Na słońcu, piasku i nad wodą niektórzy szukają relaksu, a inni – dobrej zabawy. Pewne zachowania nie są w dobry tonie, inne – burzą spokój wypoczywającym. Obserwując plażowiczów doszliśmy do pewnych wniosków i stworzyliśmy przewodnich dobrych obyczajów, obejmujący dziesięć najważniejszych zasad savoir vivre’u w wakacyjnych warunkach.

Savoir vivre na plaży, czyli o tym, czego nie wypada, a co wskazane. Przewodnik dobrych obyczajów na słońcu i piasku oraz nad wodą w dziesięciu punktach.

1. Nie biegaj ani nie chodź energicznie w pobliżu koców i ręczników, na których leżą inni plażowicze. W ten sposób możesz obsypać ich piaskiem spod stóp. Wyobraź sobie, jak będą się czuć, kiedy drobne ziarenka znajdą się na ich skórze świeżo posmarowanej olejkiem do opalania albo we włosach. Chodząc (lub biegając) po plaży, zwracaj więc uwagę na innych.

2. Otrzepując z piasku twój koc lub ręcznik, uważaj na sąsiadów. Staraj się robić to tak, aby nikogo nie zasypać. Na plaży nad wietrznym morzem nietrudno o to – nawet, jeżeli inne osoby leżą trochę dalej. Uprzejmość nakazuje, aby zachowywać się tak, żeby nikomu nie szkodzić: miej to na względzie.

3. Nie słuchaj głośno muzyki. Tobie może odpowiadać taki styl spędzania czasu na plaży, a innym (którzy pragną spokoju) – po prostu przeszkadzać. Zrozum, że niektórzy szukają na wolnym powietrzu kontaktu z naturą i chcą np. wsłuchiwać się jedynie w szum fal. Uszanuj więc upodobania tych, których głośna muzyka męczy albo rozprasza.

4. Nie rozmawiaj głośno przez telefon komórkowy. Zakłócasz w ten sposób spokój tym, którzy na plaży szukają ciszy i relaksu. Pamiętaj, że nie wszyscy mają ochotę na to, aby słuchać rozmów (prywatnych i służbowych), które prowadzisz. Poza tym głośne rozmawianie przez telefon w miejscach publicznych nie jest eleganckie.

5. Nie krzycz, nie nawołuj i nie wzywaj na cały głos osób z rodziny czy przyjaciół. Nie koncentruj uwagi plażowiczów na sobie. To zachowanie wyjątkowo nieeleganckie, które burzy innym spokój. Zamiast tego podejdź to osoby, której chcesz coś przekazać i porozmawiaj z nią.

6. Pływając tam, gdzie w pobliżu znajdują się obce osoby, pamiętaj również o ich komforcie. Nie wskazuj z impetem do wody, nie wykonuj energicznych ruchów kończyn, chlapiąc przy tym na wszystkie strony. Ty możesz się świetnie bawić, a inni – zdecydowanie nie. Uszanuj to, że każdy z nas ma prawo spędzać czas w wodzie na swój sposób – np. mniej żywiołowy.

7. Zrezygnuj z udziału w grach zespołowych z piłką – jeżeli w pobliżu plażują inne osoby, którym owa piłka może spaść na głowę. Nietrudno o to podczas wietrznej pogody. Piłka, która fruwa nad głową, nie tylko denerwuje, ale i uniemożliwia spokojny wypoczynek. Graj tam, gdzie wyznaczono specjalne miejsca – m.in. na plażowych boiskach (np. do siatkówki).  

8. Nie epatuj golizną tam, gdzie nie jest to wskazane. Na naturyzm jest miejsce na plażach dla nudystów, a nie na tych tradycyjnych i publicznych, na które przychodzą rodziny z dziećmi. Opalając się topless możesz się świetnie czuć – pamiętaj jednak, że takie zachowanie może przeszkadzać innym. Nie epatuj golizną również w knajpkach i barach przy plaży: posiłku nie należy spożywać w kostiumie kąpielowym (panie), z nagim torsem (panowie), a także boso.

9. Pamiętaj o estetyce: odpowiednim strojem plażowym są kostiumy i kąpielówki, a nie bielizna. Przy obecnej podaży każdy znajdzie dla siebie coś, co jest odpowiednie, a także przykryje niedoskonałości sylwetki. Bielizna zawsze pozostanie bielizną – nawet ta najładniejsza nie imituje stroju plażowego.

10. Myśl również o estetyce, kiedy chronisz ciało przed słońcem. Choć od plażowiczów nie wymaga się elegancji, jednak zdecydowanie lepiej wygląda się w T-shircie (ubranym tak, jak należy) niż w spranym podkoszulku albo ręczniku zarzuconym byle jak na ramiona. Od niedbale zawiązanej na głowie koszulki porządniej prezentuje się tradycyjne nakrycie głowy (słomkowy kapelusz, lekka czapka z tkaniny).

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.