Niektórzy pamiętają te czasy – inni znają je jedynie z opowiadań rodziców i z filmów Stanisława Barei. Dla pierwszych lata spędzone w PRL-u to nie tylko faza beztroskiej młodości, ale i okres trudów oraz wyrzeczeń, dla drugich -  świetny powód do żartów nawiązujących do kultowego „Misia”. Obu grupom polecamy lekturę najnowszej książki Iwony Kienzler.

Po książkę „Życie w PRL. I strasznie, i śmiesznie” sięga się z ogromną ciekawością. Czytelnika interesuje przede wszystkim to, w jaki sposób autorka patrzy na te czasy: czy przez pryzmat ciekawostek i śmiesznostek, czy może z perspektywy polityki i trudów życia codziennego. W tej książce znajdziemy trochę tego, i trochę owego – z korzyścią dla czytelnika. Osoby znające socjalizm tylko z opowiadań przekonają się, że ta epoka nie przyniosła jedynie absurdalnych sytuacji rodem z filmu „Miś” Barei. Czytelnicy starsi, którzy w PRL-u spędzili dzieciństwo, młodość lub dojrzałość, przypomną sobie pewnie dowcipy, jakie opowiadano w tych czasach, a także popatrzą z dystansem na różne sytuacje. Autorka nie pokazuje życia w PRL jednostronnie, nie moralizuje, a także nie prezentuje zagadnienia w sposób płytki lub powierzchowny.

W książce Iwony Kienzler opis życia w PRL zmieścił się w dwudziestu pięciu rozdziałach. Naszą wędrówkę po socjalistycznej codzienności rozpoczynamy od polityki, wyborów, procesów pokazowych i reform społecznych. Potem dowiadujemy się, jak żyło się w kraju, w którym wszystko planowano centralnie i wszystkiego brakowało. Smaczkiem są opisy trendów charakterystycznych dla PRL-u: powszechnej reglamentacji dóbr, edukacji, stosunku do alkoholu i papierosów, a także prywatnej inicjatywy. W książce znajdziemy również zjawiska, które współcześnie nie występują – mamy na myśli m.in. bikiniarzy i bananową młodzież, propagandowe festiwale piosenki czy cud motoryzacji, jakim był fiat 126p. Wszystko okraszone zostało nie tylko licznymi przypisami, ale także anegdotami i  popularnymi w tamtych latach dowcipami.

Książka kończy się zestawieniem zalet życia w socjalizmie – cóż, trzeba uczciwie przyznać, że były nie tylko wady… szczególnie, jeżeli spędziło się w tych czasach młodość. Znajdziemy też słownik PRL-u, który polecamy osobom młodym, znającym tamte lata jedynie z opowiadań, filmów i innych lektur. Książka napisana została przystępnie i lekko – czyta się ją więc jak dobrą powieść.

Iwona Kienzler
Życie w PRL. I strasznie, i śmiesznie
Data premiery: 19.02.2015
Liczba stron: 360
Wydawnictwo Bellona S.A.


Z materiałów prasowych Wydawnictwa Bellona S.A.:

Książka pokazuje jasne i ciemne strony PRL okraszone dowcipami i anegdotami z tych czasów. Śmiech i żarty były rodzajem muru obronnego, zapory chroniącej przed okropnościami i niedogodnościami tego okresu, jak również przed szarzyzną dnia codziennego. Ukazano metody działania władzy tzw. realnego socjalizmu i zwykłą ludzką zdolność do przetrwania, reglamentację towarów, kolejki i permanentne braki w zaopatrzeniu, gnębienie przejawów prywatnej inicjatywy, ale również rozwój kultury w tych czasach. Sporo miejsca poświęcono socrealizmowi, który miał być nowym, oczywiście lepszym nurtem współczesnej sztuki, i odejściu od tego nurtu na rzecz rozwoju filmu, teatru i literatury, w takim stopniu, w jakim pozwalała na to cenzura.

Książka pokazuje problemy tego okresu, ale autorka zdaje sobie sprawę, że w pamięci wielu ludzi wydaje się on najcudowniejszy, ponieważ był czasem ich młodości.

IWONA KIENZLER
Autorka ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu. Historia opisywana w książkach Iwony Kienzler to historia widziana oczyma kobiet. Nakładem wydawnictwa Bellona ukazały się już m.in.: Stanisław August. Mąż wszystkich żon, Władysław Jagiełło. Wierny mąż niewiernych żon, Miłości Polskich Królowych i Księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów, Mocarz alkowy. August II Mocny i kobiety, Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego, Romanse żon polskich królów elekcyjnych, Król Kazimierz Wielki Bigamista, Poczet kochanek i metres władców Polski, Kobiety Zygmunta Augusta, Życie miłosne polskich królów z dynastii Wazów, Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica, Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.