W kontaktach prywatnych i zawodowych staramy się zachować punktualność. Czy jednak w pewnych sytuacjach spóźnienia są możliwe? Czy sms-em wypada uprzedzić o tym, że na umówionym spotkaniu nie pojawimy się punktualnie? Z jakim wyprzedzeniem należy przesłać gościom zaproszenie na ważną uroczystość?

Problemy związane z czasem to nie tylko kwestia punktualności. Postanowiliśmy więc zebrać wszelkie ważne z punktu widzenia etykiety problemy i zaprezentować je w poniższym zestawieniu.

Obowiązująca punktualność
Pamiętajmy, że punktualność to przejaw dobrego wychowania. Dozwolone spóźnienia liczą od pięciu do dziesięciu minut – mogą sobie na nie pozwolić kobiety jedynie w życiu prywatnym. W kontaktach służbowych obowiązuje nas punktualność. Jeżeli przypuszczamy, że nie zdołamy pojawić się w umówionym miejscu o czasie, zadzwońmy do osoby, która na nas czeka. Nie wysyłajmy jej jednak sms-a, ponieważ ten sposób kontaktu nie jest zbyt elegancki – można pozwolić sobie na niego jedynie wtedy, kiedy z drugą stroną łączy nas pewna zażyłość. Jeżeli nie możemy punktualnie pojawić się na konferencji, nie przeszkadzajmy prelegentowi – na moment wejścia do sali wybierzmy przerwę pomiędzy jednym a drugim wykładem.

Spóźnienia kontrolowane
Spóźnienia dozwolone są jedynie na bankietach, w których uczestniczy wielu gości. Na zaproszeniach na ważne uroczystości niekiedy stosuje się łacińskie określenia oznaczające porę przybycia gości. Podawanie godziny wraz ze skrótem „c.t.” („cum tempore”) oznacza, że od zaproszonych wymaga się zajęcia miejsc najpóźniej 15 minut po wymienionym czasie. Dodanie „s.t.” („sine tempore”) sygnalizuje, że gości obowiązuje punktualność. 

Uroczystości służbowe
To oczywiste, że organizując uroczystość służbową powinniśmy zacząć przygotowania odpowiednio wcześniej – dotyczy to także zaproszeń. Organizując spotkanie dla np. stu osób, wśród których znajdą się ważne osobistości, należy rozesłać zaproszenia przynajmniej cztery tygodnie przed jego terminem. Ta sama zasada obowiązuje w życiu prywatnym – wtedy, kiedy np. informujemy gości o ślubie. Pamiętajmy, że im ważniejsza uroczystość, tym wcześniej należy przekazać gościom zaproszenia.

Plan czasowy
Warto także zaplanować, ile trwać będzie uroczystość – można przecież przewidzieć, ile czasu zajmie spotkanie o określonym charakterze. Na uroczystość w firmie – np. kameralne spotkanie rocznicowe, imieninowe albo świąteczne wystarczy godzina. Trochę więcej czasu przeznaczmy na  prelekcję, wernisaż, rozdanie nagród, lunch służbowy. Dwie godziny zarezerwujmy na koktajl, bankiet na stojąco lub oficjalną uroczystość firmową, trzy do czterech na wyjątkowo elegancką kolację lub przyjęcie, a pięć – na bal lub inną uroczystość z posiłkiem i tańcami.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.