Kiedy temperatura powietrza niebezpiecznie się podnosi, stajemy przed różnymi dylematami: jednym z nich jest wybór ubioru do pracy. Najchętniej sięgnęlibyśmy po coś lekkiego i przewiewnego – zazdrościmy urlopowiczom, którzy w kwestii garderoby mogą pozwolić sobie na dowolność. Jakiej odzieży lepiej unikać latem w biurze?

To nieprawda, że zasady etykiety ubioru przestały już obowiązywać: choć niektórzy twierdzą, że w dobie szybkiego tempa życia i zmieniających się obyczajów nie warto dbać o przestarzałe ich zdaniem prawa. Jako wyznawcy tradycji uważamy, że na pewne reguły nadal należy zwracać uwagę: dotyczy to szczególnie odzieży osób, które budują wizerunek firm i instytucji. Pamiętajmy, że strój jest jednym z elementów potwierdzających szacunek do drugiej strony: może nią być klient, kontrahent, przełożony, podwładny albo kolega z pracy.

Dress code i najcieplejsza pora roku
Osoby reprezentujące zawody tzw. zaufania publicznego obowiązują najbardziej ścisłe reguły dotyczące ubioru: im bardziej konserwatywny styl, tym większe zaufanie ze strony klientów i kontrahentów. Dotyczy to nie tylko urzędników, polityków, adwokatów, sędziów i notariuszy, ale także pracowników bankowości, ubezpieczeń, edukacji. W pewnych branżach i dziedzinach (np. w reklamie, mediach, w działach informatycznych) obowiązują mniej rygorystyczne zasady – bywa, że w niektórych firmach panuje pełna swoboda. Jeżeli mamy problem z doborem odzieży, popatrzmy na sposób, w jaki ubierają się nasi szefowie i weźmy z nich przykład.

Zasady wyboru odzieży do pracy w lecie
Etykieta ubioru służbowego obowiązuje także latem – nawet podczas upałów. Jakie elementy garderoby są w biurze absolutnym tabu? Jak oszczędne mogą być kreacje, w których prezentujemy się w pracy? Warto oddzielić sytuacje urlopowo-plenerowe od życia zawodowego: nie chcemy przecież narazić się na złośliwe komentarze, że zamiast do biura wybieramy się na plażę. W celu uniknięcia wpadek przygotowaliśmy zestawienie reguł, które warto wziąć pod uwagę podczas kompletowania garderoby do pracy wtedy, kiedy rośnie temperatura powietrza.

• Warto zadać sobie pytanie, jaki wizerunek zawodowy mamy zamiar kształtować. Jeżeli chcemy być traktowani przez otoczenie jako osoby godne zaufania, kompetentne i poważnie podchodzące do swojej pracy, stosujmy się ściśle do reguł etykiety ubioru służbowego – nawet podczas upałów.

Im wyższa pozycja zawodowa, tym bardziej konserwatywny ubiór – zarówno w fasonie, jak i kolorystyce. Ta zasada obowiązuje o każdej porze roku – również latem. Przełożonym przypominamy, że to właśnie oni dają przykład swoim podwładnym.

Nietaktem jest pokazywanie – nawet podczas upałów – nagiej skóry. Do biura nie zakładamy więc bluzek odsłaniających brzuch, spodni eksponujących pępek, koszulek na ramiączkach oraz odzieży z prześwitujących tkanin (spod których widać bieliznę).

• Podczas upałów nie należy zakładać do pracy szortów i krótkich spodenek. Panów obowiązują długie spodnie, a panie – spódnice o tzw. bezpiecznej długości, czyli w okolicach kolan (krótka spódnica podczas siedzenia robi się jeszcze krótsza i wygląda nieelegancko).

• Wytworny mężczyzna zakłada do spodni wysokie skarpetki – takie, które podczas siedzenia zasłaniają nagą skórę łydek. Wyjątkowo nieelegancko prezentują się skarpetki krótkie, rolujące się w okolicach kostki, znad których widać nogi. To, czy długość tego elementu męskiej garderoby jest odpowiednia, sprawdzamy na siedząco.

Szykowna kobieta do eleganckiej kreacji zakłada rajstopy (lub pończochy). Wyjątkowe okazje oraz kreacje wymagają tego elementu garderoby. Szykowna garsonka i formalna suknia oraz gołe nogi to złe zestawienie. Rajstopy i pończochy stanowią idealne uzupełnienie eleganckiej kreacji.

• Najelegantsze są zabudowane buty. Latem nie zakładamy więc do biura sandałów, klapek i tzw. japonek. Panowie powinni unikać mokasynów, które mają sportowy charakter. Paniom przypominamy, że elegantsze od butów o odkrytych palcach i zasłoniętej pięcie są czółenka o zakrytych palcach i odkrytej pięcie.

• Panowie nie powinni zakładać do garniturów koszul z krótkimi rękawami – takie zestawienie jest niestety nieeleganckie. Marynarkę zdejmuje się wtedy, kiedy zrobi to osoba najważniejsza w danym gronie (np. przełożony), dając tym samym przyzwolenie na takie zachowanie. W sytuacjach mniej formalnych można podwinąć rękawy koszuli – tak, jak robią to np. politycy podczas plenerowych spotkań.

• Panie mogą występować w bluzkach z krótkimi rękawami, jednak ramiona powinny być zawsze przysłonięte. Jeżeli jednak decydują się na odsłonięte ramiona, to warto pomyśleć o żakiecie (np. o rękawach długości ¾), którym je przysłonią. Do pracy nie zakładamy więc koszulek i sukienek na ramiączkach.

• Warto również zwrócić uwagę na tkaniny, z których uszyta jest odzież. Latem w biurze sprawdzi się bawełna i wiskoza. Czysty len – choć przewiewny – bardzo się gniecie i po kilku godzinach siedzenia za biurkiem źle wygląda. Poliester i inne tkaniny syntetyczne powodują, że szybko się pocimy – nawet przy zachowaniu odpowiedniej higieny (takie zjawisko wprowadza w zakłopotanie i może być nieprzyjemne dla klientów oraz współpracowników).

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.