Niektórzy właściciele telefonów komórkowych zapominają o dobrych obyczajach, korzystając z nich wszędzie oraz w każdej okoliczności. Gdzie oraz kiedy trzeba wyłączyć komórkę? W jakich sytuacjach nie należy jej odbierać? Dlaczego na miano niekulturalnych zasługują osoby, które w miejscach publicznych głośno rozmawiają przez telefon?

Komunikowanie się za pomocą komórek stało się tak powszechne, że stopniowo wypiera – jak się wydaje – tradycyjne telefonowanie. Wygoda oraz dostępność to walory, jakich nie sposób nie docenić. Niektórzy właściciele telefonów komórkowych zapominają jednak o dobrych obyczajach, korzystając z nich wszędzie oraz w każdej okoliczności. Takie zachowania nie tylko irytują innych, ale i wpływają na obniżenie poziomu kultury w miejscach publicznych.

Mimo, że używanie komórek to nowoczesna forma komunikowania się, jednak nie wszystkie zachowania są w jej przypadku dozwolone: pewne zasady, nawet te uznawane obecnie za staromodne bądź nienowoczesne nadal obowiązują. Gdzie oraz kiedy trzeba wyłączyć komórkę? W jakich sytuacjach nie należy jej odbierać? Dlaczego na miano niekulturalnych zasługują osoby, które w miejscach publicznych głośno rozmawiają przez telefon? Poznajmy parę ważnych zasad.

Podczas spotkań towarzyskich
Złym obyczajem jest korzystanie z komórki w trakcie różnych okazji towarzyskich – takich jak np.: uroczyste kolacje, urodziny, imieniny, przyjęcia wydawane na czyjąś cześć, jubileusze itp. Na umówionych spotkaniach, na których zbiera się grupa osób, nie powinniśmy odbierać telefonu. Pamiętajmy, że celem takich spotkań jest konwersacja i integracja. Jeżeli więc będziemy odchodzić na bok, aby porozmawiać przez komórkę, zrobimy przykrość innym – a szczególnie gospodarzowi, jubilatowi czy solenizantowi. Zachowujmy się więc uprzejmie i zostawiajmy w takich sytuacjach za drzwiami nasze „telefoniczne” sprawy.

W restauracji i kawiarni
Podczas posiłków w restauracji oraz spotkań w kawiarni należy również powstrzymać się od odbierania telefonu. Umawiając się np. ze znajomymi na wspólny posiłek czy na kawę poświęćmy czas na sympatyczną rozmowę, której nie przerywa dzwoniąca komórka. Wyjątkiem są pilne i bardzo istotne sprawy oraz sytuacje, kiedy uprzedzimy współbiesiadników, że czekamy na ważny telefon. Odbierając komórkę należy przeprosić innych, odejść na chwilę na bok i dokończyć rozmowę – szczególnie, kiedy przy stoliku spożywa posiłek oraz rozmawia kilka osób. W takiej sytuacji należy się streszczać i jak najszybciej zakończyć konwersację – nie wypada pozostawiać innych przy stoliku (szczególnie, kiedy kelner właśnie serwuje potrawy).

Na spektaklach, koncertach oraz w kinie
Wydaje się, że wyłączanie komórki w teatrze oraz w filharmonii to sprawa tak oczywista, że nie warto o niej wspominać. Niestety, rzeczywistość bywa inna. Wielu z nas mogą dziwić komunikaty z prośbą o wyłączanie telefonów, jakie słyszymy tuż przed spektaklami i koncertami: skoro są one jednak wygłaszane, to znaczy, że istnieją osoby, które nawet w tych miejscach używają komórek. Takie zachowanie nie mieści się w jakichkolwiek normach dobrych obyczajów oraz nie może być niczym usprawiedliwione. Może się oczywiście zdarzyć, że ktoś zapomni o wyciszeniu telefonu – komunikat, jaki usłyszy np. w teatrze może mu o tym przypomnieć. Zdarza się, że niektórzy bez jakiegokolwiek zażenowania używają komórek w kinie: to również zachowanie, które zaliczamy do kategorii wyjątkowo nieuprzejmych.

Podczas spotkań służbowych
Przed umówionym spotkaniem służbowym należy również wyłączyć lub wyciszyć telefon. Tak jest najuprzejmiej: nie wypada odbierać komórki podczas rozmowy, kiedy poświęcamy komuś czas i uwagę. W wyjątkowo pilnych sprawach – gdy np. czekamy na bardzo ważną wiadomość – warto zapytać rozmówcę już na początku spotkania, czy możemy odebrać telefon, np.: „Tak się złożyło, że czekam dziś na ważną informację. Czy nie będzie pani/panu przeszkadzało, jeżeli wyjątkowo odbiorę komórkę, kiedy zadzwoni?”.

Tam, gdzie pracują inni
O wyłączeniu bądź wyciszeniu komórki należy również pomyśleć tam, gdzie możemy komuś przeszkadzać w pracy czy w skupieniu uwagi. Nie używajmy telefonu podczas wykładów, szkoleń i kursów – nawet ciche mówienie do słuchawki rozprasza nie tylko prowadzącego, ale i pozostałych uczestników zajęć. Powstrzymajmy się również od odbierania komórki podczas konferencji: nawet, jeżeli wychodzimy, aby porozmawiać na korytarzu, to mimo wszystko przeszkadzamy innym. Nieodpowiednimi miejscami na to, aby konwersować przez telefon są również biblioteki i muzea: pamiętajmy, że ludzie szukają w nich skupienia. Nieuprzejmym zachowaniem jest również odbieranie komórki w biurach, urzędach, przychodniach lekarskich itp., w których załatwiamy nasze sprawy: osobom tam pracującym nie należy przeszkadzać.

W miejscach publicznych
Telefonów powszechnie używamy w środkach komunikacji – autobusach, tramwajach, pociągach. Nie mamy obowiązku wyłączać komórki, jednak pamiętajmy o kilku zasadach. Po pierwsze: nie rozmawiajmy zbyt głośno (ponieważ przeszkadzamy innym). Po drugie: bądźmy dyskretni. Nie opowiadajmy na cały głos o sprawach prywatnych czy zawodowych, nie podajmy szczegółów, nie wymieniajmy nazwisk innych osób itp. Ten rodzaj niedyskrecji wystawia nam złe świadectwo. Kiedy podróżujemy pociągiem, a w naszym przedziale siedzą inni (którzy np. czytają, drzemią bądź po prostu oglądają widoki za oknem), wyjdźmy na korytarz prowadząc rozmowę przez komórkę. W innym przypadku możemy zostać uznani za osoby niekulturalne, które przeszkadzają oraz narażają innych na słuchanie o cudzych sprawach.

Podsumujmy
1. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby wyłączać bądź wyciszać komórkę wtedy, kiedy poświęcamy czas innym osobom: zachowując się w ten sposób pokazujemy, że darzymy ich szacunkiem oraz że w danej sytuacji są oni dla nas najważniejsi.
2. Nie korzystajmy z komórki, kiedy przypuszczamy, że możemy przeszkadzać innym w pracy lub rozpraszać ich: wyłączajmy ją nie tylko podczas spektakli, koncertów czy wykładów, ale także w trakcie wizyt w przychodni, w bibliotece, muzeum.
3. Korzystając z telefonów komórkowych w miejscach publicznych nie przeszkadzajmy innym oraz nie narażajmy obcych na słuchanie o naszych sprawach i problemach: zachowujmy dyskrecję, nie rozmawiajmy głośno, nie podajmy szczegółów, nie wymieniajmy nazwisk itp.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.