy kilku malin: świeżych lub rozmrożonych, które dodaje się do gotowego naparu. Nie wrzucajmy jednak owoców do wrzącego płynu – poczekajmy, aż ostygnie. Wiele osób dodaje do czarnej herbaty syropy malinowe: pamiętajmy jednak, że mogą one (szczególnie te kupowane w sklepach) zawierać dużo cukru.

Z suszonymi owocami
Świetnymi dodatkami do różnych herbat – szczególnie czarnych – są suszone owoce. Polecamy m.in. głóg, dziką różę i żurawinę. Już od dawna robi się z nich owocowe napary. Proponujemy podejście niekonwencjonalne, polegające na dodaniu suszonych owoców do ulubionej herbaty i przyrządzenie tym samym własnej kompozycji smakowej. Głóg, dzika róża i żurawina działają rozgrzewająco, a poza tym mają sporo witaminy C.  Przed dodaniem suszonych owoców do herbaty należy wymoczyć je w przegotowanej ciepłej wodzie – staną się dzięki temu miękkie.

Herbaty z ziołami i przyprawami
Szukając napoju, który nas rozgrzeje, warto również sięgnąć po mieszanki ziołowe. Możemy zaopatrzyć się w nie w sklepie, udoskonalić te gotowe albo przyrządzić według własnego pomysłu. Rozgrzewające działanie ma lawenda (działa antyseptycznie oraz napotnie) – wystarczy dodać kilka suszonych kwiatów do herbaty czarnej lub zielonej, zalać wrzątkiem i zostawić kilka minut pod przykryciem. Podobne właściwości posiadają tymianek oraz majeranek. Herbaty ziołowe świetnie komponują się z miodem i cytryną. Amatorom oryginalnych smaków sugerujemy dodawanie do napojów – zamiast cytryny – soku z kwaśnej pomarańczy lub grejpfruta. Tym, którzy uwielbiają nietypowe aromaty, proponujemy eksperymenty z przyprawami. Charakter herbacianego naparu podkreślą wyraziste dodatki – nie tylko wspomniany już cynamon, ale i goździki, kardamon, anyż, wanilia. Niektóre przyprawy możemy dodawać w całości, inne – w formie sproszkowanej lub rozgniecionej.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.