Perspektywa zakupu prezentów wprawia wiele osób w stan zdenerwowania: wiadomo przecież, że nietrafiony podarunek potrafi wprowadzić w zakłopotanie obie strony – zarówno obdarowanego, jak i obdarowującego. Jakich prezentów nie należy wręczać, a jakie znajdą uznanie obdarowanych? Nasz przewodnik prezentowy, który przyda się przed świętami, jubileuszami i innymi okazjami.
Niektóre podarunki sprawiają wiele radości – inne wprawiają w zakłopotanie. Pewnych elementów nie wypada po prostu wręczać. Niektóre prezenty cieszą się powodzeniem wśród obdarowujących, choć nie przepadają za nimi obdarowywani. Co położyć pod choinkę, aby sprawić komuś radość? Jaki podarunek kupić na urodziny lub imieniny? Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z wręczaniem upominków różnych typów i kategorii? Czym charakteryzuje się dobry prezent? W naszym przewodniku znajdziesz praktyczne wskazówki na ten temat.
Kosmetyki
Dezodoranty, szampony do włosów czy kremy nie należą do kategorii najbardziej eleganckich prezentów. Jeżeli je wręczamy, to tylko osobom bliskim i wtedy, kiedy taki upominek jest spełnieniem pragnienia obdarowanego (i jest to np. jakiś specjalny lub wyjątkowy kosmetyk). Tego typu prezenty należą do kategorii osobistych: kosmetyków nie powinniśmy więc wręczać osobom obcym, znajomym oraz członkom dalszej rodziny.
Perfumy
Choć wody toaletowe i perfumy należą do kategorii eleganckich upominków, mogą być również przyczyną kłopotów. Jeżeli nie chcemy, aby taki prezent stał się przechodni (co często się zdarza), poznajmy upodobania obdarowanej lub obdarowanego: nie wszyscy przepadają za zapachami słodkimi czy kwiatowymi, innych wręcz irytują wonie ciężkie i orientalne. Gust w tej kwestii to sprawa indywidualna, która nie podlega dyskusji.
Krawaty i apaszki
Wręczanie tego typu prezentów również wiąże się z ryzykiem. Apaszki wręczajmy jedynie tym paniom, które noszą takie ozdoby – wcześniej poznajmy jednak ich gust w kwestii barw, wzorów i tkanin. Podobnie rzecz ma się z krawatami: pamiętajmy, że nie wszyscy panowie je noszą, a poza tym obdarowani mogą mieć specyficzne upodobania np. kolorystyczne.
Skarpetki i rajstopy
Takie prezenty nie należą ani do wyjątkowo eleganckich, ani lubianych. Zarówno skarpetki, jak i rajstopy, które wręczamy innym, mogą sugerować, że na wybór ciekawszego czy oryginalniejszego upominku nie mieliśmy czasu albo ochoty. Panowie twierdzą, że wyjątkowo nie lubią otrzymywać skarpetek. Prezenty tej kategorii mogą wręczać jedynie mamy swoim dzieciom albo siostry braciom (lub odwrotnie) – takich upominków nie powinni przekazywać teściowe swoim synowym lub zięciom.
Książki i płyty
Upominki tej kategorii są i lubiane, i uniwersalne. Aby jednak nie stały się tzw. prezentami przechodnimi, postarajmy się przed zakupem książki lub płyty poznać upodobania obdarowanego – w kwestii gatunków, typów i stylów. Smakoszowi podarujmy pięknie wydaną książkę kucharską, miłośnikowi malarstwa – elegancki album, a koneserowi kina – płytę DVD, która uzupełni jego kolekcję filmów. Najpierw zróbmy jednak delikatne rozeznanie i sprawdźmy, czy obdarowany nie dysponuje już takim samym egzemplarzem.
Artykuły gospodarstwa domowego
Ta kategoria prezentów nie jest szczególnie lubiana przez panie – m.in. dlatego, że miksery, czajniki czy patelnie służą potem nie im, ale całej rodzinie. Niektórym wydają się antyfeministyczne, ponieważ wskazują tradycyjną rolę, przynależną kobietom. Jeżeli jednak młoda pani domu, kompletująca wyposażenie kuchni, zażyczy sobie miksera, zestawu garnków czy ekspresu do kawy, podarujmy jej taki prezent: wyczekiwany podarunek bez wątpienia sprawi jej wiele radości.
Czym charakteryzuje się dobry prezent?
Dobry prezent, który sprawia radość obdarowanemu, ma określone cechy. Powinien on:
1. być indywidualnie wybrany i służyć jedynie danej osobie,
2. odzwierciedlać upodobania lub zainteresowania obdarowanego,
3. spełnić jego marzenia lub pragnienia,
4. stanowić niespodziankę,
5. być starannie i pięknie opakowany.
Przewodnik prezentowy
- Szczegóły
- Kategoria: Porady bywalca