Nie tylko botanicy oglądają ilustracje przedstawiające różne gatunki roślin. Takie ryciny fascynują również osoby niezwiązane zawodowo z tym zagadnieniem. Pod niewątpliwym urokiem ilustracji pochodzących ze starych książek botanicznych pozostają m.in. wielbiciele malarstwa, koneserzy pięknie wydawanych książek, a także dekoratorzy wnętrz.

Stare ryciny botaniczne mają niezwykły czar: trudno mu nie ulec. Szczegółowe rysunki przedstawiające rośliny mają zarówno walor edukacyjny, jak i artystyczny. Jeżeli chodzi o ten ostatni element, to takie ryciny można nie tylko oglądać, ale także ozdabiać nimi wnętrza – np. kuchnie w rustykalnym stylu. Nie proponujemy oczywiście niszczenia w tym celu starych książek: w ramki włożyć można fotokopie (będą się one świetnie komponować wraz z odpowiednio dobranym kolorowym passe-partout).

Ilustrator i jego ryciny
Istnieje wiele świetnych i ciekawych rysunków botanicznych: m.in. z tego powodu skupiliśmy się na jednym autorze i pewnej książce. Otto Wilhelm Thomé (1840-1925) to niemiecki botanik i ilustrator – autor wielu rycin, na których uwiecznił różne gatunki roślin. Był nauczycielem i dyrektorem Szkoły Handlowej oraz gimnazjum Albertusa Magnusa w Kolonii. Sławę zyskał dzięki stworzeniu zbioru ilustracji, który opublikowano w 1885 r. w Gerze pod tytułem „Flora Niemiec, Austrii i Szwajcarii w słowie i obrazie dla szkoły i domu“ (w oryginale: „Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz in Wort und Bild für Schule und Haus“).

Wybrane ilustracje
To obszerne dzieło zawiera siedemset rycin. Wybraliśmy piętnaście rysunków. Prezentujemy je w naszej galerii. Pokazujemy je w następującej kolejności (poniżej znajdują się polskie oraz łacińskie nazwy poszczególnych roślin):

1. Jodła pospolita (Abies alba Mill.)
2. Tatarak zwyczajny (Acorus calamus L.)
3. Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.)
4. Berberys pospolity (Berberis vulgaris L.)
5. Łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus L.)
6. Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris L.)
7. Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata)
8. Pigwa pospolita (Cydonia oblonga Mill.)
9. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.)
10. Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium L.)
11. Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea L.)
12. Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus L.)
13. Buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.)
14. Rannik zimowy (Eranthis hyemalis L.)
15. Figowiec pospolity (Ficus carica L.)

Źródło reprodukcji: Wikimedia Commons

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.