Stolica Francji słynie z kawiarnianego życia. W tym pięknym mieście o niezwykłej historii i cudownej architekturze niemal na każdym rogu ulicy znajdziemy miejsce, w którym można odpocząć, napić się kawy, coś zjeść, podumać. Przedstawiamy kawiarnie Paryża – te najsłynniejsze, najstarsze, wyjątkowo wytworne, a także nowoczesne i bezpretensjonalne.

Kawiarniane życie nad Sekwaną owiane jest legendą. Wpływ na to ma bez wątpienia fakt, że najstarsze lokale Paryża, które założono jeszcze w XVII i XVIII wieku, funkcjonują w tych samych miejscach do dziś. Kawiarnie pełniły (i pełnią) dodatkową rolę, która można nazwać społeczną. Spotykali się w nich intelektualiści i artyści. Wiele lokali nie zmieniło się od lat, co dodatkowo tworzy ich urok i niezwykłą atmosferę. W Polsce kojarzą się z miejscami, w których można napić się kawy i herbaty, a także zjeść deser: we Francji dostaniemy w nich również przyzwoity posiłek – nie tylko śniadanie, ale także lunch czy brunch. Wnętrza większości kawiarni – z wyjątkiem tych wytwornych – są ciasne: stoliki usytuowane są tak, że goście siedzą blisko siebie. W ciepłe miesiące oblegane są ogródki, które czasami składają się jedynie z kilu stolików ustawionych po prostu na chodniku. W Paryżu są setki kawiarni – niemal na każdym rogu ulicy znajdziemy lokal, w którym można odpocząć, czegoś się napić i coś przekąsić. Mając świadomość, że nie jest możliwe opisane wszystkich, dokonaliśmy subiektywnego wyboru. Poniżej prezentujemy sześć naszym zdaniem najciekawszych i najbardziej oryginalnych kawiarni: cztery z nich mają długą historię, a dwie istnieją od niedawna.

Café de Flore
To jedna z najbardziej znanych i kultowych kawiarni Paryża. Charakteryzuje ją dość skromne wnętrze, w którym królują duże lustra, czerwone kanapy, drewniane krzesła oraz jasne ściany. Kawiarnię założono w 1887 r. Jeszcze w XIX wieku upodobali ją sobie intelektualiści, którzy spędzali tu wiele godzin na dyskusjach. W Café de Flore bywali m.in.: Guillaume Apollinaire, André Breton, Lew Trocki, Juliette Gréco, Gérard Philipe, Yves Saint Laurent, a także Roman Polański. Wizytę w tej kawiarni polecamy koneserom miejsc owianych legendą, amatorom wnętrz w stylu art déco, a także osobom skłonnym wydać na kawę więcej niż w innym miejscu Paryża.

Adres: 172 Boulevard Saint-Germain, 75006 Paryż
Strona internetowa: www.cafedeflore.fr

Les Deux Magots
Tę kawiarnię – równie kultową jak Café de Flore – założono w 1812 r. Początkowo mieściła się przy Rue de Buci, w obecnej siedzibie istnieje od 1873 r. Do legendy kawiarni przyczynili się bywający tu literaci – m.in. André Gide i Ernest Hemingway, egzystencjaliści – m.in. Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre, a także malarze – m.in. Pablo Picasso. Jedna z najstarszych paryskich kawiarni do dziś odwiedzana jest nie tylko przez wielu turystów, ale także przez przedstawicieli świata sztuki, literatury, polityki i projektowania odzieży. Wnętrze urządzono w stylu art déco. Ceny nie należą do najniższych: za cappuccino zapłacimy 7 Euro, a za crème brûlée – niemal 10 Euro.

