Potrawy mączne jada się zazwyczaj jedynie widelcem. Okazuje się, że takie przyzwyczajenie ma źródło w czasach, kiedy noże łatwo śniedziały i właśnie dlatego starano się używać ich jak najrzadziej. Jak jeść potrawy z makaronu oraz kluski, knedle, pyzy i pierogi? Czy wypada spożywać je z pomocą noża i widelca?

Potrawy mączne jada się zazwyczaj jedynie widelcem – to nie tylko obyczaj, ale także wielowiekowa tradycja. Wskazówki na ten temat znajdziemy w wielu starych książkach o kuchni oraz biesiadowaniu. W dawnych czasach noże łatwo śniedziały, więc rozsądne gospodynie starały się używać ich jak najrzadziej. Jak zgodnie z zasadami etykiety przy stole jeść potrawy z makaronu oraz kluski, knedle, pyzy i pierogi? Czy współcześnie wypada spożywać je z pomocą noża i widelca?

Kluski, pyzy i pierogi
Niektóre zasady etykiety przy stole zmieniają się wraz z upływem czasu. Współcześnie, przy spożywaniu klusek, knedli, pyz i pierogów, dozwolone jest pomaganie sobie nożem – nie stanowi to nietaktu. Nieduże kluski (na tzw. jeden kęs) oraz miękkie pierogi (które łatwo podzielić) możemy jeść jedynie widelcem. Przy spożywaniu twardszych knedli oraz większych pyz (które ślizgają się po talerzu i mogą się z niego zsunąć) wskazane jest używanie zarówno widelca, jak i noża.

Makaron
W przypadku drobnych form makaronowych (świderków, kokardek, rurek itp.), które zazwyczaj spożywa się jedynie z pomocą widelca, możemy posłużyć się również nożem – szczególnie wtedy, kiedy potrawa składa się z sosu i dodatków (np. dużych kawałów warzyw, które trzeba podzielić). W takich sytuacjach należy kierować się zdrowym rozsądkiem: jeżeli będzie nam łatwiej jeść, to użyjmy obu sztućców. Jeśli sos do makaronu ma jednolitą strukturę, możemy skorzystać jedynie z widelca.

Spaghetti
Jedząc spaghetti, używamy widelca (tak, jak czynią to Włosi) albo widelca i łyżki. Spożywanie najsłynniejszej włoskiej potrawy jednym sztućcem wymaga jednak pewnej wprawy, zaś dwoma – polecane jest początkującym. Nie jest prawdą, że jedzenie spaghetti widelcem i łyżką to nietakt. Jak należy to czynić? Otóż o ostrza widelca zaczepiamy pożądaną ilość makaronowych nitek, opieramy całość na łyżce i obracając, zawijamy makaron. Kiedy dojdziemy do wprawy, możemy próbować jeść spaghetti na drugi sposób, czyli skręcając pasma widelcem bezpośrednio na talerzu. Podobną metodą spożywa się również inne typy makaronowych nici i pasm, jak np.: bucatini, pappardelle i tagliatelle.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.