Adres: 6 place Saint-Germain-des-Prés, 75006 Paryż
Strona internetowa: www.lesdeuxmagots.fr

Café Procope
Jest to najstarsza kawiarnia Paryża: została założona w 1686 r. przez Sycylijczyka Francesco Procopio Dei Coltelli, który nie tylko proponował swoim gościom kawę, ale także wyśmienite sorbety. Odwiedzali ją m.in.: Robespierre i Danton, a także George Sand i Fryderyk Chopin. Kawiarnia zachwyci bez wątpienia miłośników starych wnętrz w stylu XVIII wieku: ściany w kolorze oranżu i czerwonego wina zdobią obrazy w złoconych ramach, z sufitu zwisają kryształowe żyrandole, a okna przysłaniają pomarańczowo-zielone zasłony. Zasiąść można albo na wytwornym krześle, albo na bordowej skórzanej kanapie. Lokal specjalizuje się w tradycyjnej kuchni francuskiej. Słynie nie tylko z sorbetów i innych wyśmienitych deserów, ale także z potraw ze świeżych owoców morza.

Adres: 13 Rue de l'Ancienne Comédie, 75006 Paryż
Strona internetowa: www.procope.com

Café de la Paix
To wyjątkowo wytworna kawiarnia, która znajduje się w bardzo ruchliwym miejscu Paryża – przy Placu Opery. Należy do Hotelu InterContinental Paris Le Grand. Ma unikalny wystrój: wnętrza urządzono w stylu XVIII wieku. Ściany, które zdobią lustra, mają kolor wanilii i jasnej żółci. Sufity ozdobiono imponującymi malowidłami. Goście siadają na wytwornych miękkich krzesłach w kolorze ciemniej czerwieni. Kawiarnię otwarto w 1862 r. Kuchnia specjalizuje się w potrawach sezonowych i daniach ze świeżych owoców morza. Słynie również z oryginalnych i pięknie podawanych deserów, w których główną rolę grają m.in. owoce i ciemna czekolada. Za wykwintny brunch zapłacimy 88 Euro – w jego ramach poczęstowani zostaniemy kieliszkiem różowego szampana.

Adres: 5 Place de l'Opéra, 75009 Paryż
Strona internetowa: www.cafedelapaix.fr

Café Coutume
Miejsce o całkiem innym stylu niż kawiarnie opisane powyżej. Nie ma ani tak długiej historii, ani tradycyjnego wystroju. W Café Coutume świetnie będą się czuć osoby młode duchem, uwielbiające bezpretensjonalny wystrój, a także smakosze kawy z różnych miejsc świata. W niedużym wnętrzu, które urządzono skromnie, prym wiodą białe ściany oraz dodatki z naturalnego drewna. Oprócz świetnej kawy, którą można zakupić również na wynos, gościom oferuje się zdrowe przekąski i desery m.in. na bazie płatków owsianych, owoców i jogurtu. Kawiarnię chętnie odwiedzają młodzi Francuzi, a turyści uważają ją za kultową. Café Coutume ma już filie w Japonii: w Tokio jej wnętrze urządzono tak, aby przypominało… laboratorium.

Adres: 47 Rue de Babylone, 75007 Paris
Strona internetowa: www.facebook.com/Coutume

Caféothèque
Kawiarnia równie niekonwencjonalna, jak Café Coutume. Z zewnątrz prezentuje się niepozornie. Skromne wnętrze, którego ściany pomalowano na biało, zdobią duże zdjęcia z plantacji kawy w różnych miejscach świata. Goście siedzą na prostych krzesłach – przy stołach z surowego drewna. Lokal to miejsce dla smakoszy czarnego napoju: możemy delektować się tu najlepszymi gatunkami kawy m.in. z Gwatemali, Kamerunu, Etiopii i Brazylii. W kawiarni organizowane są koncerty, a także szkolenia ze sztuki parzenia kawy. Miejsce lubiane jest przez osoby młode duchem, smakoszy kawy, a także przez artystów. Za zestaw w postaci filiżanki kawy i słodkiego rogalika zapłacimy 4 Euro.

Adres: 52 Rue de l'Hôtel de ville, 75004 Paris
Strona internetowa: www.lacafeotheque.com

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.